Pomalu horší než Goebbelsova propaganda: Německá veřejnoprávní média brutálně napadla už i katolickou církev, údajně šíří konspirační teorie

Slogan -Zdroj Pixabay

Německá veřejnoprávní televize ARD zveřejnila 09.05.2020 na webových stránkách hlavní zpravodajské relace Tagesschau zprávu, ve které napadá některé kardinály a biskupy katolické církve, kteří údajně šíří konspirační teorie týkající se omezení spojených s koronavirovou pandemií. Rozbuškou je výzva, kterou podepsalo několik kardinálů a dalších katolických duchovních, lékařů, novinářů a právníků. Několik katolických biskupů, včetně kardinála Gerharda Ludwiga Müllera, vidí opatření k omezení pandemie koronaviru jako světové spiknutí zaměřené na trvalé omezování osobních svobod. Ve výzvě zveřejněné v několika jazycích varují před „začátkem vytváření světové vlády, která je mimo kontrolu“.

Třístránkovou výzvu kritizující omezení podepsali i lékaři, novináři nebo právníci

Carlo Maria Viganò – Wikimedia Commons

Existuje důvod se domnívat, že „existují síly, které mají zájem vyvolat paniku mezi obyvatelstvem,“ uvádí třístránková výzva. Signatáři rovněž vyjadřují „pochybnosti o skutečném riziku infekce“ koronaviru. Německá veřejnoprávní média v posledních dnech masivně popisují veškerou kritiku týkající se koronavirové pandemie a postupů jako konspirační teorie.

Výzva je iniciativou bývalého papežského velvyslance ve Spojených státech arcibiskupa Carla Maria Vigana a byla podepsána německým kardinálem Müllerem, kardinálem Josephem Zenem Ze-kiunem z Hongkongu a dalšími katolickými duchovními, lékaři, novináři a právníky. Prefekt Kongregace pro služby kardinál Robert Sarah na Twitteru uvedl, že sdílí „obavy“ uvedené ve výzvě, tu ale samotnou nepodepsal.

Carl Maria Vigano je jedním z nejtvrdších kritiků papeže Františka. V loňském roce obvinil vedoucího církve v otázkách projednávání případů zneužívání ve Spojených státech ze „zjevné lži“. Sarah a Müller již v posledních dnech kritizovaly zákaz bohoslužeb v boji proti koronaviru jako nepřiměřený zásah do náboženské svobody. Zde je nutné ještě připomenout, že těsně před zahájením Ramadánu byla některá opatření uvolněna tak, aby mohli muslimové navštívit o tomto jejich svátku mešity.

Německá biskupská konference se od výzvy distancuje, hlásá jen prorežimní politiku

Dopis se setkal s kritikou také v katolické církvi. Předseda německé biskupské konference Georg Bätzing tagesschau.de řekl:

„Německá biskupská konference se obecně nevyjadřuje k výzvám jednotlivých biskupů mimo Německo. Dodal bych však, že hodnocení korona-virové pandemie německou biskupskou konferencí se zásadně liší od včera zveřejněné výzvy.“

Každý, kdo podepsal tuto výzvu odkrývá sám sebe, napsal na Facebooku generálního vikáře diecéze Essenu, Klause Pfeffera. Byl „jednoduše ohromen tím, co se šíří ve jménu církve a křesťanství: hrubé konspirační teorie bez faktů a důkazů kombinované s pravicovou populistickou bitevní rétorikou, která zní strašidelně.“

Politici a mainstream se právem obávají narůstajících nepokojů. Na jedné straně se ohánějí vědou a důkazy, na straně druhé ale téměř každý rozhovor jejich „odborníků a specialistů” končí většinou slovy: „My nevíme…“ A právě proto se politici zabývají šířením údajných konspiračních teorií kolem viru korony. Předseda konference ministrů vnitra, ministr vnitra Durynska Georg Maier, řekl „Spiegelu“:

„Myšlenka, že pandemie byla úmyslně vyvolána, aby ovládla lidi a že za ní stojí Bill Gates nebo jiné údajné temné síly sahají daleko do středu společnosti. Hrozí, že se protesty zvrhnou do „antisemitských“ “.

Maier je také znepokojen demonstracemi na ulicích

„Když lidé kritizují, je to v pořádku,“ řekl Maier: „To, co nás znepokojuje, je pokus extremistů o zneužití protestů.“ Politik SPD proto chce toto téma zařadit na pořad příští konference ministrů vnitra.

Markus Kerber, státní tajemník spolkového ministerstva vnitra, hovořil o „celosvětovém informačním boji“ o Koroně. Ministerstvo nejprve zaznamenalo nárůst dezinformací a propagandy ze zahraničí. Mezitím se konspirační teorie rozšířily také na domácím trhu, kde k tomu Kerber řekl: „Musíme proti tomu jednat – fakty, transparentností a ochranou vědy.“

(Visited 269 times, 1 visits today)

Redaktor webu realitadne.cz, občanský aktivista žijící v Berlíně autor a překladatel ze zahraničních, zejména Německých médií zakladatel facebookové skupiny  STOP ilegální migraci Místopředseda spolku Tradiční rodina z.s. Email: zdenek.chytra@realitadne.eu  Profil na facebooku