EVROPSKÁ CENTRÁLNÍ BANKA DÁVÁ DIGITÁLNÍMU EURU ZELENOU – HOTOVOST JE POD PALBOU

ECB minulou středu učinila zásadní rozhodnutí: Ambiciózní projekt digitálního eura z dosud málo konkrétních plánů pro centrální digitální měnu má být realizován v příštích pěti letech. Zároveň se stále více dostává hotovost na vedlejší kolej.

Dlouho ležely v šuplíku, nyní plány Evropské centrální banky (ECB) na zavedení digitálního eura dostávají konkrétní podobu. Jak minulou středu oznámila centrální banka ve Frankfurtu nad Mohanem, rada ECB, nejvyšší instituce měnové politiky v EU, schválila konkrétní plány na realizaci velkého projektu, jak uvádí FAZ.

Šéfka ECB Christine Lagardeová k tomu prohlásila:

„Je to devět měsíců, co jsme zveřejnili naši zprávu o digitálním euru. Během této doby jsme provedli další analýzu, nasbírali jsme podněty od občanů a odborníků a provedli několik experimentů – s povzbudivými výsledky.“

Poté shrnula rozhodnutí grémia:

„To vše nás podnítilo k rozhodnutí zařadit vyšší rychlostní stupeň a zahájit projekt digitálního eura. Naší prací chceme zajistit, aby občané a společnosti měli v digitálním věku přístup k nejbezpečnější formě peněz, dokonce k penězům centrální banky.“

Konkrétně to znamená, že má okamžitě začít dvouletá fáze šetření, po které bude následovat tříletá testovací fáze před zavedením digitálního eura. Po celé období je plánována posílená spolupráce se všemi státy a institucemi EU. Mimoevropští aktéři také naléhají na Lagardovou, aby jednala: Na jedné straně nechtějí zavedením digitální měny ztratit kontakt s Čínou a na druhé straně nechtějí ponechat pole nevládním digitální měnám jako bitcoin, ethereum nebo dogecoin.

Očekává se, že občané dostanou od bank takzvané digitální peněženky (“Wallets”, obdobně jako kryptoměny), do kterých mohou ukládat své peníze – ale pravděpodobně bez blockchainové funkce. Právě to umožňuje majitelům Bitcoin and Co. anonymně sledovat každou transakci. ECB upřednostňuje používání „převodních systémů v reálném čase“, které se již začínají používat v Itálii.

Výhodou pro zákazníky je, že mohou generovat „peníze digitální centrální banky“, což je stejné jako je hotovost závazná pohledávka vůči ECB. Pokud by soukromá domácí banka zkrachovala, digitální euro by bylo „bezpečné“ – ale to by šlo také ruku v ruce s masivním rozšířením moci ECB. Protože jak uvádí německý Handelsblatt, teoreticky si každý občan EU může otevřít účet u ECB – ale ECB to odmítá, aby se soukromé banky nestaly nadbytečnými.

Mnoho lidí si klade otázku, zda by ECB a případně další instituce EU mohly digitálním eurem kontrolovat všechny prováděné transakce. Ředitel ECB Fabio Panetta, odpovědný za platební transakce ve Frankfurtu, říká, že digitální euro by dokonce zlepšilo ochranu údajů, protože ECB jako „veřejná instituce“ nemá zájem na shromažďování údajů nebo jejich předávání třetím stranám. ECB zaručuje hotovost, i když přijde digitální euro. Ale „samozřejmě to nemůže vyloučit možné represe v každodenním podnikání,“ jak shrnuje německý mainstremový deník FAZ.

Člen představenstva Bundesbank Burkhard Balz minulou středu o projektu digitálního eura prohlásil:

„Experimenty s penězi digitální centrální banky ukázaly, že technicky je toho proveditelného hodně. Otázkou však je, zda vše, co je technicky proveditelné, má politický a ekonomický smysl.“


(Visited 265 times, 1 visits today)
Please follow and like us:

Redaktor webu realitadne.cz, občanský aktivista žijící v Berlíně autor a překladatel ze zahraničních, zejména Německých médií zakladatel facebookové skupiny  STOP ilegální migraci Místopředseda spolku Tradiční rodina z.s. Email: zdenek.chytra@realitadne.eu  Profil na facebooku

How to whitelist website on AdBlocker?

RSS
Follow by Email