FRANCOUZI A NĚMCI S RUSKEM OBCHODUJÍ, ČESKÁ REPUBLIKA S NÍM RADĚJI „VÁLČÍ“

Mezitím, co v České republice probíhá nenávistná kampaň vůči Rusku eskalující ve vyřazení Rosatomu z tendru o dostavbu české jaderné elektrárny Dukovany, Francouzi tak mají již s Rosatomem dávno podepsanou smlouvu o partnerství. Společnosti EDF Group a Rosatom podepsaly dohodu o společné podpoře projektů čistého vodíku v Rusku a Evropě. Rosatom uvedl, že vývoj vodíkových technologií má hrát důležitou roli při provádění Pařížské dohody, jejímž cílem je udržet nárůst průměrné globální teploty pod 2 stupně Celsia do roku 2100.

Ruský jaderný průmysl má podle společnosti Rosatom značný technologický a výzkumný potenciál pro vývoj hlavních metod výroby vodíku – elektrolýzy a přeměny páry metanu pomocí technologií zachycování CO2. Společnost Rosatom dodala, že se zaměřuje na vývoj nízkouhlíkových technologií výroby vodíku, jeho skladování a účast na pilotních vodíkových projektech v Rusku i v zahraničí.

V roce 2019 založila skupina EDF specializované odvětví – Hynamics – prostřednictvím něhož vstoupí do odvětví vodíkové energie.

Kirill Komarov, první zástupce generálního ředitele Rosatomu pro mezinárodní obchod, uvedl, že státní jaderná společnost „systematicky“ vyvíjí bezuhlíkovou výrobu a neomezuje se pouze na své „vážné kompetence“ v oblasti jaderné energie.

„Jsme připraveni stát se jedním z klíčových hráčů v rozvíjejících se řetězcích světové výroby, skladování, přepravy a spotřeby vodíku,“ uvedl. „V kontextu globálních cílů dekarbonizace má vodíková energie opravdu velký potenciál pro mezinárodní spolupráci. Jsem přesvědčen, že naše spolupráce s EDF vytvoří silný synergický efekt, který nám umožní úspěšně realizovat společné vodíkové projekty nejen v Rusku a ve Francii , ale po celém světě. “

Beatrice Buffon, ředitelka mezinárodního rozvoje společnosti EDF, uvedla: „Podstatou práce naší společnosti je vytvoření budoucnosti s nulovými emisemi uhlíku, která ochrání planetu a přispěje k sociální a ekonomické prosperitě prostřednictvím elektřiny a inovativních služeb a řešení. výroba uhlíkového vodíku je jedním z hlavních způsobů, jak dosáhnout energetické transformace. Dohoda s Rosatomem, naším historickým partnerem v Rusku a jedním z klíčových hráčů v oblasti „čistého“ vodíku, jasně ukazuje závazek EDF vyvíjet nový energetický model s nejnižší emise CO2 ve všech zemích a regionech, kde jsou přítomny.“

Minulý měsíc řekl King Lee ze Světové jaderné asociace na workshopu organizovaném Evropskou hospodářskou komisí OSN (EHK OSN), jak lze jadernou energii využít k výrobě nízkouhlíkového vodíku několika účinnými procesy. Lee, který hovořil jako místopředseda skupiny odborníků EHK OSN na čistší elektrické systémy, uvedl, že jaderná energie může produkovat vodík s nízkým obsahem uhlíku mnoha různými způsoby. Patří mezi ně: nízkoteplotní elektrolýza vody využívající jadernou elektřinu; parní elektrolýza využívající jadernou elektřinu a teplo; a termochemické procesy využívající jaderné teplo. Řekl, že další proces – parní reforma metanu – není nízkouhlíkový, ale využití jaderného tepla k zajištění potřebné tepelné energie by snížilo spotřebu zemního plynu asi o 30%.

Podle zprávy, kterou dnes zveřejnila Komise pro transformaci energie (ETC) – Umožnění vodíkové ekonomiky: Zrychlení čistého vodíku v elektrifikované ekonomice – bude v polovině století pravděpodobně nulová čistá emise skleníkových plynů v ekonomice s nulovými emisemi skleníkových plynů potřeba použít přibližně 500 až 800 milionů tun čistého vodíku ročně, což je 5-7násobný nárůst ve srovnání s dnešním používáním vodíku. ETC zahrnuje více než 45 lídrů od světových výrobců energie, energetického průmyslu, finančních institucí a obhájců životního prostředí.


(Visited 285 times, 2 visits today)
Please follow and like us:

Redaktor webu realitadne.cz, občanský aktivista žijící v Berlíně autor a překladatel ze zahraničních, zejména Německých médií zakladatel facebookové skupiny  STOP ilegální migraci Místopředseda spolku Tradiční rodina z.s. Email: zdenek.chytra@realitadne.eu  Profil na facebooku

How to whitelist website on AdBlocker?

RSS
Follow by Email