ČÍNSKÁ VYHLÁŠKA O HOŘČÍKU DĚSÍ NĚMECKÝ PRŮMYSL

Ilustrační foto: Fotka od Tama66 na Pixnio

Monopol na hořčík Čína zastavuje své dodávky – s obrovskými důsledky nejen pro výrobce hliníku. Doručovací zastávka dramaticky ovlivňuje velké části německého průmyslu. Před Vánoci hrozí zastavení výroby ve velkém.

V pondělí v polovině září v Yulin County, Fugu County, Čínská lidová republika, krajská „Komise pro rozvoj a reformy“ rozeslala dekret. Předmět: “Dvojí řízení spotřeby energie.”

V Německu vyvolává toto nenápadné uspořádání vzdálené autority nervózní, téměř panickou reakci. Důvod: Vyhláška dočasně brání dodávkám hořčíku do Spolkové republiky.

Spolkové ministerstvo hospodářství a ministerstvo zahraničí v Berlíně se nyní zabývají událostmi v čínské provincii. Protože Yulin-Dekret ohrožuje dodávky surovin pro celý hutní průmysl na obzvláště citlivém slabém místě. Výroba je ve velkých německých závodech před Vánocemi ohrožena.

Hořčík je pro výrobu hliníku nezbytný

Hořčík je většině lidí znám především jako antispazmodický doplněk stravy. V lehké kovové konstrukci je však nepostradatelný také stříbřitě bílý prvek: hořčík je pro výrobce hliníku stejně důležitý jako kvasnice pro pekaře.

Podíl hořčíku ve slitině hliníku určuje pevnost materiálu: extrémně lehké, ale stabilní slitiny se používají k výrobě karoserií pro automobily a letadla.

Hořčík je jedním z deseti nejběžnějších prvků v zemské kůře. Ale komunistická Čínská lidová republika má na hořčík monopol. A to se nyní stává problémem.

Od té doby, co byla poslední výroba hořčíku v Evropě v roce 2001 z nákladových důvodů uzavřena, ovládla Čína 87 procent globálních kapacit. Evropský kovový průmysl je velmi závislý: 95 procent hořčíku spotřebovaného v Evropě pochází z Lidové republiky. Zatím.

Protože nyní vyhláška o „dvojí kontrole spotřeby energie“ ukončuje dodávky surovin. Státní úřad pro plánování musí Yulin a další průmyslové oblasti v krátkodobém horizontu drasticky snížit spotřebu energie. To znamená nejpřísnější omezení pro hořčíkové společnosti, které spalují prvek z místního dolomitu karbonátových hornin obzvláště levným, ale energeticky náročným procesem.

Dekretem bylo 23 výrobních závodů ve Fugu, centru hořčíkového průmyslu, nuceno okamžitě snížit objem výroby až o 60 procent. Devět dalších továren v Shenmu County muselo snížit svou produkci alespoň na polovinu. Omezení výroby byla nařízena do konce roku.

Cena hořčíku vzrostla pětinásobně

Důsledky lze nyní pociťovat celosvětově: cena tuny hořčíku se od začátku roku od roku 2000 zvýšila pětinásobně na více než 10 000 amerických dolarů. Specializovaná služba „Argusmedia“ uvádí, že obchodníci v nejvýznamnějším evropském importním přístavu Rotterdam již nemohou získat žádné zboží ani za ceny přes 12 000 dolarů za tunu.

Na narychlo svolané krizové diskusi Asociace kovoobráběčů (WVM) 1. října došlo mezi předními představiteli německého hliníkového průmyslu k poplašné náladě. Průmysl s více než 250 společnostmi, přibližně 62 000 zaměstnanci a obratem téměř 18 miliard eur nemůže bez hořčíku vyrábět. Vzhledem k tomu, že kov lze kvůli rychlé oxidaci skladovat pouze přibližně tři měsíce, neexistují téměř žádné rezervy.

Některé společnosti si nebyly jisté, zda se vůbec naloží nedávno objednané zásilky z Číny. „Někteří se obávají, že nevydrží až do Vánoc, pokud nedorazí dodávky,“ řekl jeden účastník setkání.

Hutní průmysl píše požární dopis ministerstvu zahraničí

Hutní průmysl nyní volá po politické pomoci ohnivým dopisem ministerstvu zahraničí v Berlíně. „Očekává se, že současné zásoby hořčíku v Německu nebo v celé Evropě budou vyčerpány do konce listopadu 2021,“ uvádí dopis od obchodního sdružení Miguelu Bergerovi, státnímu tajemníkovi ministerstva zahraničí, který WELT AM SONNTAG obdržel. „Hrozí zastavení výroby v celé Evropě.“

Nejdůležitější slitinový kov pro hliník je nepostradatelný: „V případě úzkého místa dodávek této velikosti existuje riziko rozsáhlých prostojů v celém hodnotovém řetězci hliníku v odvětvích, jako je automobilový průmysl, letadla, elektrická jízdní kola, stavebnictví nebo obalový průmysl a strojírenství. “Produkce oceli může být ovlivněna.

„Proto vás naléhavě žádáme, abyste zahájili diplomatická jednání s Čínou, abyste mohli zaručit pokračování výroby v Německu.“

Německá automobilka postižená nedostatkem hořčíku

Kupující v automobilovém průmyslu situaci bedlivě sledují. Průmysl tvrdě zasáhl nedostatek dodávek počítačových čipů, takzvaných polovodičů. Pozorovatelé trhu proto očekávají, že letos nebude možné celosvětově postavit deset až jedenáct milionů vozidel. Postiženi jsou prakticky všichni významní výrobci.

V Německu vyslaly Volkswagen, Daimler a BMW desítky tisíc zaměstnanců na zkrácený úvazek. V největší automobilce v Evropě, závodě Volkswagen ve Wolfsburgu, se výrobní linky zastaví až do poloviny října, v Opelu v Eisenachu se bude pracovat až příští rok. Podle Německé asociace automobilového průmyslu (VDA) se údaje o produkci v Německu v září oproti předchozímu roku snížily o 44 procent. Nyní, souběžně s krizí polovodičů, hrozí další zúžení.

Hodně hliníku se používá, zejména v prémiových automobilech, aby karoserie nebyla příliš těžká. Společnosti jako Audi, BMW a Mercedes-Benz proto potřebují obrovské množství kovu. Problém: Hliník nemůžete skladovat neomezeně dlouho, protože postupem času se materiál stává méně tvárným. Hořčík činí kovovou slitinu flexibilní.

V krátkodobém horizontu jsou ale zásoby podle Audi dostatečné. Stále existuje naděje: „Neočekáváme, že Čína na dlouhou dobu přeruší dodávky elektřiny pro výrobu hořčíku.“

Nedostatek energie a ochrana klimatu v Číně

Není jisté, zda naděje obstojí. Protože energie v lidové republice prozatím zůstává extrémně málo. To je způsobeno nedostatkem dodávek uhlí z Austrálie, s jejíž vládou se v zahraniční politice rozhodují. Přetrvávající sucho na tibetské náhorní plošině navíc způsobuje vysychání řek, takže i vodní energie dodává málo elektřiny.

Peking se již měsíce snaží předcházet sociálním nepokojům, které hrozí vypuknutím v případě narůstajících „výpadků“ dodávek elektřiny. Proto je stále více průmyslových oblastí a regionů nuceno „vypínat“ – plánované, dočasné výpadky proudu.

Kromě nedostatku energie existují i potřeby ochrany životního prostředí a klimatu. Prezident Si Ťin -pching chce do roku 2060 učinit ze země s nejvyššími emisemi CO2 na světě klimaticky neutrální. “Ústřední vláda bere cíle v oblasti znečištění ovzduší vážně,” říká Markus Taube, který na univerzitě v Duisburgu-Essenu zastává funkci předsedy Východoasijské ekonomiky se zaměřením na Čínu: “Komunistická strana pochopila, žeže prohraje svojí legitimitu, pokud to nedostane pod kontrolu.”

Výsledek: „Všechny výrobní společnosti v hliníkovém průmyslu v celé jihozápadní Číně byly instruovány, aby snížily svoji produkci na 50 nebo dokonce 30 procent.“

Poučení ze závislosti Evropy na Číně

Tlak na energeticky náročný průmysl hořčíku a hliníku by proto mohl pokračovat. Během pandemie si Evropa uvědomila, jak bolestivé může být být v oblasti lékařských ochranných roušek zcela závislé na Číně. Nyní Sdružení kovoobráběčů vyzývá spolkovou vládu, aby se poučila ze závislosti na surovinách.

„Německo z dlouhodobého hlediska potřebuje strategii průmyslové politiky pro bezpečný přístup k průmyslovým kovům,“ požaduje kovová asociace ve svém požárním dopise federální vládě.

Dopis podepsal také odborový svaz IG Metall – z obavy o zaměstnance: „Pokud neuděláme nic, co by tomuto vývoji bránilo, hrozí krátkodobé výpadky výroby,“ řekl Jürgen Kerner, výkonný výbor člen IG Metall: „Z dlouhodobého hlediska jsou v Německu pracovní místa v ohrožení.“


(Visited 531 times, 1 visits today)

Redaktor webu realitadne.cz, občanský aktivista žijící v Berlíně autor a překladatel ze zahraničních, zejména Německých médií zakladatel facebookové skupiny  STOP ilegální migraci Místopředseda spolku Tradiční rodina z.s. Email: zdenek.chytra@realitadne.eu  Profil na facebooku