INFLACE V NĚMECKU STOUPÁ – KVŮLI PANDEMII A KLIMATICKÝM ODVODŮM

Fotka od Bicanski na Pixnio

Míra inflace v Německu je vyšší než za téměř deset let. Hlavní hnací silou jsou paliva a topný olej, které jsou o 27,5 a 35,4 procenta dražší než před rokem.

Rostoucí náklady na energetické produkty, jako je benzín, v květnu zvedly německou míru inflace na nejvyšší úroveň za téměř deset let. Ceny zboží a služeb vzrostly v průměru o 2,5 procenta ve srovnání se stejným měsícem loňského roku, v úterý Spolkový statistický úřad potvrdil dřívější odhady. „Tím se zvýšila míra inflace již pátý měsíc po sobě,“ uvedlo se v ní. „Naposledy dosáhla inflace této úrovně před téměř deseti lety v září 2011.“ V dubnu byla míra 2,0 procenta, v březnu 1,7 procenta.

Jako cenový faktor opět vynikla energie, která se zvýšila o deset procent. Paliva jako benzín stojí o 27,5 procenta více než před rokem a topný olej o 35,4 procenta více. Důvodem je zejména skutečnost, že ceny ropy stouply o rok dříve kvůli korona-recesi. Světová ekonomika nyní opět energicky roste.

Kromě toho byla od začátku roku fosilní paliva poškozující klima zpoplatněna 25 eurami za tunu CO2, což je také prodražilo. Potraviny stály v květnu o 1,5 procenta více než před rokem, služby o 2,2 procenta více a bydlení o 1,4 procenta více.

Podle odborníků by ceny měly ve druhé polovině roku růst ještě výrazněji. „V některých měsících by se roční míra inflace mohla vyšplhat až na čtyři procenta,“ uvádí se v analýze ekonomů Deutsche Bank pod vedením hlavního ekonoma Stefana Schneidera. Jedním z důvodů je to, že ceny byly ve druhé polovině roku 2020 stlačeny dočasně sníženou DPH a tento účinek se nyní obrací.

Většina odborníků však očekává, že se cenový tlak v příštím roce opět zmírní. „Z dnešního pohledu nelze očekávat trvalé zvyšování míry inflace, protože v současné době neexistují žádné náznaky spirály mzdových cen, které by mohly vést k trvale vysoké inflaci,“ uvádí se v aktuální měsíční zprávě Spolkového ministerstva hospodářství. Taková spirála přichází do hry, když odbory prosazují masivní zvyšování mezd kvůli vyšším cenám.


(Visited 82 times, 1 visits today)
Please follow and like us:

Redaktor webu realitadne.cz, občanský aktivista žijící v Berlíně autor a překladatel ze zahraničních, zejména Německých médií zakladatel facebookové skupiny  STOP ilegální migraci Místopředseda spolku Tradiční rodina z.s. Email: zdenek.chytra@realitadne.eu  Profil na facebooku

How to whitelist website on AdBlocker?

RSS
Follow by Email