MERKELOVÁ NAŠTVALA UZAVŘENÍM HRANIC CELOU EVROPU – BRUSEL SE OBÁVÁ DOMINOVÉHO EFEKTU

Německý deník WELT přinesl zajímavou zprávu, ve které pokládá otázku, zda li vyrostou na vnitřních evropských hranicích znovu ostnaté dráty. Německá kancléřka Angela Merkelová nechala neprodyšně uzavřít německé hranice s Českou republikou a Rakouskem, a to bez předchozího upozornění. Nyní čelí kritice nejen evropských států, ale i Bruselu. V Bruselu panuje tajná kritika, jak ji WELT nazval, a to, že „největší členský stát se vydal touto cestou“. Zejména potom Francie je kroky německá kancléřky velmi znepokojena.

V neděli večer si rakouská vláda zavolala německého velvyslance Ralfa Besteho na ministerstvo zahraničí na Minoritenplatz – což je mezi Berlínem a Vídní velmi vzácný jev. Schůzka také proběhla ve velmi neobvyklou dobu. Vztah mezi oběma sousedy byl od neděle napjatý kvůli přísným hraničním kontrolám. Diplomat z Berlína byl informován o nepřiměřenosti německých opatření, jak uvedlo vídeňské ministerstvo zahraničních věcí. „Opatření mají velmi vážné dopady na celé Rakousko, a jsou tedy v jasném rozporu s„ poučením se “z loňského jara,“ uvedl rakouský ministr zahraničí Alexander Schallenberg. Varoval Německo před „nadměrnými kroky, které způsobují více škody než užitku“. „Ukazování prstem na Rakouskou zemi Tyrolsko (kde došlo mezi Rakouskem a Německem k neprodyšnému uzavření hranic) je mnohem více provokací než vhodným opatřením k omezení pandemie a jejích následků,“ uvedl kolega rakouského ministra zahraničních věcí, ministr vnitra Karl Nehammer.

Atmosféra je napjatá. Kritika jednostranně zavedených hraničních kontrol také pocházela z Bruselu: „Myslím, že je špatné, že se vracíme do Evropy s uzavřenými hranicemi jako v březnu 2020,“ uvedla pro deník „Augsburger Allgemeine“ evropská komisařka pro zdraví Stella Kyriakidesová. Strach z mutací koronaviru je pochopitelný. „Ale pravdou je, že virus nelze zastavit uzavřenými hranicemi.“ Proti mutacím koronaviru může pomoci pouze důsledné očkování a dodržování hygienických pravidel,“ dodala kyperská politička. Spolkové ministerstvo vnitra však hraniční kontroly opět bránilo. Německo nyní nepotřebuje „žádné pokyny“ z Bruselu, uvedl státní tajemník Stephan Mayer (CSU).

Hraniční kontroly platí pro Českou republiku a Tyrolsko. Přes kritiku Bruselu platí přísnější pravidla pro vstup na německé hranice s Českou republikou a rakouskou spolkovou zemí Tyrolsko. Počet lidí pozitivních na koronavirus v příhraničních regionech České republiky je mnohonásobně vyšší než v Německu. Faktem ale zůstává, že krátce po vypuknutí koronavirové pandemie v březnu 2020 několik států bez konzultací uzavřelo své hranice během několika hodin, ve snaze tím zabránit šíření viru. Tehdy bylo v čele také Německo. Nastal chaos, kamiony uvízly na hranicích, auta stála několik hodin v kolonách a výsledkem byly krátkodobé problémy se zásobováním. To by se nemělo opakovat. Země EU se dohodly, že se v budoucnu vyhnou plošným zákazům cestování a uzavírání hranic.


ČTĚTE TAKÉ:


S překvapivě zavedenými hraničními kontrolami však Berlín nepůsobí v nezákonné oblasti. Nemusí se obávat jakýchkoliv sankcí – přinejmenším ne v případech, pokud jsou opatření časově omezená. Základem je článek 28 takzvaného Schengenského hraničního kodexu. Tam se přímo uvádí: „Je-li zapotřebí okamžitého zásahu z důvodu vážného ohrožení veřejného pořádku nebo vnitřní bezpečnosti v členském státě, může dotyčný členský stát ve výjimečných případech okamžitě znovu zavést kontroly na vnitřních hranicích po omezenou dobu až deseti dnů. „… poté lze uzavření hranic prodloužit až na dva měsíce. V tomto případě by ale musely hraniční kontroly delší než dva měsíce být úzce koordinovány s Evropskou komisí a členskými státy.

Kritika Rakouska, České republiky a Bruselu směrem k Německu nebyla ale marná: Bavorsko a spolková vláda oznámily, že kontroly by měly být regulovány „pragmaticky“ v sousedních zemích kvůli vysoce nakažlivým britským a jihoafrickým virovým mutacím koronaviru. To znamená, že němečtí manželé s nezletilými dětmi mají obecně povolení překračovat hranice, stejně jako všechny osoby, které mají bydliště v Německu. Další výjimky se vztahují na řidiče nákladních vozidel, lékaře, zdravotní sestry a geriatrické sestry a i na sezónní zemědělské pracovníky.

Pendleři ze systémově relevantních oblastí mohou nadále cestovat, pokud je to pro jejich společnost, ve které jsou zaměstnáni, zvlášť důležité. Pendleři u sebe musí do úterka nosit pracovní smlouvu. Nadále státy Bavorsko a Sasko budou definovat, jaké společnosti jsou systémově relevantní a vydávat na tomro základě individuální osvědčení, která musí být předložena na hranici. Předpokladem pro vstup je však ve všech případech digitální předběžná registrace a negativní koronavirový test, který nesmí být starší než 48 hodin. V důsledku nové německé pohraniční byrokracie vznikly v České republice na dálnici E55 / D8 z Prahy do Drážďan a na E50 / D5 ve směru na Norimberk kilometry dlouhé dopravní zácpy. Dočasně se tam vytvořil 20 kilometrový konvoj nákladních vozidel. V České republice existuje řada dodavatelů pro německé společnosti.

Před téměř čtyřmi týdny kancléřka Angela Merkelová (CDU) poprvé naznačila, že bude možná nutné znovu zavést hraniční kontroly, aby se zabránilo šíření infekce. Lucemburský ministr zahraničí Jean Asselborn tehdy reagoval rozhořčeně. Zavřít hranice v rámci EU v roce 2020 nebylo správné a v roce 2021 to bude ještě horší, uvedl.

  1. ledna se země EU rozhodly přidat do stávajících takzvaných koronavirových semaforů vedle barev zelená, oranžová a červenák ategorii „tmavě červená“ pro občany z vysoce rizikových oblastí s výskytem 500 nových infekcí na 100 000 obyvatel. Pokud pocházíte z těchto zón, měli byste před odjezdem podstoupit koronavirový test a při příjezdu se izolovat. Obecná stacionární hraniční kontrola nebyla stanovena v doporučeních, s nimiž Berlín také výslovně souhlasil. V Bruselu a v některých hlavních městech EU nyní panují obavy, že by Berlín mohl v případě šíření virových mutací brzy rozšířit přísné hraniční kontroly na Dánsko a Francii. Kromě toho by mohli existovat napodobitelé, kteří by si za příklad vzali Německo, například Itálii, jak se říká v diplomatických kruzích.
    také číst

Chystají se hraniční ploty brzy znovu v celé Evropě? To již není vyloučeno. Brusel může ovlivnit pouze tehdy, jsou-li hranice dlouhodobě uzavřeny. V tuto chvíli je šéfka Evropské komise Ursula von der Leyen bezmocná. Bolí ji však, že její domovská země je první zemí, která otevřeně prolomila evropský konsenzus. Von der Leyen nemohl tomuto kroku zabránit, navzdory četným telefonním hovorům.

Francie je nyní také znepokojena německými hraničními kontrolami. Aby na společných hranicích nedošlo k „ošklivým překvapením“, chtěl evropský ministr zahraničí Clement Beaune v pondělí zavolat třem německým spolkovým zemím. „Děláme vše v konverzaci,“ řekl Beaune přejetím směrem k Berlínu. Je třeba zabránit úplnému uzavření francouzsko-německých hranic, zdůraznili Francouzi. Pohledem na německé hraniční kontroly do Rakouska a České republiky bylo Beaune jasné: „Toto je těžké rozhodnutí.“


(Visited 603 times, 1 visits today)

Redaktor webu realitadne.cz, občanský aktivista žijící v Berlíně autor a překladatel ze zahraničních, zejména Německých médií zakladatel facebookové skupiny  STOP ilegální migraci Místopředseda spolku Tradiční rodina z.s. Email: zdenek.chytra@realitadne.eu  Profil na facebooku