Demonstrace před kontroverzním památníkem Vlasovců, 29.5.2020

V Řeporyjích u pomníku “Vlasovců” se v pátek 29. 5. 2020 konala demonstrace. Akci svolal aktivista Jiří Černohorský. Starosta Řeporyjí účastníky nazval idioty a bandou kreténů.

printscreen z Mall TV

Dne 29.5.2020 se od 17:00 před kontroverzním památníkem Vlasovců ve tvaru ruského tanku překrytého helmou SS, který nedávno v Řeporyjích nechal postavit jejich starosta Pavel Novotný, konal protest požadující omluvu za nedávné odstranění sochy maršála Ivana Štěpanoviče Koněva na popud s Novotným názorově sblíženého starosty Prahy 6, Ondřeje Koláře. Hlavní řečník protestu byl aktivista Jiří Černohorský, který se ve své řeči silně ohradil proti současnému znevažování úlohy Rudé armády při osvobozování tehdejšího Československa. Jiří Černohorský ve své řeči v narážce na současnou kauzu ohledně vydavatelství Naše Vojsko, které prodávalo hrníčky a trička s podobiznami nacistických vůdců, řekl, že podobné jednání silně odsuzuje. Dalším řečníkem byl Josef Skála z KSČM, který ve své řeči odsoudil současné snahy o přepisování dějin. Při jeho projevu hrála píseň od Karla Kryla s názvem “Bratříčku, zavírej vrátka”

Josef Skála poznamenal, že kdyby se těchto smutných událostí dožil Karel Kryl, tak by určitě nechyběl na jejich demonstraci. Starosta Řeporyjí, Pavel Novotný, který nedávno v televizní debatě s Jaroslavem Foldynou jako výhrůžku použil heslo sudetských nacistů “Es Kommt der Tag”, akci opakovaně narušoval puštěnou sirénou a urážkami účastníků protestu. Na akci přišla provokovat také skupinka zhruba pěti proamerických aktivistů vedených novinářkou bulvárního serveru Fórum 24, Janou Moravcovou, která si nechává říkat Jenny Nowak. Jenny Nowak nechvalně proslula svojí pravidelnou účastí na tzv. “Pražském Majdanu”, kde jí společnost kromě proevropského aktivisty Tomaszce Peszynského dělal mimojiné také ukrajinský neonacista Oleg Zajnullin, či Eugenie Číhalová, jenž zas nechvalně proslula pokládáním věnců k hrobu člena SA, pruského generála Wehrmachtu a SS Obergruppenfuhrera, Helmuta von Pannwitze.

Skupinka rusofobních aktivistů kolem Jenny Nowak svými vulgárními výkřiky narušovala i tuto poklidnou akci. Policie proti nim nejenže nezakročila, ale byli to právě místní policisté jenž šikanovali nezávislého fotografa, sundali vzpomínkový panel s českou a sovětskou vlajkou, či roušku v barvách české národní vlajky, kterou aktivista Černohorský nasadil na protest na památník Vlasovců v podobě nacistické helmy překrývající ruský tank.

 

 

(Visited 1 193 times, 1 visits today)