MERKELOVÁ BYLA PŘED PETERSBERSKÝM KLIMATICKÝM DIALOGEM POD TLAKEM – KLIMATIČTÍ REVOLUCIONÁŘI PO NÍ ŽÁDAJÍ FINANČNÍ ZÁVAZKY

Angela Merkel

Angela Merkel - Foto Flickr lic (CC BY 2.0)

Jako každý rok se německá spolková vláda účastní petersbergského klimatického dialogu. Nyní naposledy s kancléřkou Angelou Merkelovou. Ekologové od kancléřky požadují jasné finanční závazky. A není se čemu divit. Merkelová otevřela politické dveře Zeleným a svojí politikou se stala významnou evropskou vůdčí osobností za prosazení změn, které mají vést ke klimatické neutralitě.

Christiana Figueres, bývalá vedoucí sekretariátu OSN pro klima v Bonnu, si velmi dobře pamatuje počátky petersbergského klimatického dialogu. V roce 2010 byli ochránci klimatu a ambiciózní politici hluboce zklamáni nedostatečným pokrokem v mezinárodních jednáních o klimatu. O několik měsíců dříve, v zimě 2009, se dokonce světová konference o klimatu v Kodani zhroutila. V té době převzalo iniciativu Německo s kancléřkou Merkelovou a od té doby zve země ambiciózní z hlediska ochrany klimatu na petersbergský klimatický dialog, pojmenovaný po prvním místě konání, petersberském okolí Bonnu.

Figueres: „Byl jsem Angele Merkelové velmi vděčný.“

Foto By Kremlin.ru, CC BY 4.0

Letošní klimatický dialog se koná tento týden od úterý do pátku (4. až 7. května). V době přípravy se bývalá šéfka OSN pro klima Figueresová ohlédla na videokonferenci přátelskými slovy: „Po kodaňském debaklu jsem převzala odpovědnost za rozhovory na konferencích o klimatu. A v té době jsem byla velmi vděčná za vedoucí roli kancléřky, která vytvořila prostor pro tyto neformální diskuse, které pak byly velmi užitečné pro skutečná jednání.“ V té době byla Merkelová také považována za mezinárodní kancléřku v oblasti klimatu. Málokdo o tom dnes mluví.

Greenpeace byla v kancléři hluboce zklamaná

Samotné Německo je mezitím pod velkým tlakem, aby učinilo více pro ochranu klimatu. V poslední době šéfka Greenpeace International Jennifer Morganová v Berlíně vytáhla kritickou bilanci o úsilí Angely Merkelové snížit emise skleníkových plynů: „Po 16 letech ve funkci Německo skutečně nepřineslo ochranu klimatu, ani to, že klima spravedlnost, kterou planeta skutečně potřebuje. I německý spolkový ústavní soud to nyní rozhodl historickým rozhodnutím.“ Nejvyšší německý soud prohlásil důležité části německé klimatické legislativy za nedostatečné a vyzval ke zlepšení. Německá doprava způsobuje příliš mnoho skleníkových plynů. Vyřazování uhlí plánované do roku 2038 přichází příliš pozdě. Podle nejvyššího soudu prý neexistuje žádný plán, jak lze skutečně dosáhnout předpokládané klimatické neutrality do roku 2050. Podle soudců to ovlivňuje základní práva budoucích generací.


MOŽNÁ VÁM UNIKLO


Merkelová byla před klimatickým dialogem pod velkým tlakem.

Ve čtvrtek (6. května) vystoupí na akci sama Angela Merkelová. Bohaté země, včetně Německa, skutečně chtějí chudým zemím od roku 2020 poskytnout 100 miliard dolarů ročně na ochranu klimatu. Odborníci však odhadují, že zatím bylo získáno pouze asi 80 miliard. V rozhovoru pro DW Christoph Bals z environmentální skupiny Germanwatch požaduje následující: „Klíčem je jasný signál, že Německo do roku 2025 zdvojnásobí své mezinárodní financování v oblasti klimatu. A že by se měly připojit i další průmyslové země. Za tímto účelem by měly být vysílány signály, že všechny státy předloží zvýšené klimatické cíle pro rok 2030 a cíl neutrality skleníkových plynů pro rok 2050.“

V čele ochrany klimatu jsou opět USA

Mnoho zemí, včetně Německa a Eu se chtějí stát uhlíkově neutrálními, a to do roku 2050. Po letech zpomalení, kdy tyto plány zbrzdil bývalí americký prezident USA Donald Trump, nyní opět pod Bidenovým vedením nabírá USA na rychlosti. Poslední iniciativy se ujal nový americký prezident Joe Biden, který byl pozván na online konferenci se 40 hlavami států a vlád a vyzval k rychlému jednání. „Znamení jsou nezaměnitelná,“ řekl Biden. Oznámil, že jeho země sníží emise skleníkových plynů do roku 2030 na polovinu ve srovnání s úrovněmi z roku 2005. Biden na to chce vynaložit miliardy dolarů.

Na této konferenci vystoupila také Merkelová. Christoph Bals byl ze vzhledu kancléřky poněkud zklamaný: „Merkelová bohužel promarnila příležitost vytvořit sama větší dynamiku v mezinárodní ochraně klimatu. Možná si to nechala pro petersbergský klimatický dialog.“


TAKÉ JMSE PSALI:


Zaměření na dekarbonizaci a mobilitu

Petersbergského dialogu se účastní přibližně 40 ministrů odpovědných za klima – kvůli pandemii pouze prostřednictvím videokonferencí. Konferenci předsedají spolková ministryně životního prostředí Svenja Schulze (SPD) a Brit Alok Sharma. Ten by měl v listopadu vést příští konferenci OSN o klimatu jako prezident ve skotském Glasgow.

Jako státní tajemník německého ministerstva životního prostředí se Jochen Flasbarth již zúčastnil mnoha konferencí o klimatu a je zkušeným vyjednavačem. Pro DW sdělil obsah programu letošního Klimatického dialogu: „Mimo jiné budeme diskutovat o dekarbonizaci průmyslu, mobilitě a vztahu mezi ochranou klimatu a ochranou ekosystémů a biologické rozmanitosti.“ Flasbarth také naléhal: „Nyní potřebujeme vůli všech, aby se připojili, abychom se vydali ještě rychlejší cestou ke klimatické neutralitě.“

Glasgow musí udělat průlom

Na klimatické konferenci OSN v Glasgowě musí státy vyjasnit poslední podrobnosti Pařížské klimatické smlouvy z roku 2015. Dohoda, která byla v té době oslavována euforicky, má zajistit, aby se teplota na Zemi zvýšila pouze maximálně o dva stupně ve srovnání s předindustriální dobou, nebo ještě lépe pouze o 1,5 stupně.

S takovou hodnotou mnoho vědců považuje změnu klimatu za téměř kontrolovatelnou. I nyní se však nárůst teploty Země v důsledku změny klimatu odhaduje na 1,2 stupně. Nezbývá tedy moc času. Možná se kancléřka zvedne k poslední ukázce síly v ochraně klimatu. Navzdory všem stresům a napětím kolem pandemie. 

(Visited 118 times, 1 visits today)

Redaktor webu realitadne.cz, občanský aktivista žijící v Berlíně autor a překladatel ze zahraničních, zejména Německých médií zakladatel facebookové skupiny  STOP ilegální migraci Místopředseda spolku Tradiční rodina z.s. Email: zdenek.chytra@realitadne.eu  Profil na facebooku