KORONA-PANDEMIE JIŽ NIKDY NEZMIZÍ: Světové ekonomické fórum představilo plán jak očkovat miliardy lidí

Koláž- Realita Dne (all photos lic CC)

Pandemii koronaviru lze považovat za poraženou, až když budou všichni na světě imunizováni proti Covid-19, řekla německá kancléřka Angela Merkelová poté, co se v polovině února na virtuálním summitu setkala s vůdci G7. Merkelová v rozhovoru pro novináře uvedla, že ve svých vyjádřeních skupině lídrů zdůraznila, že „pandemie neskončí, dokud nebudou očkováni všichni lidé na světě,“ a dodává: „Každý se musí zúčastnit.“ Světové ekonomické fórum nyní přichází s plánem, jak každoročně očkovat miliardy lidí na celé planetě a dodává: Korona-pandemie již nikdy nezmizí.

V tomto svém plánu vychází Světové ekonomické fórum z předpokladu, že virus bude mutovat a proto bude nutné do budoucna vyvíjet stále nové a nové vakcíny, tak jak to známe u vakcín proti chřipce. Plánem je vybudovat fabriky na vakcíny po celém světě. A samozřejmě celosvětově urychlit očkovací procedury.

Toto se píše na webu Světového ekonomického fóra:

Zde je návod, jak můžeme svět očkovat proti COVID-19

V zemích s vysokými příjmy probíhají programy hromadného očkování, ale jinde je to jiný příběh. Dokud obrovské množství lidí zůstane nechráněno, má virus šanci mutovat a způsobit další škody na životech a živobytí.

Potřebujeme partnerství veřejného a soukromého sektoru, která by mohla budovat továrny po celém světě, aby byla každý rok zajištěna spravedlivá distribuce vakcín.

Občan bohaté země může mít pocit, že očkovací programy probíhají dobře.

Za několik měsíců lze rozumně očekávat, že více než 75% dospělé populace USA a Velké Británie bude mít první dávku vakcíny. EU, Japonsko a další rozvinuté země nebudou pozadu; tohoto milníku pravděpodobně dosáhnou ve druhé polovině roku.

Ale to není dost rychlé. Miliardy lidí budou i nadále nechráněné, zejména v rozvojových zemích. Indie a Čína učinily působivé kroky, ale je nepravděpodobné, že bude celý svět očkován již do konce roku 2022 – a dokonce i toto datum je optimistické.

 

To je příliš pomalé; jde to příliš pomalu. Musíme proces enormně urychlit. Náklady a rizika jsou příliš vysoké.

Existují zjevné humanitární náklady. Již nyní jsou mrtvé více než dva miliony lidí a každý měsíc zemře mnohem více lidí. Kromě toho došlo k nejméně 100 milionům potvrzených případů, z nichž mnohé způsobovaly závažné a trvalé nemoci.

To se zhoršuje ekonomickými škodami. Mezinárodní měnový fond odhaduje, že náklady na pandemii nesou 28 bilionů dolarů. Dokonce i středně velké ekonomiky, jako je Británie nebo Francie, ztrácí každý den více než 1 miliardu dolarů, což nadále pokračuje. Nositel Nobelovy ceny Michael Kremer odhaduje, že každý měsíc, kdy zkrátíme pandemii, má hodnotu 500 miliard dolarů. Stojí za to utratit miliardy dolarů, abychom urychlili naše zotavení o jediný den.


MOŽNÁ VÁM UNIKLO:


Nejznepokojivější je, že pokud virus stále existuje, stále mutuje. Varovali jsme měsíce před touto hrozbou a nyní je zřejmé, že virus se při vyhýbání se vakcínám zdokonaluje. Každá další infekce představuje riziko – další miliardy infekcí, které pravděpodobně uvidíme v příštích dvou letech, jsou obrovským hazardem.

Potřebujeme roční očkovací program

Jediným způsobem, jak to vyřešit, je urychlit náš plán očkování světa. Nikdo není v bezpečí, dokud všichni nebudeme v bezpečí.

Musíme udělat dvě věci:

  • Vyrobit dostatek vakcín pro každého člověka na světě – kolem 15–20 miliard dávek a distribuovat je.
  • Musíme to udělat, než závažná mutace učiní vakcíny výrazně méně účinnými.

Program na každoroční očkování miliard lidí je možný

Stejně jako u chřipky musíme být připraveni každý rok vyvíjet nové vakcíny a distribuovat dostatek vakcín do celého světa. Bude to vyžadovat rozsáhlejší program – ročně dáme asi 1,5 miliardě lidí vakcínu proti chřipce; to by bylo několikanásobně více, ale je to možné.

Vyrobit dostatek vakcín, dostatečně rychle, je výzva. I když každý výrobce poskytl své projekce, většina výpočtů předpovídá, že očkování každého na planetě bude trvat dva roky.

Budování globální sítě továren na vakcíny

Navrhujeme celosvětové partnerství veřejného a soukromého sektoru s cílem vybudovat síť sedmi interoperabilních továren na vakcíny RNA schopných rychle produkovat dostatečné dávky pro celou lidskou populaci.

Vytvořeno budováním nebo přeměnou farmaceutických výrobních závodů – většina továren na antibiotika schopných mikrobiální fermentace by fungovala. Tyto továrny by měly být budovány po celém světě.

V dobách pandemického nárůstu by se tyto jednotky vzájemně podporovaly, pokud by poptávka překročila kapacitu na konkrétní jednotce. Budováním místních výzkumných kapacit by každá jednotka upravila vakcíny pro převládající nové varianty v době pandemie.

Za účelem ospravedlnění výdajů a udržení aktivity mimo pandemické časy bude výzkumná a produkční schopnost každé jednotky řešit nemoci místního významu pomocí terapií mRNA, které jsou nyní k dispozici pouze bohatým pacientům v bohatých zemích.

Jedná se o projekt s velkými ambicemi, který by žádná jednotlivá společnost nebo země nemohla podniknout sama. Při řešení této výzvy promyšleným přístupem partnerství veřejného a soukromého sektoru lze v rámci přípravy na další pandemii přinést do všech částí světa relevantní pokroková léčiva.


(Visited 1 422 times, 1 visits today)

Redaktor webu realitadne.cz, občanský aktivista žijící v Berlíně autor a překladatel ze zahraničních, zejména Německých médií zakladatel facebookové skupiny  STOP ilegální migraci Místopředseda spolku Tradiční rodina z.s. Email: zdenek.chytra@realitadne.eu  Profil na facebooku

more recommended stories

%d bloggers like this: