USA: Americká “kulturní” revoluce v plném proudu. Demonstranti strhli sochu George Washingtona. Nejdříve ale na jeho hlavě spálili americkou vlajku.

Foto zdroj: By Joe Mabel, CC BY 3.0, Link a Twitter

Ve čtvrtek večer se kolem sochy George Washingtona v Portlandu v Oregonu shromáždil dav demonstrantů. Nejprve na hlavě sochy zapálili americkou vlajku, poté sochu strhli na zem. Na videích a fotografiích z místa události je vidět, že socha byla také pomalována nápisy: “Genocidal Colonist,” “You’re on native lands,” “BLM” a “Big Floyd”.  V Portlandu byla také zničena socha třetího prezidenta spojených států, Thomase Jeffersona.

Ve čtvrtek večer se kolem sochy George Washingtona v Portlandu v Oregonu shromáždil dav demonstrantů. Nejprve na hlavě sochy zapálili americkou vlajku, poté sochu strhli na zem. Na videích a fotografiích z místa události je vidět, že socha byla také pomalována nápisy: “Genocidal Colonist,” “You’re on native lands,” “BLM” a “Big Floyd”. Také byl na soše rok 1619, což je rok, kdy byli na území dnešních spojených států přivezeni první otroci. Portlandská policie uvedla, že nedošlo k žádnému zatčení. Skupina demonstrantů, ničící sochu George Washingtona údajně stihla utéct. Je ale velmi pravděpodobné, že policie nechtěla zasahovat a eskalovat napětí.

 

Čtěte také: Policie města New York hlásí nárůst kriminality

Ve stejném městě byla minulou neděli také stržena socha třetího amerického prezidenta Thomase Jeffersona. Stalo se tak na střední škole pojmenované po tomto americkém prezidentovi. Není tajemstvím, že oba zmiňovaní prezidenti, vlastnili jako mnoho jiných otroky. Oba ale také stáli u zrodu spojených států a Thomas Jefferson je dokonce hlavní autorem prohlášení nezávislosti.

Dění ve spojených státech, a i jinde ve světě, spíše než boj proti rasizmu silně připomíná čínskou kulturní revoluci. V mnoha městech spojených států, pod vedením radikální levice a hnutí Antifa dochází k ničení soch. Zejména těch spojených s občanskou válkou a s otroctvím, nicméně ušetřeny nejsou ani ostatní. V San Francisku byla stržena socha autora americké hymny Francise Scotta Keye. Další socha, kterou  demonstranti v San Francisku strhli, zobrazuje svatého Junípera Serru, který v San Francisku v 18. století působil. Jeho působení prý vedlo k útlaku původního indiánského obyvatelstva. Na mnoha místech byli zničeny sochy objevitele Ameriky, Kryštofa Kolumba.

Pro to, že se jedná spíše o levicovou “kulturní revoluci”, hovoří i fakt, že obětí se stal i pomník jednoho z významných bojovníků proti otrokářství a filantropa Mathiasse Baldwina ve Filadelfii.  Mathiass Baldwin, známý svými abolicionistickými názory a filantropickými skutky, postavil od nuly jednu z tehdy nejúspěšnějších společností ve Filadelfii vyrábějící lokomotivy, Baldwin Locomotive Works. Jako oddaný člen presbyteriánské církve byl celoživotním podporovatelem náboženských i světských dobročinných akcí. V roce 1835 také daroval peníze na založení školy pro afroamerické děti.

Zatímco jedni levicoví aktivisté sochy a historii ničí, druzí jednu sochu stavějí. A to ne sochu ledajakou. Ve městě Gelsenkirchen v Německu levicová “Marxisticko-leninská strana Německa” (MLPD), nechal před svým sídlem vztyčit sochu bolševického vůdce Vladimira Iljiče Lenina. Podle MLPD je vztyčení sochy na území bývalého západního Německa obrovský úspěch.

Ničení se přeneslo ze spojených států do Evropy. V mnoha evropských městech byli poničeny sochy. V Belgii brutálně ničí sochy bývalého krále Leopolda II, v Británii hodili do řeky sochu obchodníka s otroky Edwarda Colstona a ušetřena nebyla ani socha Winstona Churchilla. U nás byla také pomalována socha Winstona Churchilla a objevil se plakát i na soše T. G. Masaryka , že byl rasista.


George Washington
George Washington

George Washington (22. února 1732, Bridge’s Creek, Virginie – 14. prosince 1799, Mount Vernon, Virginie) byl americký voják a politik, který se stal prvním prezidentem USA. Stál v čele vojsk třinácti kolonií – Kontinentální armády, které vyhrály válku za nezávislost nad Velkou Británií. Jeho podobizna je vytesána na Mt. Rushmore – obří soše vytesané do skály zobrazující 4 nejvýznamnější americké prezidenty (společně s Thomasem Jeffersonem, Theodorem Rooseveltem a Abrahamem Lincolnem). wiki

Thomas Jefferson
Thomas Jefferson

Thomas Jefferson (13. dubna 1743 Shadwell, Virginie – 4. července 1826 Charlottesville, Virginie), byl třetí americký prezident (1801–1809) a hlavní autor amerického prohlášení nezávislosti (1776). Během americké revoluce byl guvernérem Virginie (1779–1781) a později americkým velvyslancem ve Francii (1785–1789). Po návratu z Francie se stal prvním ministrem zahraničí ve vládě prezidenta George Washingtona (1790–1793). Jeho sympatie k Velké francouzské revoluci vedly k jeho konfliktu s Alexandrem Hamiltonem. V roce 1793 kvůli tomuto konfliktu rezignoval. wiki

 

Zdroje: CNN, Newsweek, Twitter, Wiki

(Visited 407 times, 1 visits today)

Fotograf, autor, administrátor a vlastník domény realitadne.cz Spolupracovník Raptor-TV.cz a Hej, Občané z.s. Profil na Facebooku www.michalhurby.eu Fotogalerie na Flickr | email:webmaster@michalhruby.eu