KORONAVIRUS ÚTOČÍ JEN VE VYSPĚLÉM SVĚTĚ, CHUDÝM ZEMÍM SE VYHÝBÁ

Ilustrační foto: zdroj Pixabay

Stejně jako minulý rok se i ten letošní koronavirus vyhnul africkému kontintentu. I když je v Africe pouze 6% proočkovanost, nikdo tam na koronavirus masově neumírá, tamní zdravotní systémy nejsou přetížené a situace je zde podobná jako v předchozích letech před tím, než WHO vyhlásilo pandemii. Vyvolení odborníci se nyní předhánějí v teoriích, jak je to možné. Zajímavý článek k tomu přinesl německý mainstrový deník WELT.

Experti jsou zatím pandemií v Africe zmateni

Na začátku pandemie odborníci varovali, že koronavirus by mohl uvrhnout africký kontinent do katastrofy. Ale infekční proces je zde mnohem neškodnější než v mnoha jiných částech světa. O příčinách existují různé teorie.

Nyasha Ndou nechává na trhu v chudé čtvrti na předměstí Harare roušku v kapse. Kolem něj bzučí stovky dalších lidí, téměř všichni s tvářemi bez roušek, když nakupují ovoce a zeleninu. Zde, stejně jako ve většině částí Zimbabwe, je koronavirus považován za věc minulosti. Koncerty, politická shromáždění a větší soukromá shromáždění jsou už dávno povoleny.

„Covid-19 je pryč. Kdy jste naposledy slyšeli o někom, kdo zemřel na Covid-19?“ říká Ndou. Jediný důvod, proč má u sebe roušku, je ten, že by po něm policie jinak mohla požadovat peníze. Ve skutečnosti počátkem tohoto týdne tato africká země hlásila pouze 33 nových infekcí a žádné nové úmrtí. Podle Světové zdravotnické organizace počty na celém kontinentu od července znatelně klesají.

Alespoň zatím se tak nestalo, čehož se loni na začátku pandemie obávali. Přesný počet obětí není jasný kvůli situaci v některých zemích s nedostatečnými údaji. Ale nekontrolovanému šíření s miliony mrtvých se zjevně podařilo odvrátit. Vědci zatím nenašli jasné vysvětlení pro poměrně mírný průběh pandemie v Africe.

“Nějak se zdá, že to tam jde lépe”

Na vývoji je něco „záhadného“, říká Wafaa El-Sadr z Kolumbijské univerzity v New Yorku. „Afrika nemá vakcíny a zdroje pro boj s Covid-19 jako Evropa nebo USA. Ale zdá se, že se to tam nějak zlepšuje,“ říká odborník. Očkováno je jen necelých šest procent populace kontinentu. A přesto WHO ve svých týdenních zprávách o pandemii celé měsíce popisuje Afriku jako „jeden z nejméně postižených regionů na světě“.

Vědci poukazují na řadu faktorů, které mohly přispět k pozitivnímu trendu. Jednak je obyvatelstvo kontinentu velmi mladé – průměrný věk Afričanů je kolem 20 let, zatímco u Západoevropanů je kolem 43 let. Navíc je urbanizace méně výrazná. A velké části každodenního života se odehrávají venku. Některé studie v současnosti zkoumají, zda by mohly hrát roli i genetické důvody nebo vliv jiných onemocnění.

Svým způsobem však mohl být kontinent na koronavirus připraven lépe než západní industrializované společnosti. Úřady mají zkušenosti s tím, jak dostat epidemie pod kontrolu bez vakcín, říká Christian Happi, vedoucí African Center of Excellence for Genomics of Infectious Diseases na Redeemer’s University v Nigérii. Rozhodující jsou komplexní sítě místních zdravotnických pracovníků. „Není to vždy o tom, kolik máte peněz nebo jak progresivní jsou nemocnice,“ zdůrazňuje Happi.

Žádné zprávy o abnormálně vysoké úmrtnosti ve většině zemí

Devi Sridhar, zdravotní vědec z University of Edinburgh ve Skotsku, také zdůrazňuje rychlou reakci některých afrických vlád, když krize vypukne. Mali například uzavřelo hranice dříve, než se v zemi objevily první případy korony. Kulturní přístup v Africe je jiný, říká Sridhar. “Tyto země se setkaly s Covidem s pocitem pokory, protože už zažily věci jako ebola, dětská obrna a malárie.”

Zdaleka nejvyšší počet nakažených na kontinentu byl v posledních měsících zaznamenán v Jižní Africe. Více než 89 000 úmrtí tam souvisí s koronavirem. Většina ostatních zemí dosud neměla žádné zprávy o abnormálně vysoké úmrtnosti, kterou by bylo možné přičíst pandemii. Podle WHO tvoří úmrtí na koronaviru v Africe pouhá tři procenta celosvětových obětí – podíl v Evropě je 29 procent, v Severní a Jižní Americe 46 procent.

V Nigérii, nejlidnatější zemi kontinentu s přibližně 200 miliony obyvatel, úřady hlásí jen necelé 3000 mrtvých. V USA je tohoto čísla často dosaženo během dvou až tří dnů. V zemi samotné je poměrně pozitivní vývoj přijímán s velkou úlevou. “Říkali, že na ulicích byla těla a tak.” Ale nic takového se nestalo, “říká 23letý Opemipo Are z hlavního města Abuja.

“Lidé by měli být velmi ostražití”

Podle nigerijského virologa Oyewale Tomoriho, který radí WHO v několika orgánech, by Afrika mohla být nakonec ještě méně závislá na očkovacích kampaních než Západ. To ale neznamená, že vakcíny nejsou v Africe naléhavě potřeba. “Musíme intenzivně očkovat, abychom se připravili na čtvrtou vlnu,” říká Salim Abdul Karim, epidemiolog z University of KwaZulu-Natal v Jižní Africe. “Když se podíváte na to, co se děje v Evropě, je velmi vysoká pravděpodobnost, že se sem přelije více případů.”

Ani v jiných částech světa se nezdá, že by pandemie byla v chudých zemích zvlášť závažná. Podle oficiálních údajů zemřelo na koronavirus v Afghánistánu, který má kolem 39 milionů obyvatel, jen asi 7200 lidí – i když tamní testy nebyly kvůli napjaté bezpečnostní situaci příliš rozsáhlé a skutečný počet bude pravděpodobně vyšší. Haschmat Arifi, 23letý student z Kábulu, říká, že už měsíce neviděl nikoho s maskou, ani na své univerzitě, ani na soukromých večírcích.

V neposlední řadě jsou lékaři v africké Zimbabwe vděční za současný nízký počet nakažených. Zároveň varují, že situace se může rychle změnit. “Lidé by měli být velmi ostražití,” říká Dr. Johannes Marisa, vedoucí místní lékařské asociace. Bojí se, že jeho zemi ohrozí nová vlna už v prosinci. “Neopatrnost je to, co nás dostane dolů,” říká medik. “Protože nás může zasáhnout, aniž bychom si toho všimli.”


(Visited 188 times, 1 visits today)

Redaktor webu realitadne.cz, občanský aktivista žijící v Berlíně autor a překladatel ze zahraničních, zejména Německých médií zakladatel facebookové skupiny  STOP ilegální migraci Místopředseda spolku Tradiční rodina z.s. Email: zdenek.chytra@realitadne.eu  Profil na facebooku