BUDE UŽÍVÁNÍ OSOBNÍHO AUTOMOBILU BRZY PRO VĚTŠINU LIDÍ NEDOSTUPNÉ?

Ilustrační foto: Fotka od ElasticComputeFarm z Pixabay

S touto otázkou přišel německý deník BILD. A bilance do budoucnosti není vůbec pěkná. Ceny pohoných hmot totiž již v příštím roce vzrostou natolik, že si je mnozí lidé již nebudou moci finančně dovolit.

Nejen miliony Němců, ale i Čechů potřebují svá auta – pro práci, nákupy nebo rodinné dovolené s dětmi. Nyní ale vzrůstají velké obavy z toho, zda to bude možné vůbec unfinancovat?

V tomto směru se valí jedna špatná zpráva za druhou – nejen pokud jde o cenu pohonných hmot, která by v roce 2022 mohla v Německu vzrůst o 40 centů, což je v přepočtu více jak o deset Korun!

Nová auta jsou stále dražší: V letech 2010 až 2020 cena aut vyrostla v průměru z 26 030 na 36 340 eur – což představuje nárůst téměř o 40 procent! Jedním z důvodů jsou stále větší a technicky složitější auta.

Kromě toho je momentálně ochromující nedostatek čipů: výrobci automobilů musí zavřít své výrobní linky. Výsledek: delší dodací lhůty, ztráty pro společnosti, které by mohly být v budoucnu přeneseny na spotřebitele.

Přejít na ojetá auta? Také dražší: od června 2019 do června 2021 se průměrná cena podle ADAC zvýšila o téměř 2400 eur – nárůst o více než 35 procent!

Překážky staví motoristům do cesty obzvláště politika spolkové vlády v oblasti klimatu – doprovázená novými hrozivými soudními spory, například nenávistníky automobilů Německé podpory životního prostředí (DUH).

Ceny benzínu zažijí abnormální šok! Palivo bude dražší až o 40 centů.


MOŽNÁ JSTE NEČETLI:


Ve volební kampani o tom nikdo nemluví: v roce 2022 by litr super mohl stát více než 2 eura, což je více než padesát korun za litr.

Kandidáti na post kancléře nám to zatím zatajili: Bez ohledu na to, zda bude dalším kancléřem Olaf Scholz (63, SPD) nebo Armin Laschet (60, CDU) – , jakýkoliv nový kancléř bude muset podpořit výrazné zvýšení cen pohonných hmot!

Důvod: klimatický balíček, který si na sebe GroKo 2019 uložila. Ten totiž zavazuje vládu, aby okamžitě přijala opatření, pokud nebudou splněny klimatické cíle.

A to je přesně to, co v roce 2022 hrozí!

Zpráva spolkové vlády o klimatu na jaře ukáže, jak vysoké byly emise CO2. Dosud nepublikovaná prognóza Spolkové agentury pro životní prostředí (kterou má k dispozici deník BILD) předpokládá, že dopravní sektor bude v roce 2021 vypouštět sedm milionů tun CO2 a v roce 2022 dokonce 20 milionů tun, což je příliš mnoho.

Spolková agentura pro životní prostředí ale zpochybňuje svou vlastní předpověď: její model slouží ke splnění požadavků Komise EU, ale podle požadavku BILD stále vychází ze starých údajů.

Faktem ale zůstává, že v roce 2020 byly cíle v oblasti emisí v odvětví dopravy splněny pouze proto, že nás zasáhla kovidová situace a lockdowny, což výrazně omezilo provoz.


(Visited 1 032 times, 1 visits today)

Redaktor webu realitadne.cz, občanský aktivista žijící v Berlíně autor a překladatel ze zahraničních, zejména Německých médií zakladatel facebookové skupiny  STOP ilegální migraci Místopředseda spolku Tradiční rodina z.s. Email: zdenek.chytra@realitadne.eu  Profil na facebooku