KATASTROFICKÉ PŘEDPOVĚDI SMRTÍCÍ KORONAVIROVÉ PANDEMICKÉ VLNY SE NENAPLNILY, „EXPERTI“ SE MÝLILI

Mnoho odborníků na Koronu předpovídalo, že v Německu nyní bude zuřit třetí vlna pandemie. V dubnu a květnu se očekávaly desítky tisíc úmrtí a výskyt 2000. Proč se odborníci tak mýlili? Na to odpovídá článek Jana Fleischhauera vydaný v německém mainstreamovém serveru Focus Online, který o víkendu vyjde i v tištěné podobě.

Sloupkař Jan Fleischhauer popisuje situaci následovně:
Možná bych chvíli neměl číst vědeckou sekci „Spiegelu“. Myslím si, že nemám sklon být naivní. Když se ale slova ujmou moji kolegové z vědeckého oddělení, nevidím důvod jim nedůvěřovat. Neslyšíme den za dnem, že je třeba se řídit vědou? S přírodními zákony se nezahrává! Říká se, že s nimi nelze ani jednat.

Začátkem února jsem ve „Spiegelu“ četl článek o korona-situaci v Německu. Britský mutant ničil všechny předchozí plány k jeho zpomalení. Spiegel dále uvedl, že infekce brzy překročí přes 50 000 případů denně. Aby redakční tým objasnil vážnost situace tím nejhorším scénářem, vytvořil grafiku, ve které se infekce vytvořily jako temná, vše pohlcující vlna.

Zpráva, že každý den, kdy člověk nepřijme rozhodná protiopatření, nevyhnutelně povede k chaosu. Jednoduše chaos. Stát blízký nekontrolovatelnosti, s přeplněnými jednotkami intenzivní péče, zoufalý boj lékařů za životy hospitalizovaných lidí a tisíce a tisíce mrtvých.

Děti, které oplakávají své rodiče, muži, kteří pohřbívají své manželky, ženy, které pohřbí své manžely. Tak to bylo v textu, který pod fatalistickou hlavičkou „Passt gut auf euch und eure Kinder auf – Postarej se dobře o sebe a své děti“, popisuje „další čin“, který „nevyhnutelně“ následoval. Nejsem náchylný k nesmyslům, ale tohle mi dokonce způsobilo nevolnost.

Inzidenzwert – Hodnota dopadu je svatý grál politiky

A nyní? Incidence nyní není 1200, jak se předpovídalo v květnu, ale 120. číslo je to stále vysoké, ale daleko od hororového scénáře, který na zeď namalovali zastánci (pozn. red.: kovidohysterici) ultra-lockdownu. Byl bych poslední, kdo by si na to stěžoval. Je štěstí, že to tak dopadlo. Na druhou stranu by člověk ale rád věděl, co se stalo.

Skutečnost, že realita nedosahuje předpovědí, nemůže být kvůli koronavirovým opatřením. Takzvaná spolková nouzová brzda, o kterou se bojovalo několik týdnů, byla v platnosti jen několik dní. Zjištění dopadů nových omezení obvykle trvá dva týdny. To je na epidemiologickém vývoji zákeřná věc, jak se pesimisté nikdy neunavují zdůrazňovat.

U této odchylky nemluvíme o maličkosti, o zkroucení čísel, jak to může někomu připadat. Hodnota dopadu je svatý grál politiky. Všechno závisí na tomto čísle: omezení základních práv, která nebyla známa ani v nacistické Německé říši. Uzavření škol, které zastaví vývoj celé generace dětí, rozsáhlé uzavření veřejného života a tím narušení živobytí milionů lidí.

Vždy existuje virus, který je ještě hroznější a smrtící než ten předchozí

Moje matka byla v pondělí před týdnem hospitalizována s cévní mozkovou příhodou. Nikdo z rodiny ji nesměl dvanáct dní vidět. Telefonování také není možné, protože rána zasáhla jazykové centrum. Téměř dva týdny byla vytržena od všech, které zná a kdo by jí mohl poskytnout útěchu. Klinika říká, že toto jsou pravidla.

Nechci tlačit na slznou žlázu. Kdo není připraven přinést oběti, pokud jde o odvrácení desítek tisíc úmrtí? Ale když se ukáže, že všechno neprobíhá podle předpovědi, začnete klást několik otázek.

Byl jsem si jist, že si přečtu podrobné vysvětlení, omluvu za to, proč byly předpovědi daleko za hranicí. Jediné, co jsem našel, byl text na „Spiegel Online“, který vyvrcholil větou, že počítačové modely jsou vždy zjednodušené reprezentace reality. Nikdo netvrdil, že předpovědi byly přesné.

Nechci být nefér. Hlásná trouba dopadu (tedy počtu nakažených) byla také, jak nejlépe to bylo možné, nafouknutá v jiných médiích. „Süddeutsche Zeitung“ považoval pro květen za pravděpodobnou hodnotu incidence 1 000 a vyšší, zatímco „Zeit Online“ publikoval graf, který dokonce ukázal jako možný 40 000 výskyt v době svého vrcholu.

Redaktoři si ale tato čísla nevycucali z prstů. Měli nejlepší zdroje: RKI, Bundesbank der Virologie; Sdružení Helmholtz s vysoce uznávaným prognostikem Michaelem Meyerem-Hermannem; kancléřské poradkyně Violu Priesemannovou a Melanii Brinkmannovou.

Důvěryhodní vědci se jednoznačně shodli: zhorší se to a poté se to zhorší ještě více. Vždy existuje virus, který je ještě hroznější a smrtící než ten předchozí. Pokud to není takzvaný divoký typ, který nás dělá mrtvými, potom je to britský, brazilský nebo indický mutant. Nyní je třeba se bát uprchlého mutanta.


 


 

Söder varuje: změna klimatu je „další pandemickou výzvou“

Co se tedy pokazilo? Řekl bych, že je to docela jednoduché: Přešli jsme /novináři/ z popisu do režimu kampaně. Nemám nic proti kampaním. Žurnalistika vděčí kampani za své nejlepší hodiny. Kdysi to bylo pro Willyho Brandta a východní smlouvy, dnes to bylo pro „No Covid“ a další lockdowny. Neměli bychom však předstírat, že jsou nestranní, a měli bychom říkat pouze fakta.

Ti, kteří sledují nějaký cíl, mají tendenci vážit fakta ve svůj prospěch. To, co podporuje vlastní argument, se zdá věrohodnější než to, co je v rozporu s argumentem. Čím déle a rozhodněji argumentujete za příčinu, tím více je pronásledována. V určitém okamžiku se ocitnete v týmu, v týmu A nebo týmu B. Pak existují pouze přátelé a nepřátelé.

I v této disciplíně je „Spiegel“ nepřekonatelný: 26. února redakční tým publikoval vícestránkový text zaměřený právě na téma rozdělení vědců: z jejich pohledu seriózní vědci (Christian Drosten, Brinkmann, Meyer-Hermann), a ti pochybní (Hendrik Streeck, Klaus Stöhr, Jonas Schmidt-Chanasit). I zde by byl člověk zvědavý na aktualizaci.

Existují hlasy, které je třeba brát vážně a které volají analogicky ke koronavirovému lockdownu po klimatickém lockdownu. Bavorský předseda vlády právě varoval, že změna klimatu je „další pandemickou výzvou“. Již jen z tohoto důvodu není zcela irelevantní, jak spolehlivé jsou modely, na kterých se staví opatření.

„Klimatická prognóza: svět míří do roku 2100 na globální oteplování o 2,4 stupně,“ zněl úterní titulek. Lze z něho usoudit, že sebevědomí zúčastněných je přinejmenším neporušené. Výskyt nejlépe pozorovaného viru na světě není možné vypočítat v průběhu osmi týdnů, ale předpověď emisí skleníkových plynů do přelomu století se zdá být možná bez problémů.

Rozum místo paniky: „Spiegel“ u AIDS zabránil horším věcem

Mimochodem, Corona není pro „Spiegel“ první pandemií, kdy přešli od hlášení k aktivismu. Na začátku epidemie AIDS bylo možné v článku přečíst čísla, podle nichž nový virus vyhladí velkou část populace, pokud nebudou přijata drakonická opatření. Jediná věc, která pomáhá, je represivní politika vůči lidem, kteří bez ohledu na své zdraví sledují své instinktivní uspokojení a stávají se tak hrozbou pro společnost.

Redakční tým byl později trochu v rozpacích. Promiskuitní homosexuálové jako hrozba pro společnost? Omluva byla, že horším věcem bylo zabráněno tím, že se stále nic netušící veřejnosti ukázalo drama.


(Visited 609 times, 1 visits today)
Please follow and like us:

Redaktor webu realitadne.cz, občanský aktivista žijící v Berlíně autor a překladatel ze zahraničních, zejména Německých médií zakladatel facebookové skupiny  STOP ilegální migraci Místopředseda spolku Tradiční rodina z.s. Email: zdenek.chytra@realitadne.eu  Profil na facebooku

How to whitelist website on AdBlocker?

RSS
Follow by Email