KRVEPROLITÍ V NĚMECKÉM WÜRZBURGU – KROK ZA KROKEM

V pátek, 25. června v německém Würzburgu 24. letý Somálec v centru města zaútočil nožem na několik lidí. Útok si vyžádal tři oběti na životech a sedm dalších lidí zraněno. Zde přinášíme přehled události krok za krokem.

V pátek, 25. června, v 19.46 přichází německý deník Focus online se zprávou o krvavém činu ve Würzburgu: Několik lidí bylo při útoku nožem v centru města zabito. Pachatel byl chycen a obyvatelstvu již od něj nehrozí žádné nebezpečí. V pátek to oznámila policie agentuře FOCUS Online.

Situace je „pod kontrolou“. Útočník byl ohromen „policejním použitím střelných zbraní“. Neexistují žádné náznaky existence druhého pachatele. Oblasti kolem Barbarossaplatz jsou uzavřeny.

Podle zpráv v novinách „Bild“ a „Mainpost“ jsou údajně tři oběti na životech a šest zraněných. Policie zatím mluvila pouze o „několika“ smrtelných úrazech. Záznamy na sociálních médiích ukazují, jak útočníkovi čelilo asi tucet kolemjdoucích. Muž držel v rukou ostrý předmět, někteří kolemjdoucí po něm hodili skládací židle a drželi ho pod kontrolou, dokud nepřijela policie.

Ve 20:01 hodin potom ministr vnitra potvrzuje tři mrtvé a deset zraněných. Pro německý deník “Mainpost” řekl bavorský státní tajemník Gerhard Eck, že jsou tři mrtví a deset lidí je zraněno. Eck dorazil na místo činu do centra Würzburgu společně s ministrem vnitra Herrmannem. Pachatel byl zastaven „přímou kulkou“, pokračoval Eck.

Klaus Czenskowski je majitelem restaurace Vier Jahreszeiten, která leží pár metrů od náměstí Barbarossa. „Najednou jsem zaslechl něco jako ránu, jako by něco explodovalo, nebo jako výstřely,“ řekl Czenskowski pro FOCUS Online. “Vyšel jsem ven a viděl, kolik lidí vzrušeně vyběhlo uličkou.” Pak přišla instrukce, že bychom měli všechno uzavřít. V tuto chvíli je vše stále zamčené, sanitka je stále na místě.“

Podle pátečních informací z „Tagesschau“ byl spouštěčem útoku spor mezi pachatelem a jednou ženou. Dotyčná žena se podle pátečních zpráv měla též stát útočníkovou obětí.

Zhruba v 20:19 hodin v pátek policie potvrdila, že došlo ke třem úmrtím a že další lidé „byli v některých případech vážně zraněni“. Podezřelým je 24letý somálský rezident Abdirahman J. z Würzburgu. Policejní kulka, která ho zasáhla, nezpůsobila život ohrožující zranění. Reportér z Bavarian Broadcasting Corporation na místě informoval, že policie uvedla, že pachatel byl „pravděpodobně duševně nemocný“. Pachatel bodal své oběti 40 centimetrovým nožem.

Ministr vnitra Herrmann toho večer oznámil, že pachatel byl v posledních měsících zaznamenán jako „násilný“ a k psychiatrické léčbě byl přijat až před několika dny. Muž byl policii znám.

Ministr vnitra Herrmann dále vyvrátil existenci dalších spolupachatelů: „Alespoň v tuto chvíli to nevypadá, že by existovali další pachatelé.“ Existuje svědectví, že pachatel své oběti bodal s neuvěřitelnou brutalitou. Policie v pátek večer prohledávala domov pachatele.

Herrmann zaslal velké poděkování záchranným službám a odvážným dobrovolníkům: „Rád bych poděkoval záchranným službám, osm záchranářů bylo za okamžik na místě a dokázali se postarat o oběti. Velmi, velmi respektuji skutečnost, že se útočníkovi Würzburgeřané postavili do cesty.“ Herrmann rovněž oznámil, že pachatel byl v té době již ve würzburské nemocnici a byl vyslýchán policií. Podle bavorského ministra vnitra Herrmanna je mezi zraněnými zjevně i malý chlapec. Würzburgský primátor Christian Schuchardt uvedl, že pachatel byl v Německu pět let. Podle páteční zprávy z německého deníku BILD pachatel před útokem v pobočce Woolworthu poblíž místa činu požádal o nůž a poté ním bodl svou oběť. „Většinu obětí tvoří ženy,“ uvedl ministr Herrmann.

Policie dále uvedla, že podezřelého nezná pro trestné činy, které „by směřovaly k islamismu“. V pátek večer v Mainstadtu to uvedl policejní mluvčí. „Samozřejmě musíme shromáždit všechny poznatky, které jsou někde k dispozici.“ To bude nějakou dobu trvat. Podezřelý poskytl vyšetřovatelům stručné informace. Co přesně řekl 24letý Somálčan, nebylo zpočátku jasné.

Při klasifikaci útoku nožem ve Würzburgu bavorský ministr vnitra Joachim Herrmann v pátek nevyloučil islamistický útok. „V každém případě existují náznaky, že by mohlo jít o islamistický útok,“ řekl politik CSU v pátek Německé tiskové agentuře ve Würzburgu. Podle Herrmanna svědek uvedl, že podezřelý během zločinu křičel „Alláhu Akbar“. Policie to však v pátek nepotvrdila.

Somálec podezřelý z útoku nožem své oběti podle předchozích znalostí policie neznal. „Podle stavu věcí mezi pachatelem a oběťmi neexistoval žádný předchozí vztah,“ uvedla v pátek večer policie. Podezřelý útočník původem ze Somálska žil v útulku pro bezdomovce ve Würzburgu. Byl zraněn cílenou střelou do stehna z policejní zbraně. Smrtelné nebezpečí mu nehrozí.

Při útoku nožem ve Würzburgu byli kromě tří zabitých lidí kriticky zraněni nejméně další dva lidé. Bavorský ministr vnitra Joachim Herrmann (CSU) večer uvedl, že není jasné, zda všichni vážně zranění následky útoku přežijí. Celkově bylo vážně zraněno pět lidí a další lidé byli zraněni lehce. „Nyní musíme doufat a modlit se, aby vážně zranění přežili,“ řekl Herrmann. O totožnosti obětí neposkytl v pátek žádné další informace.

Takto probíhal páteční den útoku.

Dokonce i v sobotu policie byla na místě činu četná policejní pohotovostní služba, aby vyšetřila pozadí a průběh trestného činu. Pachatel a oběť se neměli navzájem znát. “Main Post” mezitím v sobotu uvedl, že při útoku bylo zraněno deset lidí. Policie nejprve nechtěla toto číslo potvrdit. Večer a v noci se poblíž místa činu zapalují svíčky na uctění památky obětem.

Podle policie byl podezřelý Somálčan již v posledních měsících násilný a měl psychické problémy. Jen před několika dny byl přijat na psychiatrickou léčbu, řekl Herrmann. Jak uvádí „Süddeutsche Zeitung“, šlo o povinné umístění do psychiatrické péče. Podle policie muž naposledy žil v útulku pro bezdomovce. Starosta Schuchardt uvedl, že migrant byl v Německu pět let. Jaké měl podezřelý povolení k pobytu nebylo ještě v sobotu večer známo.

Den po smrtelném útoku nožem ve Würzburgu vede policie rozsáhlé vyšetřování. Motiv údajného pachatele, který očividně pozdě v pátek odpoledne pobodal kolemjdoucí v centru města, je stále nejasný. Tři lidé zemřeli a nejméně pět bylo vážně zraněno. Dva z nich byli ve smrtelném nebezpečí. Kolik dalších bylo zraněno, v sobotu policejní mluvčí nesdělila. Pouze uvedla, že „Vyšetřování pokračuje.“

Mluvčí nemohla říci nic o stavu přeživších obětí. Na sobotní odpoledne vyhlásila tiskovou konferenci – čas a místo nebyly původně stanoveny.

Ráno po smrtelném útoku nožem ve Würzburgu policisté zlikvidovali jedno z míst činu. Lidé položili květiny a svíčky na fasádu postiženého obchodu. Jak uvedli očití svědci, obchody a kavárny v bezprostřední blízkosti byly otevřené.

Podle důsledných zpráv BR a novináře FAZ byl útočník z Würzburgu odmítnutým žadatelem o azyl. 24letý mladík dosud nebyl do Somálska vrácen, protože Spolkový úřad pro migraci a uprchlíky považuje tuto zemi za „zemi původu s dobrou vyhlídkou na pobyt“. Podle mluvčího nesmí Spolkový úřad pro migraci a uprchlíky z důvodu ochrany údajů komentovat jednotlivé případy v azylovém řízení.

Bavorský předseda vlády Markus Söder (CSU) v sobotu označil krvavý čin ve Würzburgu za řádění. Celé Bavorsko bylo zděšeno tím, co se stalo ve Würzburgu, řekl Söder na začátku setkání státních delegátů CSU v sobotu v Norimberku. Söder předtím nařídil vyvěsit v Bavorsku smuteční vlajky. Byl to „obtížný den pro Bavorsko,“ řekl Söder.

V prohlášení pro FOCUS Online Woolworth uvedl: „Všichni jsme hluboce zasaženi strašlivým incidentem ve Würzburgu. Včera v naší pobočce zabil muž nožem tři lidi a další zranil, včetně kolegyně. Přejeme jí rychlé uzdravení. Náš bezpečnostní pracovník, který významně přispěl k ochraně našich zaměstnanců, byl také lehce zraněn. Rádi bychom mu poděkovali zejména za jeho odvážné kroky. “

Mezitím narůstají náznaky islamistického motivu útočníka, i když je v pozadí zločinu stále možná duševní choroba. Bezpečnostní kruhy v sobotu uvedly, že údajný pachatel učinil během svého výslechu prohlášení, které naznačuje náboženský fanatismus.

Po svém zatčení údajně útočník z Würzburgu prohlásil, že realizoval svůj „džihád“, jak uvedl „Spiegel“, s odvoláním na interní poznámku úřadů. Svědek již dříve uvedl, že slyšel muže křičet „Alláhu Akbar“ (česky: Bůh je velký). Úřady si však tohoto muže dosud nevedly jako extremistu. 24letý uprchlík byl policii stále znám kvůli přestupkům s manipulací s noži, jak píše „Spiegel“. V lednu letošního roku mu byl kvůli hrozbám odebrán nůž. Spolková prokuratura v Karlsruhe, která je odpovědná za teroristické činy, je v současné době v kontaktu s úřady.

Podle zpráv však nic nenasvědčuje žádnému kontaktu s militantními salafisty. Předpokládá se, že útočník se narodil v roce 1997 v somálském hlavním městě Mogadišu. Do Německa přišel v roce 2015. Podle informací Německé tiskové agentury obdržel Somálec doplňkovou ochranu.

Doplňková ochrana nabývá účinku, pokud nelze přiznat ochranu uprchlíků ani právo na azyl a v zemi původu mu hrozí vážná škoda.


(Visited 68 times, 1 visits today)

Redaktor webu realitadne.cz, občanský aktivista žijící v Berlíně autor a překladatel ze zahraničních, zejména Německých médií zakladatel facebookové skupiny  STOP ilegální migraci Místopředseda spolku Tradiční rodina z.s. Email: zdenek.chytra@realitadne.eu  Profil na facebooku