KVŮLI PŘEDPOKLADŮM HROZBY „MUTANTŮ“ V NĚMECKU ZŘEJMĚ V LÉTĚ UVOLENĚNÍ NEHROZÍ

Institut Roberta Kocha předpokládá, že se koronavirus v chladnějším období lépe šíří. Odborníci nicméně neočekávají, že by léto bylo tak uvolněné jako loni. Důvodem jsou mutanti, jak jsou oficiálně politiky, experty i novináři mutace koronaviru nazývány.

Když teplota na jaře stoupne, šance na nachlazení klesají a chřipkové viry také postupně mizí. Ovlivňuje však počasí také koronaviry? Vědci předpokládají, že sezónní účinky mohou rozhodně ovlivnit patogen Covid-19. Jak to ovlivňuje pandemii?

„Sezónnost virů, které se šíří dýchacími cestami, je extrémně složitá a nelze ji určit podle jednotlivých faktorů,“ říká ředitel Virologického ústavu Fakultní nemocnice v Essenu Ulf Dittmer. Průběh pandemie určují kromě sezóny i další faktory, například chování lidí. Je proto obtížné stanovit jasnou předpověď.

Institut Roberta Kocha (RKI) ve svém profilu koronavirů předpokládá, že Sars-CoV-2 se v chladnějším období šíří lépe. Dynamika přenosů má v létě tendenci klesat.

Ve Španělsku se v létě roku 2020 počet případů zvýšil. Ve skutečnosti se místní míra výskytu infekce v Německu v létě roku 2020 snížila. Znamená to, že letos, když se oteplí, počet případů opět poklesne? Vedoucí virologie na berlínském Charité Christian Drosten – oblíbený expert a pravá ruka v pandemických otázkách Angely Merkelové – si myslí, že je to nepravděpodobné. „Skutečnost, že jsme v roce 2020 měli tak uvolněné léto, pravděpodobně souvisela s tím, že počty našich případů zůstaly na jaře pod kritickou hranicí. Ale to už neplatí“, řekl nedávno „ Spiegelu “. Například ve Španělsku počet případů v létě po lockdownu opět vzrostl – navzdory horku.

Vlivy prostředí mohou ovlivnit stabilitu koronavirů. Faktory prostředí mohou mít navíc vliv také na aerosoly nebo kapičky, které se používají k šíření viru, říká viroložka Stephanie Pfänderová z Ruhr University v Bochumu. „Jejich vlastnosti se také mění v závislosti na podmínkách prostředí.“


TAKÉ JSME PSALI:


Sluneční paprsky – zejména UV záření – poškozují genetickou informaci viru. „Dá se zhruba říci, že UV záření je schopno inaktivovat virus útokem na virovou nukleovou kyselinu,“ říká virolog Pfänder. Viry již nejsou infekční.

Počasí také ovlivňuje chování lidí. V zimě máme tendenci zůstat uvnitř, v teplejších obdobích bývá mnoho lidí venku. „Pokud se celý život odehrává venku na čerstvém vzduchu nebo jsou místnosti trvale dobře větrány, riziko přenosu je přirozeně nižší,“ říká Pfänder.

Podle odborníků mezi další sezónní faktory, které mohou pandemii ovlivnit, patří teplota, vlhkost a stav imunitního systému. Mnoho z těchto faktorů se zlepšilo na jaře a v létě, shrnuje virolog Dittmer. Existují tedy sezónní efekty. Pro posouzení, jak moc však počasí ovlivňuje pandemii, stále chybí konkrétní informace. Takže opět jsme v situaci, kdy víme, že vlastně nikdo nic neví a vše se opět jen předpokládá.

„U koronavirů víme, že hodnota R, tj. rychlost reprodukce viru, díky těmto faktorům významně klesá na jaře a v létě. Tedy alespoň o faktor 0,5, možná i více. A to je dost“, vysvětluje Dittmer. Minulý rok však také ukázal, že sezónní vlivy nevedly k úplnému vymizení.

Mutanti jsou nepředvídatelný faktor. Podle odborníků nyní existuje další neznámý faktor: virové mutace. Výhodu získanou sezónními účinky mohou „pohltit“ infekčnější mutanti, říká virolog Dittmer a popisuje nebezpečí s ohledem na nadcházející měsíce.

Sezónní efekty pak nemusí být dostatečné k zajištění toho, aby hodnota R dlouhodobě klesla pod prahovou hodnotu 1, nad kterou pandemie ustupuje. Virolog Pfänder předpokládá, že teplejší období může v zásadě již přispět ke zpomalení dynamiky přenosu. Vidí také nejistotu u mutantů. „Výskyt a šíření mutantů je ve skutečnosti nepředvídatelný faktor.“


(Visited 130 times, 1 visits today)

Redaktor webu realitadne.cz, občanský aktivista žijící v Berlíně autor a překladatel ze zahraničních, zejména Německých médií zakladatel facebookové skupiny  STOP ilegální migraci Místopředseda spolku Tradiční rodina z.s. Email: zdenek.chytra@realitadne.eu  Profil na facebooku

more recommended stories