DEMOKRATÉ CHTĚLI V USA ZDANIT MILIONÁŘE

Fotka od pasja1000 z Pixabay

Majetek miliardářů během pandemie vzrostl o 70 %. To je jeden z důvodů, proč je demokraté v USA chtěli zdanit. Američtí miliardáři, již masivně bohatí, zaznamenali během pandemie nárůst jejich společného majetku o více než 70 % na více než 5 bilionů dolarů.

To je jeden z důvodů, proč se demokraté v Kongresu počátkem tohoto týdne zaměřili na tuto elitní skupinu zhruba 700 lidí, aby pomohli zaplatit svůj masivní balíček sociálních výdajů. Od návrhu upustili poté, co čelili odporu několika umírněných členů strany.

Raketově rostoucí akciový trh pomohl od začátku pandemie do poloviny října zvýšit čisté jmění miliardářů o více než 2 biliony dolarů, podle nedávné zprávy Americans for Tax Fairness a Institute for Policy Studies Program on Neequality, která analyzovala Údaje Forbes.

Jejich neočekávaný zisk přišel ve stejnou dobu, kdy Covid-19 způsobil finanční zmatek desítkám milionů Američanů, zejména těm z nižších příjmových skupin.

Samotné zisky miliardářů za posledních 19 měsíců by stačily na zaplacení návrhu prezidenta Joe Bidena na posílení národní sociální záchranné sítě, řekl Frank Clemente, výkonný ředitel Americans for Tax Fairness.

“A byli by stejně bohatí, jako byli předtím,” řekl.

Počet amerických miliardářů během pandemie také vzrostl na 745, oproti 614 v březnu 2020, podle revizí údajů Forbes levicově orientovanými skupinami.

Na čele seznamu je Elon Musk, generální ředitel společnosti Tesla a nejbohatší Američan. Od čtvrtka se jeho čisté jmění od 18. března 2020 vyšplhalo o více než 1 000 % na téměř 274 miliard dolarů. Podnikatel nashromáždil svůj majetek prostřednictvím akcií Tesly a většinového podílu v soukromé společnosti SpaceX, kterou také vede.

Další na řadě je zakladatel Amazonu Jeff Bezos s čistým jměním 197 miliard dolarů, což je o více než 74 % více než od začátku pandemie.

První 3 uzavírá zakladatel Microsoftu Bill Gates s majetkem 38 miliard dolarů, který se zvýšil o 39 %.Zdanění miliardářů

Demokraté se krátce přiklonili k miliardářské dani poté, co arizonský senátor Kyrsten Sinema zhatil své původní plány na zaplacení balíčku pro sladění rozpočtu zvýšením sazby daně z příjmu právnických osob a nejvyšších mezních sazeb individuálních příjmů a kapitálových zisků.

Senátor z Oregonu Ron Wyden, předseda finančního výboru Senátu, ve středu zveřejnil podrobnosti o komplikovaném a kontroverzním plánu, na kterém pracoval nejméně dva roky.

Návrh by miliardářům zdanil zisk z hodnoty určitých aktiv každý rok, nikoli pouze v době prodeje, jak je tomu v současnosti. Bohatí si často půjčují proti těmto držbám, aby si vybudovali více bohatství a financovali svůj životní styl, aniž by si přidávali roční daň z příjmu.

Daň by zasáhla pouze zhruba 700 lidí – těch, kteří mají aktiva více než 1 miliardu dolarů nebo vykázali příjem vyšší než 100 milionů dolarů po tři po sobě jdoucí roky.

U obchodovatelných aktiv, jako jsou akcie, by miliardáři platili daň z kapitálových zisků, v současnosti 23,8 %, z nárůstu hodnoty a odebírali by ročně srážky za ztráty.

Neobchodovatelná aktiva, jako jsou nemovitosti a úroky v podnicích, by nebyla každoročně zdaněna. Místo toho by miliardáři při prodeji holdingu zaplatili daň z kapitálových výnosů plus úrok.


(Visited 44 times, 1 visits today)

Redaktor webu realitadne.cz, občanský aktivista žijící v Berlíně autor a překladatel ze zahraničních, zejména Německých médií zakladatel facebookové skupiny  STOP ilegální migraci Místopředseda spolku Tradiční rodina z.s. Email: zdenek.chytra@realitadne.eu  Profil na facebooku