MERKELOVÁ VARUJE KVŮLI DELTA-MUTANTŮM PŘED PLNÝMI FOTBALOVÝMI STADIONY

Angela Merkel

Angela Merkel - Foto Flickr lic (CC BY 2.0)

Kancléřka Angela Merkelová se také zabývá koronavirovou delta-mutací. Pokud jde o Londýn jako místo konání evropského šampionátu, Merkelová varovala před „plnými stadiony“. Kancléřka zároveň vyzývá UEFA, aby jednala ohledně sitacích na stadionech odpovědně, ale v tomto ohledu je skeptická. Nevěří, že by na její varování UEFA nebo fotbalový fanoušci brali velký ohled.

S ohledem na zprávy o tzv. Delta variantě koronaviru kancléřka Angela Merkelová varovala před plnými stadiony na evropském šampionátu a varovala Evropskou fotbalovou unii (UEFA), aby činila odpovědná rozhodnutí.

Po schůzce s šéfkou Evropské komise Ursulou von der Leyen v Berlíně řekla v úterý Merkelová s ohledem na Velkou Británii:

„Nemyslím si, že je dobrá věc, pokud jsou plné stadiony.“

Nemyslíte si to, ale doufáte, že se UEFA bude k situaci stavět zodpovědně, řekla Merkelová.

Ve Velké Británii podle médií a politiků převládá delta varianta viru Sars-CoV-2. Už několik dní se diskutuje o tom, zda by se semifinále a finále evropského šampionátu mělo uskutečnit podle plánu v Londýně, nebo zda se změní místo konání. Jak před několika dny řekl britský ministr kultury a sportu Oliver Dowden, na stadionu ve Wembley je pro semifinále a finále mistrovství Evropy vítáno 40 000 fotbalových fanoušků. Zpočátku se mluvilo o 22 500 fanoušcích.

Merkelová rovněž zdůraznila, že jelikož je Velká Británie oblastí s takzvanou virovou variantou, musí být každý, kdo se odtud vrací zpět do Německa, v karanténě po dobu 14 dnů – až na několik výjimek. Cestování je velmi omezené. Podporovala veškeré úsilí britské vlády o uplatnění nezbytných hygienických opatření.

Ve Velké Británii byl takzvaný „Den svobody“ 21. června, kdy měla být zrušena i zbývající koronavirová omezení, což bylo nakonec odložen na 19. červenec. Britský premiér Boris Johnson uvedl, že kvůli rozšíření varianty Delta nyní jde hlavně o naočkování milionů dalších občanů.

„Nyní je čas sundat nohu z plynového pedálu, protože pokud budeme nyní opatrní, máme během příštích čtyř týdnů šanci zachránit tisíce životů očkováním dalších milionů lidí.“

Ale ani koronavirové vakcíny očividně nenabízejí úplnou ochranu proti delta variantě. Například před několika dny Deutsche Welle odkazovala na zjištění britského orgánu Public Health England (PHE).

„Sedm lidí zemřelo na delta infekci 21 dní po první dávce a dalších dvanáct více než dva týdny po druhé dávce.“

Mezitím Merkelová znovu litovala, že EU „dosud nezískala zcela jednotné chování mezi členskými státy, pokud jde o cestovní předpisy“.

Kancléřka byla přesvědčena, že lze zabránit situaci, jako je situace v Portugalsku, kde byla ve městě Lisabon přijata masivní opatření.

„Proto zde musíme tvrději pracovat,” požadovala Merkelová. Pokrok v EU byl za posledních několik měsíců celkem dobrý, „ale zatím ne tam, kde bych chtěla, aby byla Evropská unie.”

Pravděpodobně nejvýznamnější odborník spolkové vlády na koronu, virolog Christian Drosten, mluvil ke konci dubna opatrně s ohledem na variantu Delta. S ohledem na obrázky umírajících lidí z Indie, které významně přispěly ke strachu z delty také v Německu, Drosten uvedl, že mutant pravděpodobně nebyl jedinou příčinou. Spíše jde o „barevně smíšenou populaci virů“. Indickou variantu B.1.617 považuje za „nadhodnocenou v mediálním hodnocení“.

„Je možné, že za dva měsíce se ukáže, že s tímto virem není něco v pořádku.“

Merkelová mezitím poděkovala šéfce Evropské komise za její odhodlání v boji proti koronaviru:

„Nemá v podstatě žádnou kompetenci v celém oboru boje proti pandemii a posouvá unii ve zdravotnictví vpřed a hodně toho dosáhla.“

Von der Leyen se mohla spolehnout na plnou podporu Německa.

Před několika dny se Merkelová během evropského šampionátu obávala o plné stadiony. Před schůzkou s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem v Berlíně kancléřa prohlásila:

„Když vidím úplně obsazené stadiony v jiných evropských zemích, jsem skeptická, zda je to správná odpověď na současnou situaci.“


(Visited 67 times, 2 visits today)
Please follow and like us:

Redaktor webu realitadne.cz, občanský aktivista žijící v Berlíně autor a překladatel ze zahraničních, zejména Německých médií zakladatel facebookové skupiny  STOP ilegální migraci Místopředseda spolku Tradiční rodina z.s. Email: zdenek.chytra@realitadne.eu  Profil na facebooku

How to whitelist website on AdBlocker?

RSS
Follow by Email