fbpx

Big Mac Index naznačuje, že koruna je o třetinu podhodnocená

Předchozí článek
Další článek

Big Mac Index britského týdeníku Economist, který měny porovnává na základě ceny nejslavnějšího sendviče řetězce McDonald’s, naznačuje, že je koruna o třetinu podhodnocená vůči dolaru. Big Mac stojí v České republice 85 Kč, zatímco v USA 5,67 USD. To by odpovídalo kurzu 14,99 Kč za 1 USD. Ve skutečnosti je ale kurz dolaru  22,63 Kč.

 

Většina indexů či technických indikátorů je převážně matematické či vysloveně vědecké povahy, ale tu a tam se objevují také indikátory založené na jednoduše sledovatelných a měřitelných reáliích. Jedním z takových indexů je Big Mac Index britského týdeníku Economist poměřující cenu této celosvětově populární “komodity” v různých částech světa vůči ceně v domovských Spojených státech. Výsledný “bigmacový” poměr poměřované měny vůči dolaru je pak poměřen s oficiálním převodním kurzem a z toho se odvozuje, zda je dotyčná měna nad či podhodnocená.

 

Právě rozdíl mezi „bigmacovým“ a skutečným kurzem odpovídá podhodnocení o 33,8 procenta. V přepočtu podle reálného kurzu by měl Big Mac v Česku stát 128 korun. Společná evropská měna euro je vůči dolaru podhodnocena o 19,2 procenta. Nejpodhodnocenější jsou podle indexu rumunská, turecká, ruská a jihoafrická měna. Big Mac Index ukazuje, že pouze 2 světové měny jsou podle něj vůči dolaru nadhodnocené. Jsou to švýcarský frank s nadhodnocením o 18,4% a norská koruna s nadhodnocením 5,3%.

Zdroj: Populární Big Mac Index naznačuje……

Čtěte také:

VIDEO. Palestina. Otevřená nenávist vůči Židům. Musíme je probodávat. Přejíždět autem. Střílet je, říkají děti

Drzé a nezákonné, odpověděl Trumpův tým na předvolání šéfa Bílého domu ve věci ústavní žaloby

VIDEO. Francie. Štrasburk. Protesty proti politice Emmanuela Macrona se stupňují. Bouří se i hasiči. Útoky v No-go zónách, které prý neexistují.

Počasí  Kurzy

 

 

(Visited 65 times, 1 visits today)
Předchozí článek
Další článek

Fotograf, autor, administrátor a vlastník domény realitadne.cz Spolupracovník Raptor-TV.cz a Hej, Občané z.s. Profil na Facebooku www.michalhurby.eu Fotogalerie na Flickr | email:webmaster@michalhruby.eu