BUDEME OPĚT SLAVIT DEN ZNÁRODNĚNÍ?: BERLÍNŠTÍ ZELENÍ DÁVAJÍ VYVLASTŇOVÁNÍ BYTŮ A NEMOVISTOSTÍ ZELENOU

Berlínští zelení si dokáží představit vyvlastnění bytových koncernů, aby zajistili dostupné nájemné a vymohli právo na bydlení pro všechny. Na sobotním kongresu strany delegáti velkou většinou podpořili cíl referenda, které bylo vyhlášeno v únoru. Zároveň se v sobotu na sjezdu Zelených pro volby do Sněmovny reprezentantů 26. září jasně většina vyjádřila, že k určení, které společnosti jsou způsobilé k vyvlastnění, bude nutné vypracovat „kvalitativní kritéria“. „Jsme kritičtí k diskusi o čistě kvantitativních horních mezích,“ uvádí se.

Aliance nájemních iniciativ chce „socializovat“ realitní společnosti s více než 3 000 byty, tj. vyvlastnit je za miliardové náhrady podle státního práva. Cílem je zastavit růst nájemného. 26. února zahájila strana Zelených sbírku podpisů, které by mohlo vést k referendu. K tomu by došlo souběžně s volbami do Sněmovny reprezentantů.

Hlavní zásada „vlastnictví zavazuje“ stanovená v základním zákoně musí být prosazována také v oblasti bydlení a pozemků, jak se nyní uvádí ve volebním manifestu Zelených. Ústředním bodem je ochrana nájemců, zastavení spekulací a zvýšení podílu společného dobře orientovaného bytového fondu na 50 procent.


MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:


„Byli bychom rádi, kdyby nás okolnosti nenutily využívat socializaci jako poslední možnost, abychom mohli plnit ústavní mandát,“ uvedli Zelení. „Pokud bytové společnosti odmítnou plnit svou společenskou odpovědnost, veřejný sektor podpořený referendem tímto krokem zmírní napjatou situaci na trhu s bydlením.“

Rozhodnutí Zelených odhaluje konflikt v této otázce v rámci červeno-červeno-zelené koalice a mohlo by být přítěží pro případná jednání o pokračování aliance po volbách. SPD je přísně proti vyvlastnění. Levice je naopak pro a aktivně podporuje sběr podpisů.

Ve svém volebním programu Zelení také formulují cíl postavit v Berlíně 20 000 bytů ročně a koupit co nejvíce stávajících od státu. Hranice nájemného by neměla v roce 2025 vypršet bez náhrady, ale měla by být dále rozvíjena na základě registru nájemného a bydlení.


(Visited 575 times, 1 visits today)

Redaktor webu realitadne.cz, občanský aktivista žijící v Berlíně autor a překladatel ze zahraničních, zejména Německých médií zakladatel facebookové skupiny  STOP ilegální migraci Místopředseda spolku Tradiční rodina z.s. Email: zdenek.chytra@realitadne.eu  Profil na facebooku

more recommended stories