MERKELOVÁ HROZÍ PŘEVZETÍM MOCI NAD CELÝM NĚMECKEM – A TO BEZ PREMIÉRŮ SPOLKOVÝCH ZEMÍ

Fotka od Ajale z Pixabay

Německá kancléřka Angela Merkelová hrozí zavedením tvrdého lockdownu po celém Německu, a to i přes odpor některých premiérů jednotlivých spolkových zemí. Krátce poté, co se Merkelová na chvilku stáhla se svými požadavky týkající se zavedení nejtvrdšího lockdownu během Velikonoc, tak nyní opět nastartovala svojí cestu tvrdých opatření. Nesouhlasné a kritické hlasy jí nejenže nezajímají, ale tvrdě a nekompromisně je ignoruje.

I přesto, že jsou koronavirová opatření a lockdowny v Německu naprosto neúčinné, tak v neděli oznámila kancléřka Angela Merkelová v talk show „Anne Will“, že chce přijmout přísnější opatření.

„Žádné zmírnění pandemie zde není“ přiznala kancléřka, která minulý týden požádala Spolkový sněm a občany o prominutí jejích nesprávných rozhodnutí. Jinými slovy: opatření, která ukládá společně s předsedy zemských vlád zůstávají neúčinní. Stručně řečeno: jsou špatná.

Na rozdíl od minulého týdne však kancléřka Merkelová nepožádala o odpuštění této chybné politiky, ale začala vyhrožovat. Její plán je prý správný a vydrží; podle jejích slov je třeba jej správně implementovat. Na adresu předsedů zemských vlád, kteří je nenásledují, uvedla, že pokud země ignorují nouzovou brzdu, budu muset najít jiné způsoby. K tomu chce využít Infektionsschutzgesetz – zákon, který předseda AfD v Bundestagu nazval jako Zmocňovací zákon 2.0.


MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

NÁVRAT K ÚSTAVNÍM PRÁVŮM OBČANŮ NEDOJDE DO DOBY, DOKUD MERKELOVÁ NEODSTOUPÍ


Merkelová nechce v žádném případě tolerovat uvolňování, jak bylo plánováno například v Sársku. Svému straníckému kolegovi a sárskému předsedovi vlády Tobiasovi Hansovi řekla: „Nyní není čas uvažovat o něčem takovém.“ V některých obcích zatáhnout takzvanou „nouzovou brzdu“. „Neplní je radostí“. Když se Anne Will zeptala: „Takže možný kandidát na kancléře porušuje společně přijatá usnesení?“ Angela Merkelová dodala: „Ano, ale není jediný,“ odpověděla Merkelová. Koho jiného měla na mysli, nebylo jasné.

Merkelová novou konferenci spolkových států a vlády odmítá. Zástupci spolkových zemí to silně pociťují. „Podívám se na to a uvidím, jestli to stačí.“ Pak se dokonce bez smíchu odvolala na svou přísahu. „Jsem povinNa, pokud jsem přesvědčena, že to jde špatným směrem.“ Merkelová nechce dát zemím mnoho času na provedení dosud zbytečných opatření. „Ale nebudu 14 dní nečinně stát a kdy se nestane nic, co by opravdu slibovalo obrácení trendu.“ Za určitých okolností musí „vyvážit všechny možnosti vyjednávání“ – ať už to znamená cokoli. Chce užší zapojení Bundestagu, což pravděpodobně znamená: Chce rozbít moc států. “Tuto možnost jsem dosud nevyužila. Ale mohu ji využít,“ řekla Merkelová. Tím by naprosto odstavila premiéry spolkových zemí.

Na pozadí toho, že Merkelová před několika dny připustila vážné chyby, se její poznámka: „Ale uděláme správnou věc a já za ni ručím“, vypadá téměř groteskně. Když se jí moderátorka zeptala na její pocity, které by měla po podzimním odchodu – otázka, která by sotva mohla být nesmyslnější – Merkelová odpověděla: „V tuto chvíli mám rozhodný pocit.“

Nebo Merkelová minulý týden jen předstírala, že se omlouvá? Tato výhružná slova stěží opouštějí jakýkoli jiný výklad. Nechce jen ukázat občanům, ale také představitelům spolkových zemí, kdo má v Německu poslední slovo.

Shrnutí interview Angely Merkelové u Anny Wille na ARD: Angela Merkelová podává Anne Wille její obvyklý solidní výkon. Na jedné straně brání předchozí opatření spolkové vlády, ale nezapomíná poukázat na slabiny a prokázat porozumění pro nelibost a ztrátu důvěry. Kancléřka vidí hlavní chybu ve skutečnosti, že spolková vláda a zemské vlády na infekci nereagují požadovanou rychlostí.

Nejen v tomto bodě – ale i v mnoha dalších – Merkelová dává více než jasně najevo, že není spokojena s ochotou alespoň některých spolkových zemí spolupracovat. Konkrétně svojí nelibost vyjadřuje Arminu Laschetovi , i když kancléřka rychle dodává, že Laschet není jediný, kdo nechce dodržovat společná rozhodnutí. Zejména v případech, kdy je provádění dohod nepříjemné a vyžaduje disciplínu ze strany politiků i obyvatelstva.

Angela Merkelová považuje aféru své vlastní strany a bavorské sestry CDU týkající se roušek za „pobuřující“. Dává naději dětem a jejich rodičům. Pokud by bylo k dispozici dostatek testů, mohly by se otevřít pečovatelské a vzdělávací zařízení. Děti pandemií trpěly podle Merkelové dostatečně dlouho. Do té doby je však přesvědčena, že bylo by špatné, kdyby některé spolkové země samy otevíraly školy. Merkelová jasně zdůrazňuje, že nemá zájem převzít celý rozhodovací orgán. Ve spolkové demokracii jsou nutné dohody a kompromisy.

Kancléřka přesto ponechává několik dveří otevřených a oznamuje zavedení home officů a testovací povinnost. Na druhou stranu to, co nechce, je totální uzavření země. Nechce vidět helikoptéry kroužit ulicemi kvůli dohledu a zastrašování, jako například v Portugalsku. Angela Merkelová však dává jasně najevo, že jak počet nových infekcí koronavirem stále roste, tím silněji chce od zástupců spolkových zemí zodpovědnost.


ČTĚTE TAKÉ:


Angela Merkelová říká, že chápe, že její důvěra byla ve společnosti ztracena. Důvodem je skutečnost, že na podzim byla přijata opatření příliš pozdě. Nyní je čas jednat společně. Merkelová opět apelovala na zodpovědnost spolkových zemí: „Řeknu to znovu: To lze provést pouze společně (lockdowny, opatření a podobně).“ Merkelová zdůrazňuje, že „CDU nemá na kancléře žádný zákonný nárok“. Anne Will: „Vypadalo to jako předplatné.“ Merkelová: „Ne, to není ono. Potřebujeme dobré koncepty.“ Merkelová opět nese odpovědnost sama za sebe: „Jsem zodpovědná za všechno, co se stalo za posledních 16 let. Dosáhli jsme toho hodně, ale to nestačí. Pokrokem je vždy vývoj, ne nečinnost.“ Na závěr kancléřka zopakovala své krédo: „Udělám každý den vše, co mohu, s odhodláním přispět k dobru této země.“

Anne Will konfrontuje kancléřku Angelu Merkelovou s rozpory koronavirových opatření a korupčních záležitostí ve své straně CDU. “To, co se stalo poslancům, je naprosto nepřijatelné a odporné. Považuji za obzvláště bolestivé, že existují tací členové mé strany.“ Merkelová znovu zmínila povinnost pracovat z domova. Vkradla by se tam nedbalost, a proto musí vláda jednat. Testy se také neprovádějí dostatečně dobrovolně, a proto je nutné najít právní rámec pro povinné testování.

Anne Will chtěla vědět, zda by uvolňování opatření v Sársku již neodpovídaly politice kancléřky. Angela Merkelová připouští, že v Sársku je poměrně nízký počet případů nakažených. Čísla se však zvyšují, a proto není „spokojená“ s oznámením modelové zkoušky uvolňování v Sársku. Ani Tübingen, který se ji již pokusil otevřít, nebyl vzorem. Dá se však z toho „poučit“, řekla kancléřka. Uvolnění nejsou způsobem, jak „zlomit tuto vlnu“. Angela Merkelová zdůrazňuje, že si nepředstavovala, že by byla „nouzová brzda“ pružně použitelná s výskytem více než 100 nových infekcí.

Na otázku Angela Merkelová potvrdila, že Armin Laschet porušuje rozhodnutí v Severním Porýní-Vestfálsku, která sám podporoval: „Ale nejen on.“ Kancléřka varuje, že by měla být uplatňována nejen „dobrá část“ rozhodnutí. Je nespokojená s reakcí na „obtížné stránky“ problému spojených s pandemií.


Svobodné rádio – každou středu:

18: 00 Studio Berlín – ŽIVĚ – Zpravodajství nejen z Německa

21: 00 Studio Itálie – Zpravodajské okénko z Itálie a z italského tisku o zahraničí


Anne Will zmínila Portugalsko. Pyrenejská země zavedla „tvrdý lockdown“ a od té doby počty rychle klesají. V německých ulicích by v případě zavedení takovýchto opatření jako v Portugalsku znamenaly mimo jiné i to, že by nad městy hlídkovaly vrtulníky. Angela Merkelová zdůrazňuje, že v Německu nechce „takové scény“. Místo toho má vyhlídku na revizi zákona o ochraně infekcí. Tam by mělo být přesně stanoveno, co by mělo platit na národní úrovni a v jaké fázi pandemie. Prozatím se chce na situaci „dále podívat“. Anne Will se zeptala: „Jak dlouho, paní Merkelová?“ Kancléřka opakuje, že stále „přemýšlí“. Dává na odpovědnost spolkovým státům: „I oni musí být připraveni učinit tyto rozhodné kroky.“

Anne Will se ptala, zda Angela Merkelová uvažuje o „velmi tvrdém lockdownu“. Pro kancléřku je příliš málo společností nabízející pracovat z domova a že příliš mnoho škol zůstává otevřených. Pro více home-officů chce Merkelová uplatnit zákon o bezpečnosti a ochraně zdraví při práci.

Angela Merkelová upřesnila svou omluvu, se kterou přišla po zrušení velikonočních dnů klidu: omluvila se za „nejistotu mezi občany“. Kancléřka zároveň zdůraznila, že v budoucnu by měly existovat „ještě více opatření“. Nechtěla však vystavit „lidi této nejistotě“. V koronavirové politice samozřejmě existují „nedostatky“, ale není možné zavést opatření, která „znepokojují miliony lidí“.

Merkelová kritizovala, že mnoho spolkových zemí nespolupracuje. Pokud neexistuje jiný způsob, pak by musela zvážit, jaké možnosti pro ní ještě existují. “Jednou z možností by bylo upravit zákon o ochraně před infekcí.”, odpověděla. V případě takové úpravy by se Merkelová stala samovládcem Německa, kde by premiéry spolkových zemí úplně vyřadila.

Zdroj: Frankfurter Rundschau; Die Welt


 

(Visited 1 316 times, 1 visits today)

Redaktor webu realitadne.cz, občanský aktivista žijící v Berlíně autor a překladatel ze zahraničních, zejména Německých médií zakladatel facebookové skupiny  STOP ilegální migraci Místopředseda spolku Tradiční rodina z.s. Email: zdenek.chytra@realitadne.eu  Profil na facebooku