Írán. Teherán. Íránská vláda chce předvolat Donalda Trumpa k mezinárodnímu soudu

Atribuce-ShareAlike 2.0 Generic (CC BY-SA 2.0)

 

Qasem Soleimani, velitel Islámské revoluční gardy, zemřel 3. ledna 2020 v Bagdádu, když vozidlo, ve kterém cestoval zasáhla raketa vypálena americkým dronem. Soleimaniho smrt přinesla ještě větší ochlazení vztahů mezi Íránem a USA.

https://pixabay.com/cs/photos/trump-hrozby-bomba-jadern%C3%A1-2327493/

Íránská vláda se bude snažit obžalovat amerického prezidenta Donalda Trumpa za vraždu generála Soleimaniho, uvedl íránský vrchní soudce Ebrahim Raisi.

” Měl bychom Trumpa obžalovat a postavit před mezinárodní soud, “ uvedl Raisi v pondělí během schůzky soudních úředníků. Jeho vyjádření citovala agentura Fars News.

“Podle našeho názoru a naši víry, je Soleimani mučedník. Byl symbolem boje proti terorismu a podpory utlačovaných. Jeho zabití porušuje všechny zákony,” dodal Raisi.

Vrchní soudce Raisi děle řekl, že pokud Írán nebude prosazovat spravedlnost za spáchání „tak strašného zločinu“ proti svému generálovi, „nebudeme moc vyžadovat spravedlnost už nikdy. “

Očekává se, že íránský výbor pro lidská práva a ministerstvo zahraničních věcí podají formální stížnost mezinárodním organizacím na Trumpovo potenciální stíhání, tvrdí Raisi.

Raisi dále dodal, že Írán plánuje pokračovat v právních krocích proti Trumpovi, ať už k němu dojde během jeho funkčního období, nebo po skončení jeho úřadu.

62-ti letý Soleimani byl zabit v Bagdádu 3. ledna 2020, když konvoj, na kterém jeli velitelé irácké šiitské milice, byl zasažen dronem US Reaper. Minulý týden irácký premiér Adel Abdul Mahdi oznámil, že Soleimani byl v iráckém hlavním městě na mírové misi zprostředkované Bagdádem, aby se pokusil snížit napětí mezi Íránem a Saúdskou Arábií. Během více než dvou desetiletí, kdy působil jako velitel Quds Force IRGC, Soleimani koordinoval několik íránských protiteroristických operací na Středním východě. V roce 2001 zacílil na Usámu bin Ládina a al-Káidu * v Afghánistánu a připojil se k syrské a irácké vládě v boji proti Daesh (ISIS) * mezi lety 2014 a 2017.

 

 

zdroj : thegrayzone.com , ar.farsnews.com , sputniknews.com

(Visited 24 times, 1 visits today)

Redaktor webu realitadne.cz, zakladatel, dnes již zcenzurované a zaniklé stránky s 50.000 odběrateli, Welcome To Reality Email: marek.novak@realitadne.eu Profil na facebooku