ITÁLIE ZAČÍNÁ VYRÁBĚT RUSKOU VAKCÍNU SPUTNIK-V

Vakcína Sputnik V.By Mos.ru, CC BY 4.0, Link

Itálie by mohla být první zemí EU s výrobním zařízením, ve kterém se vyrábí vakcína Sputnik V vyvinutá v Rusku – za předpokladu, že s tím budou souhlasit dozorové orgány. Takto by mohly být vyrobeny miliony dávek, než bude vakcína schválena v celé EU.

V Itálii se plánuje výstavba prvního evropského výrobního závodu na vakcíny Sputnik-V. A to ještě před jejím schválením. Ruský státní fond RDIF a švýcarská farmaceutická společnost Adienne postaví výrobní závod, uvedla italsko-ruská obchodní komora. Italské kontrolní orgány musejí projekt ještě schválit.

Vědci potvrzují, že vakcína je téměř z 92 procent účinná. Účinnost je tedy srovnatelná s vakcínami již schválenými v EU, jako jsou vakcíny mainzské společnosti Biontech. Mluvčí obchodní komory uvedl, že od července do ledna 2022 má být vyrobeno deset milionů dávek vakcíny. Pokud ještě v červenci nebude Sputnik-V v EU schválen, ruský stát dávky vakcíny koupí a distribuuje je do zemí, kde již lze touto vakcínou očkovat.

Zdroj: Reuters, N-TV


ČTĚTE TAKÉ


Šéf obchodní komory Vincenzo Trani označil dohodu za historickou a důkaz toho, že italské společnosti obstojí nad politickými rozdíly. Proces schvalování přípravku Sputnik-V v Evropské agentuře pro léčivé přípravky (EMA) stále probíhá. V Maďarsku, na Slovensku a v České republice byl Sputnik-V již schválen nebo probíhají národní schvalovací procesy.

V posledních několika týdnech Rusko trvalo na rychlém přezkoumání schválení Sputnik-V v EU. EU se zpočátku zdráhala. Z důvodu zpoždění v dodávce tří vakcín schválených v EU se v Německu a dalších zemích EU v poslední době zvýšil zájem o ruskou vakcínu proti vektorovým virům vyvinutou ruským Centrem pro epidemiologii a mikrobiologii Gamaleja. Rusko také vedlo rozhovory s Německem o možné produkci Sputniku-V.

Rusko schválilo svou koronavirovou vakcínu v létě loňského roku – ještě před dokončením klinických studií. To vyvolalo mezinárodní skepsi ohledně účinnosti vakcíny. Očkovací kampaň se Sputnikem-V v Rusku byla oficiálně zahájena až začátkem prosince.


(Visited 149 times, 1 visits today)

Redaktor webu realitadne.cz, občanský aktivista žijící v Berlíně autor a překladatel ze zahraničních, zejména Německých médií zakladatel facebookové skupiny  STOP ilegální migraci Místopředseda spolku Tradiční rodina z.s. Email: zdenek.chytra@realitadne.eu  Profil na facebooku