EURO 2021: MAĎARSKÝ PREMIÉR ORBÁN ZRUŠIL CESTU DO MNICHOVA, UEFA UČINILA PROHLÁŠENÍ

 Viktor Orbán, CC BY 2.0, wikimedia.org

Jak ve středu informoval německý mainstreamový deník Focus Online, maďarský premiér Viktor Orbán zrušil svojí cestu do Mnichova. Mistrovství Evropy ve fotbale 2021 koná od 11. června do 11. července. Před třetí a závěrečnou skupinovou hrou se rozhořela diskuse kolem duhového zákazu UEFA.

UEFA komentuje zákaz duhového osvětlení stadionu v Mnichově

Evropská fotbalová unie obhájila své rozhodnutí proti duhovému osvětlení mnichovské EM arény. „Někteří“ to interpretovali jako „politické“, oznámila ve středu zastřešující organizace. „Naopak, samotná žádost byla politická a souvisela s přítomností maďarského národního týmu na večerním utkání proti Německu.“ Pro UEFA i přes zákaz osvětlení stadionu duha „není politickým symbolem, ale znamením našeho závazku k rozmanitější a inkluzivnější společnosti“.

V úterý UEFA zamítla žádost města Mnichov o to, aby aréna FC Bayern zazářila ve středových barvách duhy na závěrečné předkolo, za což byla poté masivně kritizována. Pozadím tohoto návrhu je zákon, který údajně omezuje právo mladých lidí na informace o homosexualitě a transsexualitě v Maďarsku a který byl minulý týden schválen maďarským parlamentem.

Duhová vlajka je symbolem přijetí a rovnosti lidí, kteří se neidentifikují s tradičními rolemi mužů a žen nebo s jinými normami týkajícími se pohlaví a sexuality.


Možná jste nečetli:


Zde je úplné prohlášení UEFA:

„Někteří lidé interpretovali rozhodnutí UEFA osvětlit svůj stadion pro hru v duhových barvách jako politické. Naopak, samotná žádost byla politická v kombinaci s přítomností maďarského fotbalového týmu na stadionu pro večerní zápas proti Německu. Pro společnost Uefa není duha politickým symbolem, ale znamením našeho pevného závazku k rozmanitější a integrační společnosti, “uvedl Uefa.

Maďarský premiér Viktor Orbán apeloval na německé politiky, aby přijali zákaz uefa na osvětlení mnichovského stadionu EM v duhových barvách. „Zda mnichovský fotbalový stadion nebo jiný evropský stadion září v duhových barvách, není rozhodnutím státu,“ řekl ve středu Orban německé tiskové agentuře. I v Budapešti podle Orbana „duhové barvy přirozeně patří k pouliční scéně“.

Pozadím debaty je zákon, který údajně omezuje práva mladých lidí na informace o homosexualitě a transsexualitě v Maďarsku a byl minulý týden schválen maďarským parlamentem. Zákon je považován za zvláštní záležitost předsedy vlády Orbána.

Předseda maďarské vlády řekl pro dpa: “V komunistickém Maďarsku byli homosexuální lidé pronásledováni. Stát dnes nejen zaručuje práva homosexuálů, ale také je aktivně chrání. Svoboda jednotlivce je největší dobro. Každý by měl být schopen „nepochybně“ svobodně si zvolit svoji životní cestu. Výchova rostoucích dětí patří do rodičovského domu. „Chráníme tuto odpovědnost rodičů,“ řekl Orbán.

Podle informací německé tiskové agentury zrušil maďarský předseda vlády Viktor Orbán ve středu cestu na hru EM mezi Německem a Maďarskem. Oficiální informace o tom zpočátku nebyly k dispozici. Před závěrečnou skupinovou hrou se vedly ostré debaty o zákazu osvětlovat mnichovskou EM arénu v duhových barvách ze strany Uefy.

Evropská fotbalová unie Uefa zamítla žádost mnichovského primátora Dietera Reitera (SPD). Jsme „politicky a nábožensky neutrální organizace založená na vlastních stanovách. Vzhledem k politickému kontextu této konkrétní žádosti – zprávy zaměřené na rozhodnutí maďarského parlamentu – musí UEFA tuto žádost odmítnout,“ uvedla.


(Visited 275 times, 1 visits today)
Please follow and like us:

Redaktor webu realitadne.cz, občanský aktivista žijící v Berlíně autor a překladatel ze zahraničních, zejména Německých médií zakladatel facebookové skupiny  STOP ilegální migraci Místopředseda spolku Tradiční rodina z.s. Email: zdenek.chytra@realitadne.eu  Profil na facebooku

How to whitelist website on AdBlocker?

RSS
Follow by Email