BERLÍN ZPŘÍSŇUJE OMEZENÍ – JDE SI VLASTNÍ CESTOU

Berlínský senát chce zvýšit odpovědnost podniků a podnikatelů při potlačování pandemie. Zaměstnavatelé musí svým zaměstnancům v budoucnu nabídnout koronavirové testy. Pro nakupování platí nová pravidla. Modelové projekty pro zahájení provozu v kultuře a sportu byly zrušeny. Berlínu vládnou zejména Zelení – Die Grüne – což jsou největší levicový progresivisté a podporovatelé nejpřísnějších opatření v Německu.

Berlínský Senát nedávné uvolnění koronavirových opatření nevezme zpět. Vzhledem k rostoucímu počtu infekcí však Senát na sobotním zvláštním zasedání rozhodl o přísnějších požadavcích na zaměstnavatele. Kromě toho se má v Berlíně výrazně rozšířit počet koronavirových testů.

Nová pravidla by měla platit od této středy. Podrobnosti o novém nařízení Berlin-Corona by pak měly být rovněž k dispozici na webových stránkách Senátu. Berlínští zaměstnavatelé musí svým zaměstnancům umožnit od středy dvakrát týdně bezplatný koronavirový test. Zaměstnanci nemají žádnou povinnost testování, uvedl na večerní tiskové konferenci vládní starosta Michael Müller (SPD). „Rozhodujícím bodem zůstává, že uvnitř jsou nechráněné kontakty, které vedou k infekcím a nejzávažnějším chorobám,“ uvedl Müller.

Na Home officech by mělo pracovat více Berlíňanů

Kromě povinných testů zaměstnanců se Senát rozhodl omezit počet obsazených pracovních míst ve společnostech tam, kde lidé k práci využívají počítače. Podle Müllera budou v budoucnu zaměstnavatelé muset zajistit, aby bylo v kancelářích obsazeno maximálně 50 procent všech počítačových pracovních míst. Cílem tohoto opatření je, aby na home officech pracovalo ještě více Berlíňanů, uvedl Müller.

To je důležitý krok a zároveň zátěž pro mnoho společností. „Ale my již nemůžeme dále omezovat lidi v soukromém prostoru, u dětí, školách a maloobchodu,“ řekl Müller.


RAKOUSKÝ SOUD POTVRDIL, ŽE PCR TESTY NEJSOU VHODNÉ PRO DIAGNOSTIKU


Negativní test musí být denně aktualizován

Větší využívání koronavirových testů by mělo v budoucnu zajistit také uvolnění, které Senát pro maloobchodníky rozhodl již v únoru. Od středy je předpokladem pro nakupování každého Berlíňana každodenní negativní koronatest – jinými slovy, aby bylo možné nakupovat v obchodech mimo supermarkety, lékárny nebo drogerie. Vyplývá to z nedělní tiskové zprávy Senátu o novém nařízení o ochraně před infekcemi.

Denní negativní výsledek testu je také předpokladem pro přístup do kadeřnických salonů, kosmetických studií a dalších služeb. Zde je také nutné domluvit si předem termín. Totéž platí pro návštěvy kulturních institucí, jako jsou muzea, galerie a památníky. Pokud se na akcích v uzavřeném prostoru sejde více než pět lidí, mohou být též povoleny pouze za předpokladu předložení negativního koronatestu. „Praktikování náboženství a demonstrací zůstávají nedotčeny,“ uvedl Senát.


MOŽNÁ VÁM UNIKLO:


FFP2 respirátory jsou nově povinné

Kromě toho je v Berlíně zpřísněn požadavek na roušky a respirátory. Všude, kde dříve byly povinné lékařské roušky – například v obchodech, lékařských ordinacích, v kulturních institucích, ve veřejné dopravě – tam od středy platí povinnost FFP2 respirátorů. Tato povinnost se nevztahuje na lidi, kteří pracují na těchto místech: Stále si můžete vybrat mezi zdravotnickými rouškami a FFP2 respirátory.

Pro maloobchod – s výjimkou základních služeb, jako jsou supermarkety – stanoví Senát od středy povinné používání digitálních možností docházkové dokumentace, například aplikace Luca. Digitální dokumentace není povinností všech poskytovatelů služeb a obchodníků, ale Senát je přesto vyzývá, aby ji používali.

Některé pobočky potravinových řetězců, například ALDI, budou od středy negativní koronatesty vyžadovat. Již od pondělka omezují počet osob, které vpouštějí do obchodu, lidé potom stojí venku fronty a čekají, až na ně přijde řada.

Zatím žádná kultura a sport pro veřejnost

Jak oznámil Müller, budou zastaveny modelové projekty pro kulturní nebo sportovní akce pro veřejnost. V sobotu večer si berlínská klubová scéna vyzkoušela koncertní provoz za pandemických podmínek. Další projekty tohoto druhu budou prozatím odloženy, uvedl Michael Müller. „Je naprosto jasné, že modelové projekty, které jsme naplánovali pro kulturu, sport, případně pro gastronomii, již nelze takto realizovat.“

Koalice apeluje na Berlíňany, aby udržovali všechny kontakty během velikonočních dnů na absolutním minimu. Pokud se budou konat schůzky – maximálně pět lidí ze dvou domácností plus děti do 14 let – všichni zúčastnění by si měli nechat předem otestovat: „Každý provedený test chrání v soukromé sféře, v rodinách a mezi přáteli.“

Zákaz vycházení, o kterém se rozhodlo v Braniborsku, je prozatím v Berlíně staženo ze stolu. V krátkodobém horizontu by rovněž nemělo dojít ke změnám v platných pravidlech pro školy.

Lockdown nejméně do 24. dubna

Senát již minulé v úterý rozhodl o prodloužení lockdownu do 24. dubna. S ohledem na rostoucí počet infekcí Müller několikrát zdůraznil, že je třeba podniknout další kroky. Ve svém čtvrtečním vládním prohlášení ve Sněmovně reprezentantů však Müller zdůraznil, že nepovažuje za proveditelný způsob, jak vrátit všechna uvolnění, za které se v posledních týdnech bojovalo.

V sobotu hlásila berlínská zdravotnická správa (Berliner Gesundheitsverwaltung) další nárůst nových infekcí o 735 případů. Přestože v pátek bylo zaregistrováno více než 900 nových infekcí, počet pozitivních testů na sobotu je poměrně vysoký. Hodnota R (1,2) i sedmidenní incidence (138,6) se významně zvýšily.


(Visited 160 times, 1 visits today)

Redaktor webu realitadne.cz, občanský aktivista žijící v Berlíně autor a překladatel ze zahraničních, zejména Německých médií zakladatel facebookové skupiny  STOP ilegální migraci Místopředseda spolku Tradiční rodina z.s. Email: zdenek.chytra@realitadne.eu  Profil na facebooku