GRETA THUNBERG: “Německo musí vyrovnat historický dluh”

Lídryně hnutí Pátky pro budoucnost – Fridays-for-Future Greta Thunbergová zpívá v Glasgow, že klimatická krize by měla být umístěna na určité místo. Během podcastu s Luisou Neubauer také apeluje na německou odpovědnost.

Klimatická aktivistka Greta Thunbergová v úterý večer na klimatické konferenci OSN v Glasgow zaujala písní. Na demonstraci spolu s dalšími aktivisty nestydatě zpívala, co si myslí o předchozích opatřeních na ochranu klimatu.

Thunbergová byla právě hostem podcastu „1.5 Grad“ německé zástupkyně Fridays for Future Luisy Neubauerové. Obě aktivistky hovořili o odpovědnosti Německa za klimatickou krizi – a kritizovali odcházející kancléřku Angelu Merkelovou. Německo je „hlavním globálním hráčem, pokud jde o klimatickou nouzi,“ řekla Thunbergová. A nejen to: Německo má také „velkou odpovědnost a historický dluh k vyrovnání“.

Z pohledu Thunbergové měla německá kancléřka v posledních letech převzít větší odpovědnost za ochranu klimatu. Například zpožděný výstup z uhlí odhaluje „pokrytectví politických vůdců“.

Image by Dominic Wunderlich from Pixabay

K ochraně klimatu je podle Thunbergové potřeba odvaha

Thunbergová řekla: „Když sedíte v letadle, doufáte, že všechno dobře dopadne, protože nejste zodpovědní. Ale pokud jsi za něco skutečně zodpovědný, naděje nemusí být to, co potřebuješ nejvíc, pak je to odvaha.”

Švédka se odvolala na studii University of Bath, která zjistila, že 75 procentům mladých lidí připadá budoucnost děsivá. “Myslím, že existuje nebezpečí, že to ochránci klimatu využijí k tomu, aby řekli, že o klimatu nemůžeme mluvit, protože se děti bojí.”

Co lidi opravdu znepokojuje, je podle Thunbergové fakt, že se nemluví o klimatu, ale spíše se stále popírá klimatická krize a politici raději pokračují jako dosud.

“Možná neovlivňujeme politiky přímo, ale ovlivňováním jejich dětí nebo voličů je oslovujeme nepřímo,” řekla. Thunbergová v tomto ohledu ocenila nasazení Fridays for Future, protože díky ní se zmobilizovalo mnoho lidí.


(Visited 180 times, 1 visits today)

Redaktor webu realitadne.cz, občanský aktivista žijící v Berlíně autor a překladatel ze zahraničních, zejména Německých médií zakladatel facebookové skupiny  STOP ilegální migraci Místopředseda spolku Tradiční rodina z.s. Email: zdenek.chytra@realitadne.eu  Profil na facebooku