DŮSLEDKY PANDEMIE: MILIARDÁŘI ZBOHATLI O 60 PROCENT, CHUDÍ JEŠTĚ VÍCE CHUDNOU

V loňském roce dokázali miliardáři po celém světě zvýšit své bohatství o více než čtyři biliony eur, zatímco Světová banka odhaduje, že přibližně 100 milionů lidí upadlo do absolutní chudoby. DAX dosáhl nejvyšších zisků za posledních deset let.

Zatímco Světová banka v současné době odhaduje, že více než 100 milionů lidí upadlo během pandemie do absolutní chudoby a musí žít z méně než 1,80 USD denně, rok 2020 byl pro nejbohatší finančně nejúspěšnějším rokem v lidské historii. Superbohatí během roku zvýšili své bohatství přibližně o 60 procent na současných 13 bilionů dolarů.

Samotný růst tedy není menší než roční ekonomická produkce Německa nebo téměř šest procent světové ekonomické produkce. Financial Times u investiční banky Morgan Stanley zveřejnily, že počet superbohatých se v pandemickém roce zvýšil z 2 000 na 2 700. V čele: zakladatel Tesly Elon Musk, který v roce 2020 zvýšil své jmění z 25 miliard na 150 miliard dolarů.

Zatímco ekonomika celosvětově propadla o 3,3 procenta, 2700 miliardářů zvýšilo své bohatství v koronavirovém roce o ekvivalent zhruba šesti procent celosvětového ekonomického výkonu. Soukromé bohatství však nerostlo v důsledku boomu, nýbrž spíše jako zpomalení propadu globální ekonomiky.

V Německu podle Financial Times vzrostl počet miliardářů o 29 lidí na 136 lidí. Jejich soukromá aktiva vzrostla v roce 2020 o více než 100 miliard eur (přibližně tři procenta ekonomického výkonu), zatímco samotná ekonomická produkce se v důsledku pandemie snížila o přibližně 170 miliard eur (4,9 procenta). Čísla sociálně-ekonomického panelu Německého ekonomického institutu (DIW) pro rok 2019 ukazují, že nejbohatší jedno procento všech Němců vlastní 35 procent veškerého soukromého majetku. To znamená, že vlastní o jedno procento více než spodních 90 procent populace, což dohromady tvoří pouze 33 procent. Nejbohatší 1,5 procenta ze všech Němců má čisté jmění nejméně jeden milion eur.

Financial Times poté rozlišuje mezi údajně „dobrým“ a „špatným“ bohatstvím. Štěstí by vzniklo v odvětvích hospodářství, která vyvíjejí nové technologie a spoléhají na průmyslovou výrobu. „Špatná“ aktiva jsou definována jako aktiva, kterých je dosaženo primárně prostřednictvím surovin – s často velkými negativními dopady na životní prostředí – nebo s příjmy z nemovitostí, tj. Odčerpáváním neproduktivních hodnot, které byly ve společnosti odebrány ostatním.

Německu se v tomto rozlišení stále daří relativně dobře, i když mnohem větší podíl bohatství byl vytvořen pomocí nových technologií v USA, Číně nebo Jižní Koreji.

Na druhé straně je Německo v mezinárodním srovnání méně dobré, pokud jde o původ miliard dolarů. Výpočty ukazují, že dvě třetiny bohatství německých miliardářů nebyly vytvořeny „jejich vlastní prací“, ale prostřednictvím dědictví a darů. V USA je naopak více než polovina „nového bohatství“.

Řada velmi bohatých lidí v Německu získala své bohatství během pandemie, například zakladatelé BioNTech a řada dalších společností ve zdravotnictví; ale také společnosti v oblasti online obchodování nebo služeb streamování médií.

DAX jako cenový barometr během pandemie doslova explodoval. Zatímco světová ekonomika byla v hluboké recesi, hodnota akcií mnoha globálních společností významně vzrostla. Na vině byla expanzivní měnová politika centrálních bank, která bankám poskytla miliardy na likviditní podporu a nakupovala dluhopisy ve velkém měřítku, aby udržovala nízké úrokové sazby.

Přímá podniková pomoc nejen umožnila mnoha společnostem přežít, ale také přímo či nepřímo využila vysoké čisté jmění. Společnosti uvedené v cenách DAX dosáhly v prvním čtvrtletí roku 2021 největších zisků za posledních deset let. Není neobvyklé, že společnosti přijímají státní podporu a posílají své zaměstnance na krátkodobou práci se státní podporou. Zároveň si šéfové udělali štědré bonusy – a akcionáři štědré výplaty dividend.

To způsobilo narůstající nerovnováhu ve společnosti mezi státem a soukromým sektorem. Německý stát navíc utratil více než 200 miliard eur (šest procent HDP), tj. Půjčil si. Tím nepochybně zachránil miliony pracovních míst, ale s dluhem převzal finanční břemeno, které si daňoví poplatníci mohou znovu sundat jen z dlouhodobého hlediska. Takže zatímco si mnoho lidí muselo utahovat opasky, velmi bohatí dostali největší kousek dortu.

Zdroj: de.rt.com , zeit.de


(Visited 549 times, 1 visits today)
Please follow and like us:

Redaktor webu realitadne.cz, občanský aktivista žijící v Berlíně autor a překladatel ze zahraničních, zejména Německých médií zakladatel facebookové skupiny  STOP ilegální migraci Místopředseda spolku Tradiční rodina z.s. Email: zdenek.chytra@realitadne.eu  Profil na facebooku

How to whitelist website on AdBlocker?

RSS
Follow by Email