NĚMECKÁ VLÁDA SELHALA – NYNÍ CHYBÍ 6500 LŮŽEK INTENZIVNÍ PÉČE

Ilustrační foto: Foto di Parentingupstream da Pixabay

Bavorský premiér Markus Söder v úterý v pořadu BILD LIVE řekl: „Celý systém zdravotní péče není zdravý.“ Odpovědná je za to spolková vláda. „Jednoduše bylo zanedbáno zaplatit více.“ Výsledek: úbytek pečovatelů – a to uprostřed pandemie.

Bayern útočí na Berlín! A především na spolkového ministra zdravotnictví Jense Spahna (41, CDU). Na žádost BILDu Spahn řekl: „Péče byla jedním z hlavních témat tohoto zákonodárného sboru. Spolková vláda financovala další pečovatelské pozice a zvýšila platy.“ Ministerstvo ale připouští: Další kroky musí urychleně následovat.

Faktem je, že německé kliniky v současnosti hlásí asi o 6300 provozuschopných lůžek intenzivní péče méně než před rokem. Hrozí, že jednotky intenzivní péče se zaplní mnohem rychleji – personál je ještě více ve stresu.

A jak k tomu došlo?

Ve studii německého nemocničního institutu 72 % dotázaných nemocnic uvedlo, že mají k dispozici až o 10 % méně personálu intenzivní péče než na konci roku 2020.

Ale jen šokový pokles o 6300 lůžek to nedokáže vysvětlit. Může za to i komplikovaný systém klinik, jejichž skutečné kapacity lze zvenčí jen stěží pochopit.

Virolog prof. Klaus Stöhr (62) k počtu volných lůžek pro BILD říká: „Záleží především na tom, k čemu nemocnice lůžka využívají; zejména do jaké míry se odkládají předvídatelné intervence.”

Zvláště hořké na celé situaci potom je fakt, že na začátku pandemie platila spolková vláda 50 000 eur za každé nově vytvořené lůžko intenzivní péče. Podle Spolkového kontrolního úřadu za to nemocnice od března do září 2020 vybraly kolem 700 milionů eur.

Přitom nebylo více použitelných postelí než dříve. Po peněžní injekci pro nemocnice bylo jasné, že lůžka nikdy nebyl problém, tím byl nedostupný personál.

“Lůžka, pro která nejsou k dispozici žádné sestry”

Co je na této věci bizarní: Zástupce intenzivní medicíny DIVI aktuálně hlásí pohotovostní rezervu téměř 10 000 lůžek, která by měla být připravena k použití do sedmi dnů. Pohotovostní rezerva ale existuje pouze na papíře.

V reakci na žádost BILDu DIVI odpověděl: „Jedná se o lůžka, která jsou na klinikách k dispozici, ale pro která v současné době primárně nejsou k dispozici žádné zdravotní sestry“.

Roli hrají i ekonomické zájmy. Profesor medicíny Klaus-Dieter Zastrow (71) pro BILD vysvětluje: „Jednotky intenzivní péče musí být plné, jinak jsou pro kliniky neekonomické.“ Samotná vysoká obsazenost není důvodem k obavám. „Protože pravdou také je: Přibližně polovina pacientů spadá do kategorie ‘nízká péče’ a v extrémních případech mohou být převedeni na jiná oddělení.“


(Visited 103 times, 1 visits today)

Redaktor webu realitadne.cz, občanský aktivista žijící v Berlíně autor a překladatel ze zahraničních, zejména Německých médií zakladatel facebookové skupiny  STOP ilegální migraci Místopředseda spolku Tradiční rodina z.s. Email: zdenek.chytra@realitadne.eu  Profil na facebooku

more recommended stories

%d bloggers like this: