FRANCIE ČINÍ Z „EKOCIDY“ TRESTNÝ ČIN A ZAKAZUJE VNITROSTÁTNÍ LETY

Pojem genocida zná snad každy člověk. Jedná se o zločin proti lidskosti. Francie nyní oficiálně zavedla pojem ekocida, což je zločin proti ekologii. A ten se bude trestat do budoucna velmi tvrdě. Po měsících kontroverzních debat francouzský parlament uzavřel komplexní legislativní balíček o ochraně klimatu. Po senátu hlasovalo v úterý večer také pro vládní návrh, který zahrnuje zákaz vnitrostátních letů, Národní shromáždění.

Zákon tedy mimo jiné stanovuje zákaz určitých vnitrostátních letů. Kromě toho se vytváří nový trestný čin s názvem „Ecocide“, který kriminalizuje úmyslné škody na životním prostředí v celostátním měřítku. Vláda prezidenta Emmanuela Macrona považuje zákon za „ekologický bod obratu“. Na druhou stranu ekologické skupiny a sekce opozice obviňují vládu ze promarněné příležitosti.

Zákon ve Francii zakazuje lety na krátké vzdálenosti, pokud existuje alternativní vlakové spojení v délce nejvýše dvě a půl hodiny. Připojovací lety a mezinárodní spojení jsou ze zákona vyloučeny.

Pokud budou pachatelé za ekocidu odsouzeni, hrozí jim až deset let vězení a pokuty až do výše 4,5 milionu eur. Trestá se například úmyslné znečištění řeky nebo vzduchu. Klimatický balíček také poskytuje bonusy při nákupu elektrických jízdních kol, týdenní vegetariánské menu v jídelnách nebo zákaz reklamy na fosilní paliva, jako je plyn nebo uhlí. Zákon by měl Francii pomoci snížit emise topných plynů o 40 procent.

146 bodů legislativního balíčku se vrací k návrhům „klimatické rady občanů“, které prezident Macron v letech 2018 a 2019 svolal v reakci na protesty „žlutých vest“. Vláda však odmítla některé klíčové návrhy, jako je klimatické referendum nebo snížení rychlostního limitu na dálnicích ze současných 130 na 110 kilometrů za hodinu.

Zákon si klade za cíl pomoci Francii snížit emise skleníkových plynů do roku 2030 o 40 procent ve srovnání s úrovněmi z roku 1990. Začátkem července dal francouzský nejvyšší správní soud státu devět měsíců na přijetí příslušných opatření.


(Visited 492 times, 1 visits today)

Redaktor webu realitadne.cz, občanský aktivista žijící v Berlíně autor a překladatel ze zahraničních, zejména Německých médií zakladatel facebookové skupiny  STOP ilegální migraci Místopředseda spolku Tradiční rodina z.s. Email: zdenek.chytra@realitadne.eu  Profil na facebooku