IZRAELSKÝ EFEKT SE OBJEVUJE I V NĚMECKU – PROČ PŘIBÝVÁ OČKOVANÝCH PACIENTŮ NA JIP?

Ilustrační foto: Foto di Parentingupstream da Pixabay

V Německu přibývají mezi pacienty umístěnými na jednotkách intenzivní péče stále více očkovaní lidé. FOCUS Online vysvětluje, proč i oni mohou trpět těžkými průběhy a proč by neměly být zpochybňovány zprávy týkající se přínos očkování.

Podle údajů Institutu Roberta Kocha (RKI) se podíl očkovaných pacientů s koronou na německých jednotkách intenzivní péče v posledních týdnech výrazně zvýšil. Naposledy bylo na jednotkách intenzivní péče napočítano přibližně deset procent naočkovaných pacientů. FOCUS Online vysvětluje, jak může dojít k takovým průlomům v očkování a proč to není důvod pochybovat o účinnosti očkování.

Údaje: Očkovaných je deset procent pacientů na jednotkách intenzivní péče

Údaje o uvedeném nárůstu průlomů v očkování vycházejí ze zprávy spolkového ministerstva zdravotnictví, jak v úterý informovaly noviny mediální skupiny Funke. V souladu se zprávou již bylo 119 z 1186 pacientů s koronavirem, kteří dostali „intenzivní péči“ mezi polovinou srpna a začátkem září, již očkováno proti viru. To odpovídá míře kolem desetiprocentní kvótě v očkování.

Mezi únorem a začátkem září byl podíl v průměru jen 1,84 procenta. Od té doby bylo podle zprávy očkováno pouze 210 z celkem 11 419 intenzivních případů.

RKI definuje „pravděpodobný průlom v očkování“ jako infekci Sars-CoV-2 s klinickými příznaky, která byla diagnostikována u plně očkované osoby pomocí testu PCR nebo izolace patogenu.

Podle údajů Institutu Roberta Kocha (RKI) se podíl očkovaných pacientů s koronavirem na německých jednotkách intenzivní péče v posledních týdnech výrazně zvýšil. Naposledy bylo očkových pacientů přibližně deset procent na jednotkách intenzivní péče.

Údaje: Očkovaných je deset procent pacientů na jednotce intenzivní péče

Údaje o uvedeném nárůstu průlomů v očkování vycházejí z reakce federálního ministerstva zdravotnictví, jak v úterý informovaly noviny mediální skupiny Funke. V souladu s tím již bylo 119 z 1186 pacientů s koronou „intenzivní péče“, kteří dostali „intenzivní péči“ mezi polovinou srpna a začátkem září, již očkováno proti viru. To odpovídá míře kolem desetiprocentních průlomů v očkování.

Mezi únorem a začátkem září byl podíl v průměru jen 1,84 procenta. Od té doby bylo podle zprávy očkováno pouze 210 z celkového počtu 11 419 intenzivních případů.

RKI definuje „pravděpodobný průlom v očkování“ jako infekci Sars-CoV-2 s klinickými příznaky, která byla diagnostikována u plně očkované osoby pomocí testu PCR nebo izolace patogenu.
Nicht alle Impfdurchbrüche müssen intensiv behandelt werden

Ne všechny průlomy v očkování tedy vedou k vážným onemocněním. Podle své poslední týdenní zprávy zaznamenala RKI od února celkem 67 661 očkovacích průlomů. Z toho byli pacienti naoškováni následovně:

44 705 s Comirnaty (BioNTech / Pfizer)
9858 s Janssenem (Johnson & Johnson)
5047 s Vaxzevria (Astrazeneca)
3149 se Spikevaxem (Moderna)
2949 s kombinací Vaxzevria / Comirnaty a
538 s kombinací Vaxzevria / Spikevax.

Podle RKI nebylo v dalších 1415 průlomech v očkování provedeno žádné přiřazení k výše uvedeným vakcínám na základě dostupných informací.

Vysvětlení: „očekávají se“ stále větší průlomy v očkování

Pro RKI nejsou průlomy v očkování, ke kterým dochází stále častěji, žádným překvapením. „Dá se očekávat, že postupem času bude zaznamenáno více průlomů v očkování, protože se očkuje stále více lidí a Sars-CoV-2 se v současné době opět šíří,“ vysvětluje ve své týdenní zprávě. “To zvyšuje pravděpodobnost kontaktu s virem jako plně očkovaná osoba.”

Podobný vývoj byl již v srpnu patrný v Izraeli. Na jednotce intenzivní péče bylo někdy až 60 procent pacientů. Jak v té době na Twitteru vysvětlil Jeffrey Morris, profesor biostatistiky na Perelman School of Medicine na University of Pennsylvania, data neprokázala, že očkování nefunguje – právě naopak.

Identifikoval pro to dva hlavní důvody:

Čím vyšší je proočkovanost v dané zemi, tím vyšší je podíl očkovaných mezi nemocničními pacienty.

Existuje několik faktorů, které ovlivňují ochranu očkování a jeho trvání, například věk a některá předchozí onemocnění. V případě starších osob nebo lidí s určitými imunitními chorobami nebo pacientů s rakovinou by pak ochrana mohla být méně dobrá než v případě mladších nebo zdravých lidí.

Posledně uvedený bod potvrdil pro Německo také prezident Asociace intenzivní péče a urgentní medicíny (DIVI) Gernot Marx. Novinám Funke řekl, že průlom v očkování většinou postihuje lidi, jejichž „imunitní systém byl oslaben chemoterapií nebo trvalou léčbou kortizonem nebo kteří jsou starší 80 let“. Očkovanou menšinu na jednotkách intenzivní péče tvoří převážně starší pacienti, jejichž druhé očkování bylo to dávno. „Tito lidé obvykle také trpí vážnými chronickými nemocemi,“ řekl redakční síti v Německu, podle níž na jednotkách intenzivní péče téměř neexistují pacienti očkovaní proti Covidu bez předchozích onemocnění.

Kromě toho jsou pacienti s těžkými a smrtelnými průběhy „téměř ve všech případech neočkovaní“. „Bohužel také vidíme stále více lidí mladších 60 let s těžkými nebo smrtelnými průběhy, kteří nejsou očkováni,“ řekl. Platí následující: „Očkování proti koroně je účinná ochrana před vážnými nemocemi.“

Podle novin Funke také ministerstvo zdravotnictví zdůraznilo ochranný účinek očkování proti vážným nemocem z koronaviru. „Faktem je, že očkování chrání a nedostatek ochrany očkování je hlavním důvodem, proč musí být lidé s infekcí Covid 19 léčeni na jednotce intenzivní péče,“ uvedlo ministerstvo.

Stále tedy platí: průlomy v očkování jsou vzácné. Těžké průběhy po průlomech v očkování jsou ještě vzácnější. „Stručně řečeno, počet pravděpodobných průlomů očkovacích látek a účinnost použitých očkovacích látek, jak je odhaduje screeningová metoda, potvrzují vysokou účinnost z klinických studií,“ vysvětluje Institut Roberta Kocha ve své týdenní zprávě.

Průlomové infekce v žádném případě nezpochybňují účinnost ani užitečnost vakcín. Očkování nabízí „statisticky významnou nebo klinicky velmi relevantní ochranu“, jak řekl pro FOCUS Online specialista na infekční choroby Christoph Spinner. „Pravděpodobnost těžkých kurzů a infekcí je výrazně snížena.“

Podle jeho názoru skutečnost, že mezi očkovanými dochází k průlomům, není sama o sobě „špatnou zprávou“. To neznamená, že ti, kterých se to týká, nemají vůbec žádnou ochranu. Ukazuje to spíše, že většina lidí je alespoň částečně chráněna. Protože většina průlomových infekcí má mnohem mírnější průběh.

Takovýmto způsobem informují německá média o očkování a koronaviru. I když je prokazatelné, že na jednotkách intenzivní péče končí zejména lidé z rizikových skupin, které by mělo očkování chránit, opak je pravdou. Zde se nabízí otázka, proč právě u ohrožených skupin obyvatel vakcíny selhávají.


(Visited 3 183 times, 1 visits today)

Fotograf, autor, administrátor a vlastník domény realitadne.cz Spolupracovník Raptor-TV.cz a Hej, Občané z.s. Profil na Facebooku www.michalhurby.eu Fotogalerie na Flickr | email:webmaster@michalhruby.eu