EVROPSKÝ GREEN DEAL – ZELENÁ DOHODA – ZLIKVIDUJE EVROPU A NECHÁ ZBOUHATNOUT ARABY

Evropský letecký průmysl se obává konkurenčních nevýhod zeleného plánu „Fit for 55“. Namísto pozitivních klimatických dopadů povede legislativní balíček EU k posunu v letecké dopravě. Prospěly by režimům, které by mnozí v Bruselu raději nepodpořili.

Z Mnichova přes Istanbul do Phuketu s Turkish Airlines. Nebo na linku Berlín – Moskva – Tokio v letadlech Aeroflotu. Tak by mohly v budoucnu vypadat typické cestovní plány pro cestující německých aerolinií. Alespoň toho se obává německý letecký průmysl, pokud vstoupí v platnost legislativní balíček EU o ochraně klimatu.

Není divu, že se letecká společnost zdráhá přijmout opatření na ochranu klimatu. Současné legislativní návrhy na snížení emisí z letectví by ale možná v praxi mohly planetě pomoci méně a o to více státním aerolinkám Ruska, Dubaje nebo Turecka. Alespoň to řekl hlavní stratég Lufthansy Kay Lindemann. V současné podobě by plány EU byly „ekvivalentní dotování leteckých společností v Perském zálivu a Bosporu,“ řekl ve středu v diskuzi s novináři.

Konkrétně jde o tři zákony, kterými chce Evropská komise v rámci projektu ochrany klimatu „Fit for 55“ snížit škodlivé dopady letecké dopravy na klima. V souladu s tím má být v roce 2023 zavedena daň na kerozin, která bude činit minimálně 460 eur na tunu paliva a do roku 2032 se bude postupně zvyšovat. Letadla na letištích EU mají být navíc v budoucnu tankována stále větším podílem udržitelných paliv – tzv. „SAF“. A jako třetí opatření se chystá nedostatek a tím i zdražení emisních povolenek, jejichž prostřednictvím by se firmy měly podílet na nákladech spojených se změnou klimatu.

Všechny tři zákony dohromady by do roku 2035 zatížily Lufthansu dodatečnými náklady ve výši 15 až 20 miliard eur, počítá letecká společnost. Již v roce 2030 by „Fit for 55“ stálo společnost mezi dvěma a 2,5 miliardami eur – více, než letecká společnost generovala v dobrých letech přebytky.

Dodatečné náklady na plánované klimatické zákony na let z Madridu přes Frankfurt do Bangkoku a zpět by v roce 2030 činily 100 eur, o pět let později již dvojnásobek. Aby evropské aerolinky neletěly do mínusu, musely by tyto náklady alespoň částečně přenést a odpovídajícím způsobem zvýšit ceny letenek. A s tím i strach z dosažení konkurenčních nevýhod ve srovnání s konkurencí na Blízkém východě nebo v zámoří.

Problém z pohledu Lufthansy: největší mimoevropští konkurenti by byli klimatickými zákony EU ovlivněni podstatně méně. Letecké společnosti EU by například musely platit kerozinovou daň a emisní certifikáty za provoz na dálkových linkách v rámci Evropy, zatímco hospodářská soutěž na přivaděčových letech do jejich mimoevropských uzlů by tím nebyla dotčena. Podíl udržitelných surovin přidávaných do letadel Lufthansy, Air France a spol. pro mezikontinentální lety platí i pro celou cestu, zatímco Emirates a Aeroflot musí jen natankovat drahý SAF na feederech do Moskvy nebo Dubaje.

„EU musí být nejen průkopníkem, ale také vzorem pro účinnou ochranu klimatu,“ říká Kay Lindemann, vedoucí skupinové politiky letecké společnosti. “To u letecké dopravy nevidíme.” Naopak.“ „Podle Lindemanna nemohly plány Evropské komise vést k zamýšlenému omezení leteckého provozu, ale pouze přesunout provoz do uzlů, které nepodléhají právu EU. Profitovat by pak mohla letiště v Moskvě, Istanbulu nebo Dubaji. „Protože jednostranně zatěžují feederové lety a dálkové lety leteckých společností z EU,“ podle Lindemannovy analýzy by zákony vedly k „posunu emisí CO2 a způsobily značné narušení hospodářské soutěže“. Alternativou k legislativnímu balíčku EU by podle Lindemanna mohl být jakýsi „klimatický poplatek“, který by měl stejně jako německá daň z leteckého provozu platit stejně pro všechny letecké společnosti.

Bruselské plány se znepokojením sledují i na frankfurtském letišti. Jeden v podstatě podporuje cíl „Fit for 55“, řekl mluvčí na vyžádání. Existuje však riziko, že vnitrostátní nebo evropské zákony „ztíží konkurenci poskytovatelů ze třetích zemí a povedou k přesunu provozu“.

Mezitím britský Easyjet ve středu také oznámil opatření ke snížení emisí, jejichž prostřednictvím by nízkonákladová letecká společnost chtěla být nejpozději do roku 2050 klimaticky neutrální.

Mezitím britský Easyjet ve středu také oznámil opatření ke snížení emisí, jejichž prostřednictvím by nízkonákladová letecká společnost chtěla být nejpozději do roku 2050 klimaticky neutrální.


(Visited 80 times, 1 visits today)

Redaktor webu realitadne.cz, občanský aktivista žijící v Berlíně autor a překladatel ze zahraničních, zejména Německých médií zakladatel facebookové skupiny  STOP ilegální migraci Místopředseda spolku Tradiční rodina z.s. Email: zdenek.chytra@realitadne.eu  Profil na facebooku