NASTUPUJÍCÍ INFLACE: NĚMECKÉ FIRMY ZVYŠUJÍ CENY

Photo by form PxHere

Roky se v médiích občas objevovaly zprávy upozorňující na možnost nástupu inflace. Málokdo tyto varovné zprávy bral vážně nebo je mnozí ihned označovaly za konspirační teorie. Realita je ale taková, že inflace skutečně nastupuje. Německý mainstreamový deník přináší další varovnou zprávu.

Dříve, než ji pocítí spotřebitelé, pocítí ji firmy a společnosti – inflace. Podle nového průzkumu chce nyní mnoho německých firem a společností zvyšovat ceny a přenášet tak zvýšení cen na zákazníky.

Stále více firem chce v Německu zjevně na své zákazníky přenést vyšší náklady, jak ukázal pondělní průzkum institutu Ifo. Počet firem ve velkoobchodu vzrostl v předchozím měsíci z 54 bodů na 65 bodů, což je výrazně nad průměrem za posledních pět let.

V průmyslovém sektoru tato hodnota vyskočila z 32 na 37 bodů a ve stavebnictví významně více z 12 na 32 bodů. Hodnoty se zvýšily také v maloobchodu (z 24 na 36) a u poskytovatelů služeb (ze 14 na 20).

Tato čísla jsou bilanční hodnoty, které jsou tvořeny procenty společností zaměřených na zvýšení nebo snížení cen. Ještě v loňském roce se mnohé z těchto hodnot, například ve stavebnictví, nacházely v záporném teritoriu, protože více společností chtělo snížit ceny místo toho, aby je na začátku krize zvýšily.

V poslední době byla inflace mezi producenty dvakrát vyšší než mezi spotřebiteli

Nyní se však jejich náklady zvyšují, například pokud jde o nákup materiálu. Suroviny, jako je dřevo, ale také zdroje energie, jako je ropa, v posledních měsících masivně vzrostly. Společnosti nyní tuto inflaci přenášejí na spotřebitele. “Mnoho společností přenáší zvýšení cen na stranu nakupujících,” uvedl ekonom Ifo Klaus Wohlrabe, který je odpovědný za průzkumy institutu.

Podle Wohlrabeho navíc dochází k vyrovnávacím efektům způsobeným snížením cen na začátku krize. Pouze několik sektorů plánuje bez zvýšení cen – „Nakonec prudké zvýšení cen mnoha surovin probíhá napříč celou ekonomikou,“ říká tento profesionál.

Ve skutečnosti společnosti v současné době zápasí s ještě vyšší inflací než spotřebitelé: zatímco spotřebitelské ceny (na základě předběžných odhadů) vzrostly v květnu o 2,5 procenta ve srovnání se stejným měsícem loňského roku, inflace na straně producentů byla v dubnu o 5,2 procenta více než dvakrát tak vysoká. V eurozóně činila sazba dokonce 7,6 procenta, což je nejvyšší hodnota od roku 2008.

Suroviny se zdvojnásobují v dvouciferných sazbách

Ceny německých výrobců naposledy tak masivně vzrostly v srpnu 2011, téměř před deseti lety, což oznámil Spolkový statistický úřad. Podle úřadu za to mohly hlavně dražší meziprodukty a vyšší ceny energie. Ve srovnání s předchozím rokem vzrostly druhotné suroviny ze železa, oceli a hliníku o celých 62,7 procenta.

Sazby za řezané a hoblované dřevo a kovy se pohybovaly v dvouciferném rozmezí na 27,1 a 17,3 procenta. Ceny energií byly v dubnu zase v průměru o 10,6 procenta vyšší než v předchozím roce. Například ropné produkty byly téměř o třetinu dražší než před dvanácti měsíci.

Je to důsledek výrazně vyšších cen ropy. Na barel (kolem 159 litrů) značky Brent je v současné době splatných 71,79 amerických dolarů, což je více než za dva roky. Pro srovnání: Během krize cena barelu krátce poklesla na necelých 16 dolarů. Něecký spolkový statistický úřad konstatuje, že ceny výrobců vzrostly o 3,6 procenta, a to i bez zohlednění cen energií.

Spotřebitelé pravděpodobně brzy pocítí cenový tlak

Lze předpokládat, že spotřebitelé brzy pocítí tento nárůst v podobě vyšších cen také na příklad v pokladně supermarketu. To je podporováno historickými údaji – vyšší inflace cen výrobců často předchází růstu spotřebitelských cen.

Naproti tomu spotřební zboží zřídka zlevní, když ceny výroby klesnou. Například mezi lety 2013 a 2016 ceny výrobců téměř trvale klesaly, zatímco spotřebitelské ceny ve stejném období téměř trvale rostly. Roli však hrají také faktory, které nemají nic společného s producenty, jako je například vyšší zdanění.


(Visited 197 times, 1 visits today)
Please follow and like us:

Redaktor webu realitadne.cz, občanský aktivista žijící v Berlíně autor a překladatel ze zahraničních, zejména Německých médií zakladatel facebookové skupiny  STOP ilegální migraci Místopředseda spolku Tradiční rodina z.s. Email: zdenek.chytra@realitadne.eu  Profil na facebooku

How to whitelist website on AdBlocker?

RSS
Follow by Email