IKEA FRANCE DOSTALA ZA ŠPICLOVÁNÍ ZAMĚSTNANCŮ POKUTU, ROZHODL O TOM SOUD

Ilustrační foto: Flickr Håkan Dahlström licence CC BY 2.0

Ve skandálním případě francouzský soud uložil pokutu dceřiné společnosti švédské nábytkářské společnosti IKEA ve výši jednoho milionu eur za špehování svých zaměstnanců. IKEA patří mezi korporace podporující liberalizmus, migraci, LGBT a její zástupci se aktivně účastní i jednání Světového ekonomického fóra v Davosu. Dvojí tvář firmy – na jedné straně podpora liberálních ideologií, na straně druhé nekompromisní šikana vlastních zaměstnanců. Ikea nyní dostala od francouzského soudu pomyslnou facku.

IKEA France je pokutována milionem eur. Francouzský soud nalezl důkazy o tom, že dceřiná společnost švédské nábytkářské společnosti IKEA nelegálně shromažďovala informace o stovkách zaměstnanců. Pokuta je pouze poloviční, než jakou požadoval státní zástupce.

K porušení ochrany soukromí, které bylo jádrem procesu, došlo mezi lety 2009 a 2012, kdy IKEA France najala soukromou bezpečnostní firmu Eirpace, aby prověřila žadatele o zaměstnání a dále prověřila potenciální problémy zaměstnanců. Trestný čin zahrnoval nelegální získávání záznamů z policejní databáze.

Vedoucí pracovníci IKEA byli také obviněni z nesprávného zveřejnění soukromých informací lidí, jejichž původ se snažila nechat zkontrolovat soukromými detektivy. V době špionážních útoků byl předseda představenstva Jean-Louis Baillot odsouzen ke dvěma letům s podmínkou a pokutě 50 000 eur. Celkem bylo souzeno 15 lidí, včetně vedoucích pracovníků IKEA France, šéfa Eirpace a čtyř policistů. Soud začal koncem března.

Podle soudu státní zástupci uvedli, že plán IKEA mohl být zahájen počátkem roku 2000 a měl být zaměřen na přibližně 400 lidí. Na svém vrcholu utratila IKEA France ročně šestimístné částky na financování snoopingu, uvedli státní zástupci.

Zločin byl francouzskými médii konečně odhalen v roce 2012, kdy byla zveřejněna komunikace mezi tehdejším šéfem řízení rizik Jean-Françoisem Parisem a šéfem Eirpace Jean-Pierrem Fourèsem. V jednom případě chtěla například dceřiná společnost IKEA ve Francii zjistit, proč si jistý zaměstnanec mohl dovolit nový kabriolet BMW; v jiném případě byl zaměstnanec vybrán k účasti na protestech.

Podle zpráv v médiích s odvoláním na Versailleského státního zástupce, vedoucí Ikea France, Stefan Vanoverbeke a Jean-Louis Baillot, podplatili několik policistů, aby systematicky shromažďovali kompromitující materiál o odborově organizovaných zaměstnancích a nevítaných zákaznících.

Na základě „smluvního“ ujednání se společností zneužili úředníci svá povolení údajů k penězům například za účelem shromažďování informací o předchozích odsouzeních nebo bankovních účtech. Celkem je zapojeno do skandálu 15 lidí, který se primárně točí kolem období 2009 až 2012 a odhalil jej satirický deník Canard Enchaîné. Odborová organizace Confédération générale du travail – Force ouvrière (CGT-FO) poté nahlásila nezákonné použití osobních údajů a několik zaměstnanců oznámilo zřízení svépomocné skupiny.

V Německu se rovněž podporuje rozšiřování policejních vyšetřovacích pravomocí, i když s tím jsou spojena předvídatelná rizika. Protože jsou opakovaně známy případy, kdy policisté přistupují k osobním údajům bez úředního odkazu a někdy je zneužívají – výhružně. Je pravda, že špehování a šíření osobních údajů je oficiálně trestným činem, ale tyto operace jsou zjevně těžko potrestány. Program Police 2020 si klade za cíl vytvořit jednotnou informační architekturu pro německé policejní síly na spolkové a zemské úrovni. Záměrem je zásadně přepracovat správu policejních informací, což mimo jiné s sebou nese riziko, že data budou vyměňována také prostřednictvím „malých oficiálních kanálů“.

Mezitím obhajoba IKEA France tvrdila, že kroky společnosti nebyly trestné a že byla za své „organizační slabosti“ dostatečně potrestána škodami způsobenými na její pověsti. Prokurátorka Paméla Tabardel však naléhala na soudce, aby vyslali „silnou zprávu“ ohledně hrozby hromadného sledování zaměstnanců společnostmi.


(Visited 170 times, 1 visits today)

Redaktor webu realitadne.cz, občanský aktivista žijící v Berlíně autor a překladatel ze zahraničních, zejména Německých médií zakladatel facebookové skupiny  STOP ilegální migraci Místopředseda spolku Tradiční rodina z.s. Email: zdenek.chytra@realitadne.eu  Profil na facebooku