BERLÍN JDE VLASTNÍ CESTOU – LOCKDOWN PRODLUŽUJE DO 24. DUBNA

Podle zpráv Německé tiskové agentury (DPA) a deníku Focus se Berlínský senát rozhodl navzdory rozhodnutí spolkové vlády a předsedů zemských vlád o týden prodloužit lockdown. Spolková vláda s těmi zemskými přitom prodloužily lockdown do 18. dubna. O tomto nařízení Berlínský senát rozhodl v úterý.

Spolková kancléřka Angela Merkelová se se zástupci spolkových vlád rozhodla na celorepublikovém prodloužení lockdownu do 18. dubna, poslední prodloužení mělo trvat do 28. března. Důvodem je rostoucí počet infikovaných a obavy z mutace koronaviru.

Od začátku listopadu jsou v berlíně uzavžená kina a divadla. 16. prosince se začaly také uzavírat školy a školky. Uzavřít také musel celý maloobchod s vyjímkou supermarketů, drogerií a lékaren.

Od 1. března mohou znovu pracovat kadeřníci. Krátce nato Senát rozhodl, že mohou být znovu otevřena například zahradní centra a květinářství a v dohodnutém čase bude možné nakupovat v obchodech. První muzea už nějakou dobu znovu vítají návštěvníky. Návštěvy a nákupy jsou ale umožněny pouze lidem, kteří si zajistí předchozí rezervaci.


PSALI JSME TAKÉ:


Katolická církev se nechce obejít bez velikonočních bohoslužeb

Katolická církev zjevně nechce vyhovět požadavku spolkové vlády uspořádat virtuální bohoslužby pouze na Velikonoce. “Na Vánoce jsme ukázali, jak můžeme opatrně slavit mši. Nechceme se bez toho o Velikonocích obejít,“ napsal v úterý na Twitteru předseda Německé biskupské konference biskup Georg Bätzing.

Evangelická církev v Německu (EKD) zpočátku nechala zpracování žádosti otevřené a po konzultacích s politiky zveřejnila prohlášení. Předseda rady EKD, regionální biskup Heinrich Bedford-Strohm, pro noviny skupiny Funke řekl: „Rozhodnutí Korona-summitu nás překvapilo, zejména proto, že by ovlivnilo nejdůležitější křesťanský svátek.“ EKD nyní bude nejprve požadovat vysvětlení, proč by už neměla stačit osvědčená hygienická ochranná opatření. „Poté projednáme v našich výborech, jak se s touto žádostí vypořádat.“

Bätzing napsal, že Velikonoce jsou nejdůležitějším svátkem katolické církve a že bohoslužby „nejsou doplňkem“. Biskupové byli závěry korona-summitu „překvapeni“.

V loňském roce církve při lockdownech upustily od veřejných velikonočních bohoslužeb. O Vánocích se konaly bohoslužby se zvlášť přísnými pravidly – mnoho sborů přemístilo oslavy ven, bylo třeba se předem rezervovat a počet návštěvníků zůstal velmi omezený.

Spolková vláda s těmi zemskými se ve středu v noci rozhodly velikonoční bohoslužby nezakázat. Žádají však náboženské komunity, aby o velikonočních svátcích kvůli vysokým hodnotám výskytu koronaviru pořádaly náboženská setkání výhradně virtuálně.


(Visited 89 times, 1 visits today)

Redaktor webu realitadne.cz, občanský aktivista žijící v Berlíně autor a překladatel ze zahraničních, zejména Německých médií zakladatel facebookové skupiny  STOP ilegální migraci Místopředseda spolku Tradiční rodina z.s. Email: zdenek.chytra@realitadne.eu  Profil na facebooku