MERKELOVÁ VYDÍRÁ NĚMECKÉ OBYVATELE: BUĎTO SE VŠICHNI NAOČKUJETE, NEBO NEBUDE ŽÁDNÁ SVOBODA

Angela Merkel

Angela Merkel - Foto Flickr lic (CC BY 2.0)

Německá kancléřka Angela Merkelová spolu s ministrem zdravotnictví Jensem Spahnem během návštěvy Institutu Roberta Kocha připustila, že povinné očkování zavedeno sice nebude, což ale v průběhu jednání několikrát opět vyvrátila. Dvojice Merkelová – Spahn dále naléhají na obyvatelstvo, aby se nechalo očkovat.

Během úterní návštěvy Institutu Roberta Kocha odpovídali novinářum na jejech dotazy německý ministr zdravotnictví Jens Spahn, německá kancléřka Angela Merkelová a Lothar Wieler, šef RKI. Lothar Wieler mimo jiné odpověděl na otázku plánovaného povinného očkování, které je již několik dní předmětem nejčastější diskuse.

Ostatní země EU již masivně zvyšují tlak na neočkované osoby: francouzská vláda v pondělí ráno rozhodla, že pro veškerý zdravotní personál bude očkování povinné. Zaměstnanci jsou ohroženi tím, že pokud očkování odmítnou, nedostanou plat. Řecká vláda již dříve oznámila povinné očkování zaměstnanců ve zdravotnictví a v oblasti péče o seniory.

Bavorský předseda vlády Markus Söder v Německu oznámil, že bez očkování nebude svoboda, saský předseda vlády Michael Kretschmer řekl totéž.

Po návštěvě Institutu Roberta Kocha kancléřka Angela Merkelová a ministr zdravotnictví Jens Spahn naléhali na obyvatele, aby se nechali očkovat a o očkování přesvědčili i jejich přátele a známé.

„Očkování chrání nejen vás, ale také někoho, komu jste blízcí, kdo je pro vás důležitý a koho máte rádi,“ zdůraznila Merkelová. Očkování chrání nejen před vážnými nemocemi, ale také před stresujícími omezeními každodenního života. „Čím více budeme očkováni, tím svobodnější znovu budeme, tím svobodnější budeme moci znovu žít.“ Touto větou Merkelová v podstatě vyloučila její tvrzení o nepovinném očkování.

Podle kancléřky Angely Merkelové (CDU) neexistují žádné plány zavedení povinného očkování jako ve Francii. „Nemáme v úmyslu jít cestou, kterou navrhla Francie. Řekli jsme, že nebude existovat žádné povinné očkování,“ řekla Merkelová.

Vláda předem uvedla, že si Merkelová chtěla s RKI vyměnit názory týkající se aktuálních úkolů, projektů a výzev. Kromě toho se jedná o vliv očkovací kampaně na průběh pandemie. Tiskovou konferenci zahájil prezident RKI Weiler: „Bohužel počet případů nakažených již několik dní opět stoupá. Dalo se to však očekávat,“ říká a pokračuje, „virus si nedělá přestávku.“

„Institut Roberta Kocha se ukázal být požehnáním nejen v Německu“. Je to také důležitá podpora pro mnoho zemí po celém světě,“ prohlásila na konferenci kancléřka Merkelová.
Ta k současné situaci dále uvedla: “R-faktor je nyní opět nad hodnotou jedna. Má to co do činění s delta mutací.“ V budoucnu budete muset očekávat stále více různých mutací. „Očkování funguje,“ potvrzuje nicméně Merkelová. Postele na jednotkách intenzivní péče také nejsou přeplněné.„Mělo by být očkováno 85 procent lidí ve věku 12 až 49 let,“ říká Merkelová. „Ale od toho jsme ještě daleko.“

„Očkování chrání nejen vás, ale také někoho, komu jste blízcí, někoho, koho milujete. Čím více očkovaných, tím svobodněji můžeme znovu žít,“ tvrdí Merkelová. „Moje žádost všem: mluvte o tom navzájem v rodině, ve spolcích, mezi sebou.“

„Tempo očkování je stále vysoké. Nyní však jde o udržení tohoto tempa,“ říká ministr zdravotnictví Jens Spahn. To je pro život na podzim a v zimě zásadní. „Vakcína zde je, termíny lze snadno získat. Využijte příležitosti a nechte se očkovat,“ apeluje nyní Spahn.

„Impfen to go – očkování sebou“ je správná cesta, říká Spahn a zmiňuje například možnosti očkování přímo na sportovních hřištích, vedle kostelů a mešit, „všude tam, kde je život“.

„Musíme dále vyšetřovat, co způsobuje koronavirová infekce,“ říká Spahn. Jeden chce především chránit děti a mladé lidi. Stálá komise pro očkování (Stiko) umožňuje očkování dospívajícím od 12 let. „Nyní děláme zásadní rozdíl,“ říká Spahn a pokračuje: „Prosím, očkujte se!“

„Nebude povinné očkování,“ odpověděla Merkelová na první otázku novinářů. „Nyní jsme ve fázi, kdy máme více vakcín a propagujeme očkování. Povinné očkování by nepřineslo důvěru,“ vysvětluje Merkelová.

„Třetí vlna nebyla přerušena, protože jsme měli všechno tak dobře pod kontrolou,“ říká Merkelová. „To bylo způsobeno pouze skutečností, že byly prokázány účinky očkování,“ vysvětluje Merkelová po otázce týkající se přísnějších opatření.

Podle Merkelové by mělo být očkováno 90 procent osob starších 60 let. „Je pravděpodobnější, že toho lépe dosáhneme než u mladších věkových skupin,“ vysvětluje Merkelová.

„Musíme uspět v očkování lidí,” říká prezident RKI Wieler. Zmiňuje se například o akci v nákupním centru, kde bylo během víkendu očkováno zhruba 1 000 lidí. S příslušnými informacemi může kampaň úspěšně pokračovat. U dětí ve věku 12–18 let je nyní očkováno přibližně 13 procent, jak tvrdí ministr zdravotnictví.

„Může na podzim dojít k lockdownu?“ ptal se jeden z novinářů. Dělá se vše, co je možné, jako je instalace testů a ventilačních systémů ve školách. „Ale pandemie ještě není její součástí,“ varuje Merkelová. Pokud by počet případů opět vzrostl, museli bychom znovu s omezeními počítat. „Samozřejmě se tomu chceme vyhnout,“ řekla kancléřka.

„Výskyt infikovaných zůstává důležitou proměnnou, protože také ukazuje přetížení zdravotního systému,“ říká Merkelová. Nyní však můžeme žít s vyšší incidencí, vysvětluje kancléřka.

„Vakcíny stále fungují,“ vysvětlovala Merkelová na konci tiskové konference. Protože čím více případů je, tím je pravděpodobnější, že se vytvoří nové mutace, pro které by pak vakcíny již nemusely fungovat.“

Zde je nutné dodat, že zavádění restriktivních opatření podle incidence, výskytu, počtu nakažených nebo čísla R je odborníky vysoce kritizováno. Statistici z Univerzity Ludwiga Maximiliána v Mnichově zkoumali, zda opatření přijatá spolkovou vládou pomohla prolomit koronové vlny. Za tímto účelem vědci zkoumali vývoj hodnoty R, která indikuje dynamiku procesu infekce a je spolehlivější než 7denní výskyt. A výsledek? Mezi lockdowny a šířením infekce podle studie neexistuje žádné přímé spojení!

Přesto pro Merkelovou nadále zůstává tento nefunkční model založený na vývoji hodnoty R (počtu infikovaných) nejdůležitějším prvkem k politickému posuzování pandemie. Občané nejsou v Německu přímo nuceni k očkování, ale jsou konfrontováni s tolika opatřeními, zákazy, příkazy, omezeními svobody a pravidly, která většinu lidí chce nechce stejně k očkování donutí.


(Visited 3 094 times, 1 visits today)

Redaktor webu realitadne.cz, občanský aktivista žijící v Berlíně autor a překladatel ze zahraničních, zejména Německých médií zakladatel facebookové skupiny  STOP ilegální migraci Místopředseda spolku Tradiční rodina z.s. Email: zdenek.chytra@realitadne.eu  Profil na facebooku