HROZÍ I V NĚMECKU A V EVROPĚ PRÁZDNÉ REGÁLY?

Ilustrační foto: Fotka od Schwoaze z Pixabay

Zprávy o problémech s dodávkami ve Velké Británii pokračují, obrázky prázdných regálů obletěly celý svět. Podobné problémy jsou ale myslitelné i v Německu. Průmyslová sdružení také v této zemi bijí na poplach a varují před kolapsem dodávek.

Na obrázky z Velké Británie, které ukazují poloprázdné regály supermarketů, jste si téměř zvykli. Důvod je dobře známý. Řidičů kamionů je nedostatek. Průmyslové sdružení „Asociace silniční přepravy“ hovoří o zhruba 100 000 potřebných řidičích nákladních vozidel.

Nedostatek řidičů je obecným problémem, který by Německo a další evropské země brzy mohly pocítit. Upozorňuje na to také mluvčí představenstva Spolkové asociace nákladní dopravy, logistiky a likvidace (BGL) Dirk Engelhardt.

“To, co se děje ve Velké Británii, urychlil brexit. Ale pevně předpokládám, že stejnou situaci budeme mít v západní Evropě, jen o něco později,” řekl německé tiskové agentuře. „Varujeme, že budeme čelit kolapsu dodávek i v západní Evropě.“

Sdružení varuje: Německo hrozí „kolapsem dodávek“ jako ve Velké Británii

Sám BGL minulý týden vyjádřil znepokojení nad tímto tématem: Německu podle prohlášení hrozí „kolaps dodávek podobný tomu v Anglii za dva až tři roky“. Podle toho už je nedostatek 60 000 až 80 000 profesionálních řidičů. Přibližně 30 000 profesionálních řidičů odejde každoročně do důchodu, zatímco jen asi 17 000 v této profesi přibyde.

Podle odhadu britské společnosti pro průzkum trhu „TI“ je v Evropě – včetně Velké Británie – v současnosti nedostatek v počtu přibližně 400 000 řidičů. Podle toho není nejvážněji postiženo Spojené království, ale Polsko.

Engelhardt z BGL navrhl, jak by se profese řidiče kamionu mohla znovu stát atraktivnější. Pokud jde o Německo, obhajoval schválení delších nákladních vozidel, ve kterých by řidiči s integrovaným sociálním zařízením a lepším vybavením mohli trávit odpočinek samostatně.

Expert se obává „situace srovnatelné s první koronavirovou vlnou“

Jinak by lidé v Německu brzy mohli stát před prázdnými regály supermarketů. „Úzká místa dodávek v Německu by mohla ovlivnit všechna průmyslová odvětví a všechny oblasti,“ vysvětlil v září Engelhardt pro list „Hamburger Abendblatt“.

„Mluvíme o situaci srovnatelné s první koronovou vlnou. To znamená, že by v supermarketu mohly chybět celé segmenty.“

Existují i odborníci, kteří jsou méně pesimističtí. Frank Huster, generální ředitel Německé spolkové asociace spedice a logistiky (DSLV), se odvolává na zvláštní situaci ve Velké Británii, kde by 14 000 řidičů z jiných zemí EU ztratilo právní základ pro své další zaměstnání po brexitu.

Situace na ostrově ve Velké Británii navíc problém zhoršuje. Proto „v blízké budoucnosti nelze očekávat srovnatelné překážky v Německu a EU“. Huster nicméně varuje, že rostoucí nedostatek kvalifikovaných pracovníků vyvíjí stále větší tlak na logistický průmysl a dodavatelské řetězce, a to i v Německu.

V době lockdownů mnoho řidičů kamionů skončilo a přešlo na jiný druh práce. To může být také jednou z příčin nedostatku řidičů.


(Visited 316 times, 1 visits today)

Fotograf, autor, administrátor a vlastník domény realitadne.cz Spolupracovník Raptor-TV.cz a Hej, Občané z.s. Profil na Facebooku www.michalhurby.eu Fotogalerie na Flickr | email:webmaster@michalhruby.eu