AMERICKÁ LÉKOVÁ AGENTURA VARUJE: VAKCÍNY JOHNSON & JOHNSON MOHOU ZPŮSOBIT VZÁCNÉ NERVOVÉ ONEMOCNĚNÍ

Ilustrační foto. Fotka od Wilfried Pohnke z Pixabay

Americký úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) zahrnul Guillain-Barrého syndrom do varování před koronavirovou vakcínou od společnosti Johnson & Johnson. Podle informací zveřejněných v pondělí (místního času) na webových stránkách úřadu je pravděpodobnost vzniku vzácného zánětlivého nervového onemocnění celkově velmi nízká.

Zprávy ukázaly zvýšené riziko do 42 dnů po podání vakcíny. Vzhledem k tomu, že nežádoucí účinky jsou hlášeny dobrovolně, není vždy možné „spolehlivě odhadnout jejich frekvenci nebo navázat příčinnou souvislost (s očkováním),“ uvádí se ve zprávě.

Hlášeno bylo asi 100 předběžných zpráv o syndromu Guillain-Barré (GBS) u lidí, kteří dostali vakcínu od společnosti Johnson & Johnson, informoval Washington Post s odvoláním na FDA a CDC. Doposud bylo po celé zemi injekčně podáno více než 12,8 milionu dávek této vakcíny. Onemocnění se většinou objevilo do dvou týdnů po očkování a nejvíce postihlo starší muže. Většina postižených se plně uzdravila. 95 ze 100 případů bylo vážných a vyžadovalo hospitalizaci. Došlo k jedomu úmrtí, o kterém ale nejsou známy žádné další podrobnosti.

Vzhledem k dostupným údajům neexistují důkazy o podobném zvýšeném riziku u vakcín od společností Pfizer / Biontech a Moderna, dále uvedly americké noviny. Všechny tři vakcíny mají v současné době povolení k použití ve Spojených státech v rámci nouzového schválením FDA. V ostatních regionech světa budou informace upraveny podle místních předpisů, uvedla Johnson & Johnson. Společnost předává všechna hlášení nežádoucích účinků orgánům, jako je FDA a Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA).

Při GBS syndromu jsou nervy poškozeny nadměrnou autoimunitní reakcí, takže již nemohou přenášet podněty. GBS se vyskytuje po bakteriálních i virových infekcích. Je to vidět poměrně často v důsledku infekce virem Zika. Existují také zprávy o pacientech s koronou trpících GBS po dlouhodobé infekci.

Zprávu v Německu přinesl mainstreamový zpravodajský server Focus online.


(Visited 195 times, 1 visits today)
Please follow and like us:

Redaktor webu realitadne.cz, občanský aktivista žijící v Berlíně autor a překladatel ze zahraničních, zejména Německých médií zakladatel facebookové skupiny  STOP ilegální migraci Místopředseda spolku Tradiční rodina z.s. Email: zdenek.chytra@realitadne.eu  Profil na facebooku

How to whitelist website on AdBlocker?

RSS
Follow by Email