MEZINÁRODNÍ ENERGETICKÁ AGENTURA IEA POŽADUJE KONEC INVESTIC DO ZÁSOBY ROPY A PLYNU

Mezinárodní energetická agentura (IEA) vyhlašuje konec ropného věku: Od této chvíle by se nemělo investovat do rozvoje nových zásob ropy a zemního plynu, požadovali energetičtí experti z Paříže v nové zprávě, která popisuje, jak svět až do poloviny století může snížit své emise CO2 poškozujícího klima na nulu. V něm IEA rovněž doporučuje zastavit prodej automobilů se spalovacími motory po celém světě od roku 2035 a okamžitě zastavit výstavbu dalších konvenčních uhelných elektráren.

Energetická agentura je nadnárodní organizace přidružená k OECD, síti průmyslových zemí, a je vysoce ceněna pro své odborné znalosti v energetickém sektoru. Podle společnosti je 220stránková zpráva první komplexní studií o tom, jak může uspět globální přechod na klimaticky neutrální energetický sektor. Příspěvek slouží jako příprava na Světovou klimatickou konferenci OSN v listopadu ve skotském Glasgow.

Výzva energetické agentury k zmrazení investic do nových zásob ropy a zemního plynu má signální efekt: poskytuje argumenty odpůrcům ropného průmyslu, ale také kritickým akcionářům, kteří usilují o rozhodnější přeskupení energetických společností. Změna kurzu IEA je zároveň symbolická: energetická agentura byla založena téměř před půl stoletím jako reakce na nedostatek fosilních paliv v důsledku první ropné krize v roce 1973. Před několika lety odborníci IEA trvali na tom, aby pronikly vyšší investice do nových ropných a plynových polí, jinak by hrozila úzká místa v dodávkách.

Zaměření na ochranu klimatu

Na druhou stranu nyní IEA otevírá úplně jiný scénář, na který se zaměřuje ochrana klimatu. Omezení nárůstu teploty na Zemi je „možná největší výzvou, jaké kdy lidstvo čelilo,“ varuje generální ředitel IEA Fatih Birol. Pro přechod do klimaticky neutrálního globálního energetického sektoru existuje „udržitelná cesta“. Je to však „úzké“ a vyžaduje to „bezprecedentní transformaci,“ uvedl Birol. Místo investic do nových ropných a plynových polí musí svět naléhavě investovat mnohem více peněz do obnovitelných energií a inovací v oblasti ochrany klimatu. Energetičtí experti se proto zasazují o investice pouze do probíhajících projektů rozvoje ropných a plynových vrtů, nikoli však řešení nových.

Podle IEA již začal konec ropného věku. Energetičtí experti předpovídají, že globální spotřeba ropy již nikdy nedosáhne úrovně roku 2019. V loňském roce klesla poptávka po ropě v důsledku kovid-pandemie. Ale i když je to překonáno, spotřeba bude udržitelně klesat a do konce tohoto desetiletí bude o 18 procent nižší než v roce 2020. Do roku 2050 IEA předpovídá globální pokles poptávky o tři čtvrtiny. Spotřeba zemního plynu dosáhne vrcholu na konci dekády a poté také prudce poklesne.


(Visited 185 times, 1 visits today)
Please follow and like us:

Redaktor webu realitadne.cz, občanský aktivista žijící v Berlíně autor a překladatel ze zahraničních, zejména Německých médií zakladatel facebookové skupiny  STOP ilegální migraci Místopředseda spolku Tradiční rodina z.s. Email: zdenek.chytra@realitadne.eu  Profil na facebooku

How to whitelist website on AdBlocker?

RSS
Follow by Email