NĚMECKÁ MÉDIA PŘIZNÁVAJÍ – OČKOVÁNÍ NÁS ZPĚT DO NORMÁLNÍHO ŽIVOTA NEVRÁTÍ

Německý deník FOCUS uvedl článek, ve kterém se jasně potvrzuje obava mnoha lidí – očkování není samospásné a návrat lidí k normálnímu způsobu života se konat nebude. A to ani těch naočkovaných. Důvod je jednoduchý, nikdo dnes neví, jak dlouho bude ochrana očkování před Kovidem-19 působit, do jaké míry budou očkovací preparáty účinné a rovněž není jasné, zda lidé, kteří budou očkováni, mohou být stále nakažliví. Neexistují o tom totiž žádné studie.

Deník FOCUS ale ubezpečuje, že pokud jste byli očkováni dvakrát, tak dvě vakcíny od BioNTech / Pfizeru a Moderny nabízejí podle předchozích znalostí až 95% ochranu proti koronaviru. Do odpovídající studie se zapojilo 36 621 lidí. Z nich bylo celkem 170 potvrzených případů Covid-19, ale pouze osm z nich, kteří dostali vakcínu, bylo znovu pozitivních. Drtivá většina ze 162 lidí, kteří měli pozitivní test, patřila do skupiny s placebem. Tím byla vypočítána účinnost 95 procent. Do jaké míry byla přesnost testů na Koronavirus u zkoumaných osob FOCUS neuvádí.

Pro většinu lidí jsou schválené vakcíny vysoce účinné. To platí pro všechny věkové a rodové skupiny. Lidé, kteří nejsou očkováni, mají devětkrát vyšší pravděpodobnost vypuknutí nemoci Covid-19 než ti, kteří jsou očkováni. Jakým způsobem se na tuto skutečnost přišlo FOCUS opět nezmiňuje.

Podle RKI (Institut Roberta Kocha) dosud není objasněno, zda a do jaké míry mohou očkovaní lidé přenášet koronaviry. „Dosud dostupné údaje neumožňují jednoznačně posoudit účinnost vakcín mRNA Covid-19 s ohledem na prevenci nebo omezení přenosu.“ Dokud nebudou k dispozici tyto údaje k ochraně očkování před přenosem, je třeba po očkování nadále dodržovat obecně doporučená ochranná opatření. Toto jsou známá pravidla AHA (v ČR známá jako 3R): vzdálenost, hygiena, rouška. Jen pro doplnění: opatření nejsou doporučená, ale nařízená.


Čtěte také:


V ideálním případě bude očkování na prvním místě ochranou před nakažením. Tato takzvaná „sterilizační imunita“ nebyla u vakcín doposud prokázána, jak oznámila Bundeszentrale für gesundheitliche Aufklärung. „Zatím stále neexistují žádná data, výsledky by mohly být k dispozici v následujících měsících.“ Sterilní imunita pomáhá zabránit dalšímu šíření viru mezi očkovanými lidmi, což je důležitý aspekt imunity společnosti. Je tedy evidentní, že s přísnými opatřeními musíme počítat na další dlouhé měsíce dopředu.

Aby bylo možné zjistit, zda vakcíny mohou vést ke sterilizaci imunity, musí být do studií zahrnuti i lidé s asymptomatickými infekcemi.

Při sterilizaci imunity je virus zachycen dříve, než jej tělo vůbec pohltí. Takže očkování v první řadě brání nakažení člověka. Lidé, kteří byli očkováni, nemohou virus přenášet, protože ho nemají v těle. Není jasné, zda jsou vakcíny mRNA schopné produkovat tento typ imunity. Téměř všem odpovědím stále předchází „možné“ nebo „pravděpodobné“, zvláště pokud jde o to, zda lidé, kteří byli očkováni, mohou být stále nakažliví, a pokud ano, jak silně.


Čtěte také:


U takzvané „funkční imunity“ je to jiné. Tato imunitní odpověď nezabrání infekci, ale chrání očkovanou osobu před nástupem onemocnění a před těžkým průběhem.

Pokud však vakcína nezastaví množení viru a pouze neutralizuje nebo zmírňuje účinky nemoci, pak by ji alespoň někteří očkovaní lidé teoreticky mohli stále šířit. Ale i zde je důležité počkat na další studijní výsledky.

Podle informací FOCUSu je u vakcín jasné, že mohou zmírnit průběh nemoci Covid-19. Očkování ale rozhodně nejsou vstupenkou do normálního života.

Zdroj: Focus.de


(Visited 4 975 times, 162 visits today)

Redaktor webu realitadne.cz, občanský aktivista žijící v Berlíně autor a překladatel ze zahraničních, zejména Německých médií zakladatel facebookové skupiny  STOP ilegální migraci Místopředseda spolku Tradiční rodina z.s. Email: zdenek.chytra@realitadne.eu  Profil na facebooku

more recommended stories