Až zaštěká “PES” aneb s testem na pivo

Fotka od pasja1000 z Pixabay

Přestože nová protiepidemická tabulka PES nebude, čeká nás pravděpodobně před vstupem na některé akce, do restaurací a hotelů, mít u sebe negativní test na covid. U našich severních sousedů, v Německu, již podobné opatření platí i při vstupu do některých obchodů. Majitelé obchodů, do nichž je vstup povolen pouze s negativním testem, si stěžují na odliv zákazníků. Povinné testování totiž zákazníky odrazuje od návštěvy jejich obchodů a raději nežli test, nakoupí si zboží jinde nebo si ho prostě odpustí. Čeká podobný osud i českou gastronomii a hotelnictví?

Chcete li nakupovat, musíte mít negativní test. Takto to chodí v některých obchodech u našich severních sousedů. Bilance maloobchodu je katastrofální: frekvence zákazníků dvě až deset procent, tržby dvě až pět procent. Tyto obchody je těžko přežijí tuto další ránu. Lidé chodí na nákupy jen pokud mají chuť, pokud jsou zavaleni předpisy a povinnostmi, zůstanou raději doma.

Majitelům hračkářství „Feli & Pippa“  ve Frohnau se podařilo vzpamatovat z prvního lockdownu. Při druhém uzamčení však už museli propustit všech svých šest zaměstnanců. Nyní, když je do jejich obchodu povinný test na covid, zákazníci téměř nechodí, nemá skoro cenu obchod ani otvírat. “Kdo by chodil do testovacího centra jen pro to, aby si u nás koupil třeba míč nebo lego?” ptají se majitelé hračkářství.


MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:


Čeká stejný osud i české restaurace?

Fotka od fernando zhiminaicela z Pixabay

Podle tabulky PES, která se objevila minulý týden v médiích, by byl negativní test podmínkou ke vstupu do gastronomických provozů a hotelů. “Na ‘psa’ zapomeňte,” řekl včera na své první tiskové konferenci novinářům zdravotnictví Petr Arenberger . Přestože se již nebudeme řídit systémem pes, počítá se při uvolňování právě se zohledněním očkování a testování. Nová hlavní hygienička Pavla Svrčinová, která novou podobu tabulky připravovala uvedla: „Teď to nazýváme protiepidemický systém. Musíme do toho dát trochu jiné parametry a zohlednit očkování. Uvažujeme i o procentu pozitivity testů,“

Zatím není jasné, zda ke vstupu do gastro provozů a hotelů bude test na covid potřeba. Jasné ale je, že pokud budou restaurace a hotely otevřeny, nebude již jejich provozovatelům stát logicky poskytovat žádné kompenzace. Kolik procent zákazníků bude ochotno navštívit testovací centrum a nechat si udělat test pouze pro návštěvu restaurace, ukáže teprve čas. Jak ale ukazuje podobná situace v Německu, je pravděpodobné, že s testováním zákazníků se restaurace na tržby doby předkovidové hned tak nedostanou.

( zdroj zdroj zdroj zdroj )


(Visited 258 times, 1 visits today)

Fotograf, autor, administrátor a vlastník domény realitadne.cz Spolupracovník Raptor-TV.cz a Hej, Občané z.s. Profil na Facebooku www.michalhurby.eu Fotogalerie na Flickr | email:webmaster@michalhruby.eu