NĚMECKO BUDE VAKCÍNOU ASTRAZENECA OČKOVAT POUZE LIDI VE VĚKU NAD 60 LET – ÚMRTÍ, VEDLEJŠÍ ÚČINKY A TROMBÓZA

Foto: wikipedia lic. public domain

V souvislosti s výskytem mozkové žilní trombózy po očkování vakcínou AstraZeneca a návazných úmrtí Německo nebude očkovat touto vakcínou osoby mladší 60 let. Od úterka tuto vakcínu pro lidi pod 60 let věku vysadil Barlín, Mnichov a Braniborsko.

Kancléřka Angela Merkelová a ministr zdravotnictví Jens Spahn odůvodnili rozhodnutí spolkové vlády a zemských vlád omezit používání vakcíny AstraZeneca. Velmi závažné, ale velmi vzácné případy trombózy nelze ignorovat, řekla Merkelová. Očkování je nejdůležitějším prostředkem proti koronaviru. Očkování je však založeno na principu důvěry. Za tímto účelem je nutné průběžně kontrolovat účinnost a bezpečnost vakcíny a neustále zvažovat rizika a přínosy.

Pokud jde o druhé očkování pro příjemce vakcíny AstraZeneca, očkovací komise (Stiko) vyhodnotí studie do konce dubna, dodala Merkelová. Do té doby pokračuje účinnost prvního očkování, uvedl Spahn. Každému je tato vakcína naídnuta.

Rozhodnutí o vakcíně AstraZeneca má dvě stránky, dodal Spahn: Na jedné straně ukazuje občanům, že se mohou spolehnout na pečlivé sledování vakcín. Na druhou stranu je překážkou, že u jedné z dostupných vakcín existuje riziko. Očkování je však téměř vždy tím nejlepším rozhodnutím.

Zdravotní expert německých sociálních demokratů Karl Lauterbach, který je denně v německých mainstreamových médiích a denně předpovídá apokalypsu nyní na svém Twitterovém profilu sám přiznal, že očkovací látka AstraZeneca způssobuje mozkové žilní trombózy. KOmplikace se vyskytují častěji než se původně předpokládalo. Mechanismem je pravděpodobně křížová reakce preteinů s jedním heparinovým receptorem. Mechanismus, který se vyskytuje i u heparinových přípravků proti trombóze.

Mladší lidé ve vakcinačních skupinách jedna a dvě se mohou „podle uvážení lékaře a s ním pečlivě prodiskutované individuální analýzy rizik rozhodnout, že budou očkováni přípravkem Astrazeneca“, a to pouze v ordinaci lékaře. Současně lze přípravek použít u lidí ve věku od 60 do 70 let, kteří jsou obvykle ve třetí očkovací skupině. „Spolkové země mohou pro tuto vakcínu do své vakcinační kampaně zahrnout 60–69leté osoby,“ uvádí se v rozhodnutí.

V Německu došlo k dalším úmrtím po očkování vakcínou Astrazeneca. Například v okrese Euskirchen zemřela 47letá žena na trombózu mozkových žil, která se u ní po očkování vyvinula. U 28letého člověka se také vyvinula tak vzácná trombóza sinusových žil – to je odborný termín – zprávy dále uvádějí, že je ve stabilním stavu. Okres Euskirchen se ve spolupráci s lékařským vedením místního očkovacího centra rozhodl neočkovat vakcínou ženy do 55 let.

Další 49letá žena zemřela také několik dní po očkování Astrazenecou, a to na neurologickém oddělení Fakultní nemocnice v Rostocku. Klinika v Rostocku dočasně zastavila veškerá očkování vakcínou od britsko-švédské farmaceutické společnosti pro lidi s vysokým krevním tlakem nebo nadváhou, potom i pro ženy, které užívají léky. Jiný, 36letý muž zemřel po očkování ve fakultní nemocnici v Essenu.


ČTĚTE TAKÉ:


Pitva v pátek by měla objasnit, na co přesně 49letá žena zemřela. Podle univerzitního lékařství žena zemřela ve středu večer na neurologické klinice. Je zaměstnancem univerzitní kliniky. Existují náznaky „očkovaného incidentu po primárním očkování vakcínou Covid-19 vakcínou AstraZeneca,“ jak se uvádí v prohlášení univerzitní kliniky. „Souvislost ještě nebyla definitivně vyjasněna,“ uvedl ve čtvrtek předseda představenstva prof. Dr. Christian Schmidt. Incident byl nahlášen odpovědným orgánům a institutu Paula Ehrlicha. Je to první smrt na univerzitě v Rostocku, která může souviset s koronavirovým očkováním.

Na žádost veřejnoprávní německé televize NDR 1 Radio MV Dr. Schmidt dále vysvětlil, že ženu našel doma manžel v bezvědomí a poté byla převezena do nemocnice s pohotovostním lékařem. Byla očkována před jedenácti dny a poté měla mírné příznaky, které se ale po návštěvě jejího rodinného lékaře zlepšily. Schmidt poukázal na to, že žena žila s rizikovými faktory. Další vyšetřování by nyní mělo vyjasnit, zda bylo podezření na souvislost s očkováním potvrzeno. V pátek bude provedena pitva. Výsledky lze očekávat až za několik dní, říká Schmidt. Věda musí rychle objasnit, zda mohou být lidé s rizikovými faktory očkováni vakcínou AstraZeneca, uvedl lékař.

Poté, co nedávno krátce po očkování látkou od britsko-švédského výrobce zemřel 47letý muž z okresu Euskirchen (Severní Porýní-Vestfálsko), tak Essenská universitní nemocnice ohlásila další úmrtí, a to 36letého muže, který byl též v okrese Kleve očkován látkou Astrazeneca. Prof. Dr. Christoph Kleinschnitz, ředitel neurologické kliniky Fakultní nemocnice v Essenu uvedl, že muž byl očkován proti Koroně 7. března. Faktem je: Toto téma v Německu opět nabírá ve veřejné diskusi o očkování proti koronaviru na rychlosti. V pondělí 29. března oznámil Institut Paula Ehrlicha (PEI) 31 podezření na případy trombózy sinusových žil po očkování koronnavirovou vakcínou z Astrazeneca.

Spolkové země a hlavní město Německa Berlín se v úterý rozhodl, že nebude podávat vakcínu Astrazeneca osobám mladším 60 let. Dánsko a Norsko se před několika dny rozhodly prozatím neočkovat Astrazenecou vůbec. Kanadské úřady v úterý oznámily, že stejně jako některé evropské země již nebudou vakcínu používat u lidí ve věku do 55 let.

Po dalších případech trombózy mozkových žil výslovně u žen reagoval Berlín velmi rychle. Tohle úterý zastavil očkování vakcínou AstraZeneca u žen a mužů ve věku do 60 let. Krátce před tímto rozhodnutím zastavila berlínská univerzitní klinika Charité a také státní provozovatel kliniky Vivantes prozatím všechna očkování svých zaměstnanců ve věku do 55 let vakcínou AstraZeneca.

„Tento krok je z hlediska Charité nezbytný, protože mezitím jsou známy další trombózy mozkových žil u žen v Německu,“ uvedla tohle úterý mluvčí Charité Manuela Zingl. Není to ojedinělý incident. Rostocká univerzitní klinika reagovala již 26. března a zastavila očkování svých zaměstnanců přípravkem Astrazeneca poté, co krátce po očkování zemřela 49letá zdravotní sestra. Situace je choulostivá.

V poslední době vědci a lékaři i politik SPD Karl Lauterbach pochybovali o souvislostech mezi vakcínami AstraZeneca a antikoncepčními pilulkami, kdy u nich dochází k vedlejším účinkům, pokud jsou obě látky podávány současně. Jak Lauterbach, tak odborníci z Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA) však uvedli, že neexistují žádné důkazy o vyšších rizicích u žen používajících antikoncepci a že výhody koronavirového očkování převažují nad riziky jak pro jednotlivce, tak celek.

V průběhu úterý však ostatní zdravotníci vyhlásili poplach a vyzvali k opatrnosti. Předsedové pěti ze šesti univerzitních klinik v Severním Porýní-Vestfálsku vyzvali k dočasnému zastavení očkování u agenta. Podle dopisu Německé tiskové agentury (DPA) je riziko dalších úmrtí příliš vysoké. Německo a vakcína Astrazeneca – existují nová úmrtí a nové obavy.


Svobodné rádio – každou středu:

18: 00 Studio Berlín – ŽIVĚ – Zpravodajství nejen z Německa

21: 00 Studio Itálie – Zpravodajské okénko z Itálie a z italského tisku o zahraničí

 


Farmakovigilanční výbor Evropské agentury pro léčivé přípravky EMA, který je odpovědný za hodnocení rizik, se v pondělí sešel s odborníky z oblasti hematologie, kardiovaskulárních a infekčních chorob, virologie, neurologie, imunologie a epidemiologie, aby projednali incidenty související s očkovací vakcínou Astrazenecou, ​​aby se s nimi poradil. Výsledky mají být začleněny do revidovaného hodnocení vakcíny; další setkání na toto téma je plánováno na 6. – 9. dubna.

V Německu bylo v úterý hlášeno 31 případů trombózy mozkových žil po očkování přípravkem Astrazeneca, a to podle údajů dodaných Institutem Paula Ehrlicha (PEI). Podle zprávy o bezpečnosti PEI bylo navíc k 19. březnu 15 případů trombocytopenie. Jedná se o nedostatek krevních destiček, který může vést ke krvácení. K takovýmto případům došlo také ojediněle po očkování vakcínami mRNA.

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) asi před týdnem po přezkoumání předchozích případů klasifikovala koronavirovou vakcínu od britsko-švédského výrobce AstraZeneca jako bezpečnou. Přínosy převažují nad riziky – uvedla tehdy agentura. V Německu bylo očkování vakcínou AstraZeneca obnoveno po jejím dočasném zákazu. Zákaz vyvolaly zprávy týkající se vzbiku trombóz mozkových žil u očkovaných subjektů. Celkově je v Německu znám dobrý tucet případů trombózy mozkových žil v souvislosti s očkováním vakcínou AstraZeneca. To je ve srovnání s více než 1,6 miliony předchozích očkování. Vakcína byla dosud schválena ve více než 50 zemích.

O šestnácti případech výskytu mozkové žilní trombózy v Německu přitom již 23. března informoval odborný lékařský web aerzteblatt.de. Do dnešního dne se počet případů zvýšil ze 16. na 31.

Zdroj: Frankfurter Rundschau, ndr.de, Merkur.de


(Visited 562 times, 1 visits today)

Redaktor webu realitadne.cz, občanský aktivista žijící v Berlíně autor a překladatel ze zahraničních, zejména Německých médií zakladatel facebookové skupiny  STOP ilegální migraci Místopředseda spolku Tradiční rodina z.s. Email: zdenek.chytra@realitadne.eu  Profil na facebooku

more recommended stories