fbpx

Kanadský ministr obrany Harjit Sajjan : Kanada neměla podrobnosti o plánovaném americkém útoku, který zabil Soleimaniho

The image is released free of copyrights under Creative Commons CC0.
Předchozí článek
Další článek

Kanadský ministr obrany Harjit Sajjan uvedl, že USA neposkytly Kanadě podrobnosti o chystaném leteckém útoku v Iráku v Bagdádu, který zabil íránského generála Qassema Soleimaniho – navzdory skutečnosti, že je Kanada spojenec, který má jednotky ve stejné oblasti jako USA.

https://www.flickr.com/photos/secdef/27668616235/ Attribution 2.0 Generic (CC BY 2.0). kanadský ministr obrany Harjit Sajjan (vpravo)

Sajjan dále dodal, že si je Kanada vědoma „hrozeb“ vůči svým občanům, kteří působí v dané oblasti.

Podle tiskové zprávy z června 2019 Kanada v současné době velí misi NATO v Iráku,  jejímž cílem je budování udržitelných iráckých obranných a bezpečnostních území. Tato zpráva dále uvádí, že „až 250 členů kanadských ozbrojených sil“ je součástí mise. V Iráku, Jordánsku a Libanonu jsou také rozmístěna vojska jako součást operace IMPACT v rámci boje proti (ISIS).  Vysloužilý generál. David Fraser, který velel misi NATO v Afghánistánu, uvedl, že jedna z jeho největších obav v souvislosti se útokem je skutečnost, že „Kanada nebyla informována o této situaci. “V důsledku toho byla naše mise NATO v regionu pozastavena a to vystavuje velkému riziku všechny jednotky NATO pod velením Kanady,” uvedl Fraser.

Mise NATO je v současné době pozastavena. Sajjan zatím nepotvrdil, zda kanadská vojska opustí region, vzhledem k tomu, že irácký parlament hlasoval o vyloučení amerických jednotek z oblasti. Kanadské jednotky v Iráku byly přesunuty na bezpečnou základnu.

Podporujeme opatření, pokud jde o prevenci a odrazování útoků na naše lidi a naše spojence,” řekl Sajjan.

Americký prezident Donald Trump tvrdil, že útok byla veden za účelem odvrácení „bezprostřední“ hrozby, což by pomohlo objasnit, zda byl tento útok adekvátní podle mezinárodního práva. V současné době je vedena debata o tom, zda útok, která zabila Soleimaniho, byla oprávněný – tedy,  zda splnil etickou hodnotu pro použití smrtící síly.

Ministr obrany uvedl, že Kanada stále pracuje na shromažďování všech relevantních informací, aby se rozhodla, jak postupovat vpřed – a zda pokračovat ve stávajících misích na místě v regionu.

 

 

 

zdroj : ctvnews.ca

 

 

 

(Visited 36 times, 1 visits today)
Předchozí článek
Další článek

Redaktor webu realitadne.cz, zakladatel, dnes již zcenzurované a zaniklé stránky s 50.000 odběrateli, Welcome To Reality Email: marek.novak@realitadne.eu Profil na facebooku