KAUZA: MILOST PRO KAJÍNKA

Prezident republiky Miloš Zeman před odletem na státní návštěvu Číny sdělil, že po návratu udělí milost doživotně odsouzenému Jiřímu Kajínkovi. A strhla se mela. Jakub Janda, Michal Horáček, Jiří Drahoš, Marek Hilšer a další na prezidentovi nenechali niť suchou. A jak by se na Kajínka díval Václav Havel, kdyby byl rok 1990 a on byl právě zvolen prezidentem???

Prezident republiky Miloš Zeman před svým odletem na státní návštěvu Číny oznámil, že po návratu hodlá udělit prezidentskou milost našemu nejznámějšímu vězni Jiřímu Kajínkovi  ( 56 let *11. ledna 1961). Jiří Kajínek byl 23. června 1998 Krajským soudem v Plzni odsouzen k doživotnímu trestu odnětí svobody pro trestný čin vraždy a další podle v médiích opakovaného slovního spojení “méně závažné trestné činy” Trestného činu vraždy (dílem dokonaného a dílem ve stadiu pokusu) se dopustil tím, že v zatáčkách pod plzeňskou věznicí Bory dne 30. května 1993 kolem 20.00 hod. zastřelil nejméně 12 výstřely plzeňského podnikatele Štefana Jandu (27) a jeho osobního strážce Juliána Pokoše (30), kteří cestovali v osobním automobilu. Těžce zraněn byl i další Jandův osobní strážce Vojtěch Pokoš (25), který však díky rychlému lékařskému zákroku útok přežil a později se stal hlavním svědkem. K tomuto činu se však Jiří Kajínek nikdy nepřiznal a svoji účast na vraždách kategoricky popřel. Trestní spis obsahuje více než 10 000 stran a projednávání případu trvalo 46 dnů. Proces byl několikrát odročen a trval déle než čtyři roky. Před soudem vypovídalo 56 svědků a asi 10 soudních znalců. Rozsudek krajského soudu s odůvodněním obsahuje 130 stran. Jiří Kajínek se několikrát pokusil z vězení uprchnout. Nejznámější z jeho útěků je ten, kdy 29. 10 2000, se mu jako zřejmě jedinému v historii podařilo uprchnout z věznice Mírov (okres Šumperk), která má mimo jiné i oddělení pro doživotně odsouzené a v němž jsou vězněni nejnebezpečnější vězni České republiky. Především Kajínkův poslední útěk vyvolal v médiích celou řadu spekulací a fám. V médiích se začala zdůrazňovat především jeho vysoká inteligence a naopak se zpochybňovala jeho kriminální činnost. U části veřejnosti převládá názor, že Kajínek je nevinný a že se stal obětí komplotu. Soudy ale dosud všechny návrhy na obnovu řízení zamítly i přes předložení nových důkazů o Kajínkově údajné nevině.  V roce 2022 může zažádat o podmínečné propuštění z vězení.

 

·       Snaha o revizi odsouzení na doživotí
 • Únor 2001 – ministr spravedlnosti Pavel Rychetský podal k Nejvyššímu soudu stížnost pro porušení zákona, která byla zamítnuta.
 • Říjen 2001 – ministr spravedlnosti Jaroslav Bureš podal ústavní stížnost, kterou Ústavní soud odmítl.
 • Listopad 2001 – ústavní stížnost podal i Jiří Kajínek, Ústavní soud ji zamítl.
 • Leden 2004 – Kajínkovi noví právní zástupci Klára Slámová a Kolja Kubíček požádali o obnovu procesu, plzeňský krajský soud ji zamítl, na základě stížnosti zamítnutí ale Vrchní soud v Praze kvůli procesním vadám zrušil a Krajský soud v Plzni rozhodl znovu tak, že žádost o obnovu procesu zamítl. Následovala opět stížnost, ale pražský vrchní soud zamítnutí potvrdil.
 • Srpen 2006 – ministr spravedlnosti Pavel Němec podal k Nejvyššímu soudu stížnost pro porušení zákona, která byla zamítnuta.
 • Listopad 2007 – právní zástupkyně Kajínka Klára Slámová podala k Ústavnímu soudu dvě ústavní stížnosti, které byly spojeny v jednu, a ta byla zamítnuta.
 • 2011 – Kajínek podal novou žádost o obnovu procesu, Krajský soud v Plzni ji zamítl a Vrchní soud v Praze zamítnutí potvrdil.
 • Září 2011 – Kajínek podal k Ústavnímu soudu další ústavní stížnost, která byla odmítnuta.

Vraťme se ale k rozhodnutí prezidenta republiky Miloše Zemana, udělit Jiřímu Kajínkovi milost. O tom, že vážně uvažuje udělit tomuto doživotně odsouzenému vězni prezidentskou milost, se Miloš Zeman již zmínil na setkání s občany 6. 4. 2017 v Čáslavi. V Čáslavi doslova řekl:

Prezident Miloš Zeman v Čáslavi

„Případ jsem sledoval již v době, kdy jsem byl předsedou vlády. Tehdy jsem požádal ministryni spravedlnosti Helenu Válkovou, aby byl tento proces přezkoumán,” a dále dodal, “Jiří Kajínek je ve vězení už asi dvacet let a existují důvodné pochybnosti o jeho skutečné vině. Proto uvažuji o milosti,”

Po zveřejnění, že po návratu z Číny hodlá Kajínkovi milost udělit, se ozval silný hlas nevole a to jak od kandidátů na prezidentský úřad, tak i od známého „herce“ a analytika Think-tanku  Evropské hodnoty Jakuba Jandy. Dále bylo prezidentovi v souvislosti s oznámením o udělení milosti vytýkáno, že tímto činem chce „zakrýt“ kauzu Babiš a vládní krizi. Nikde již nebylo zmíněno, že prezident o tomto již hovořil 6. 4. 2017 na setkání s občany v Čáslavi. Jakub Janda na svém facebookovém profilu doslova uvedl:

„Propuštění doživotně odsouzeného nájemného vraha je věc, která další důležitá procenta voličů přesvědčí o tom, že rezident Zeman je nejenom kolaborant a despota pohrdající pravidly, chovající se jako hulvát, ale prostě zlý člověk.“

 

Propuštění doživotně odsouzeného nájemného vraha je věc, která další důležitá procenta voličů přesvědčí o to, že…

Zveřejnil(a) Jakub Janda dne 11. květen 2017

 

Kandidáti na prezidenta Michal Horáček, Jiří Drahoš ani Marek Hilšer nesouhlasí s udělením milosti odsouzenému nájemnému vrahovi Jiřímu Kajínkovi. Všichni tři tito kandidáti jsou podporováni naší „Pražskou kavárnou“ a novodobou levicovou scénou. A tato scéna se netají svým obdivem k Václavu Havlovi, který po svém prvním zvolení, tehdy ještě prezidentem Československa, se sám proslavil amnestií takového rozsahu, která nemá v dějinách naší republiky, a dost možná i ve světě, obdoby. Na základě jeho amnestie bylo v roce 1990 z celkového počtu 31.000 odsouzených amnestováno a na svobodu propuštěno neuvěřitelných 23. 000. Nic nezmění fakt, že se amnestie vztahovala pouze na lidi odsouzené na méně než tři roky. Pachatelům násilných trestných činů byl však z trestu odpuštěn rok, čímž došlo i na propuštění násilníků a vrahů. Podle statistiky Institutu pro kriminologii a sociální prevenci bylo v lednu 1990 na základě amnestie propuštěno 12.600 odsouzených a 1.200 obviněných. Během roku 1990 k nim přibyli ještě vězni, kteří se dostali na svobodu díky zkrácení trestu. Na svobodu se nakonec dostalo několik zločinců, kteří spáchali ty nejhorší zločiny.  Pro ukázku zde vybíráme některé z nich.

 • Jaroslav Oplíštil
  • Šlo o trestaného pedofila, který opustil 1. ledna 1990 brány věznice právě díky Havlově amnestii. Oplíštil po propuštění získal místo sanitáře v nemocnici Bulovka (zaměstnavatel se neměl právo ptát po trestní minulosti). 30. dubna si z oddělení odnesl teprve sedmiměsíční Barborku. Odnesl si ji na ubytovnu, kde ji znásilnil a poté udusil. Za tento čin dostal Oplíštil 25 let, v roce 2015 vězení opustil a skončil v Psychiatrické léčebně v Kosmonosech.
 • Jozef Slovák
  • Jozef Slovák zabil mladou Jugoslávku v roce 1978. V roce 1982 byl odsouzen na 15 let do vězení. Havlova amnestie ho ale vypustila na svobodu už v roce 1990. Vražedné choutky tohoto muže ve vězení nepřešly. Svou první vraždu po svém propuštění spáchal již v červenci. Jednalo se o šestnáctiletou dívku. Nežli byl dopaden spáchal ještě další tři vraždy a vždy se jednalo mladé dívky. Po svém dopadení se k činům doznal a byl odsouzen na doživotí.
 • Roman Kučerovský
  • Na svobodu se díky amnestii dostal i Roman Kučerovský. Ten v dubnu 1984 zavraždil v bytě svou přítelkyni. Tělo rozřezal a pokusil se ho spálit v kamnech. Některé části odnesl v kufru k řece Svratce a hodil je do vody. Tu největší část těla si odnesl domů. Soud ho za jeho čin poslal do vězení na 24 let. Podle tisku byl muž na základě amnestie v roce 1990 propuštěn. Odseděl si tedy sotva šest let ze svého trestu!
Poznámka: Statistické údaje kriminality za rok 1990 nejsou na webu ČSÚ dostupné.

Zdroj:

Blesk ,Kutnohorský deník, Domácí eurozprávy, Wikipedie, Facebook Jakuba Jandy, Lidovky

 

(Visited 80 times, 1 visits today)

Fotograf, autor, administrátor a vlastník domény realitadne.cz Spolupracovník Raptor-TV.cz a Hej, Občané z.s. Profil na Facebooku www.michalhurby.eu Fotogalerie na Flickr | email:webmaster@michalhruby.eu