NĚMECKO: PRO ZAMĚSTNANCE SLEDOVACÍ „KORONA-OBOJKY“ OD DEUTSCHE TELEKOM

Foto: piqsels.com

Deutsche Telekom – v České republice poskytující telekomunikační služby pod značkou T-Mobile – vyvinul přístroje na sledování lidí, takzvané Corona-Tracker. Malá nárámková zařízení jsou určena zejména pro firmy. Tyto přístroje slouží k zajištění sociálního odstupu pracovníků. Červená blikající světla a výstražné signály, kterými tato zařízení disponují, jsou určeny k udržení rozestupů mezi pracovníky: Telekom chce povolit „sledování Koronavirových kontaktů“ (jak funkci těchto zařízení oficiálně nazývají) na pracovištích ve firmách s přenosnými minivysílači. Takzvaný „SafeTag“ také umožňuje sledování kontaktů v případě infekce Kovid-19 na pracovišti.

V budoucnu chce Deutsche Telekom také umožnit sledování kontaktů – tedy sledování a kontrolu lidí – s tam, kde nelze použít smartphony s odpovídajícími aplikacemi. Podle informací WELT AM SONNTAG koncern představí příští týden řešení, které bylo vyvinuto společně s mnichovským start-upem Kinexon.

Jedná se o malý 14g tracker s názvem SafeTag, který lze nosit kolem krku, jako náramek, připnutý na sponě nebo řemínku. Společnosti chtějí nabídnout svůj varovný systém firmám a organizátorům akcí. Naposledy bylo zařízení testováno minulé pondělí na hokejovém utkání Eisbären Berlín proti Grizzlys Wolfsburg.


MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:


Zařízení poskytuje samozřejmě varování v reálném čase. Podle společností Telekom a Kinexon je pro zaměstnance a účastníky veřejných akcí obzvláště obtížné udržovat si odstup ve stísněných prostorách nebo sportovních zařízení. Totéž platí pro výrobní odvětví.

Ve skutečnosti musí zaměstnanci v mnoha společnostech, laboratořích a úřadech před zahájením práce uzamknout nebo uschovat své smartphony, ať už z důvodu bezpečnosti práce nebo ochrany osobních údajů. Chytré telefony zaměstnanců jsou také většinou zakázány v oblastech, kde se provádí výzkum a vývoj.

To znamená, že společnosti mají jen několik možností, jak zaznamenat, kteří zaměstnanci byli ve vzájemné vzdálenosti, která by umožňovala přenos koronaviru. Telekom a Kinexon svým řešením sledují dva cíle: Na jedné straně je sledováním varovným systémem v reálném čase.

Na druhou stranu ve spojení s aplikací pro smartphony může varovat kontaktní osoby v případě koronavirové choroby. Tímto způsobem může malé zařízení měřit vzdálenosti s přesností na deset centimetrů bez záznamu skutečné polohy. Jelikož tuto funkci Bluetooth a WLAN splnit nedokážou, používá tracker ultra širokopásmový rádiový standard. Pokud není mezi uživateli sledovacího zařízení dosaženo stanovené minimální vzdálenosti, SafeTag se červeně rozbliká. Pokud této vzdálenosti není dosaženo déle než pět sekund, tak zařízení SafeTag vyšle akustický signál.

Aby bylo možné následně sledovat kontaktní osoby, zaměstnanec na začátku směny nasnímá QR kód na trackeru pomocí smartphonu, když jej vyjme z nabíjecí stanice. Poté je jeho smartphone propojen se sledovacím zařízením a zaměstnanec může mobilní telefon uzamknout.

Zařízení se automaticky odpojí, když je po práci vloženo zpět do nabíjecí stanice. Delší kontakty se přenášejí a ukládají na smartphonů po dobu dvou týdnů prostřednictvím cloudu. Pokud kolega vstoupí do prostředí pozitivního nálezu na koronavirus, jsou prostřednictvím aplikace varovány také všechny rizikové kontakty. Data se v cloudu ukládají po dobu dvou týdnů.

POdle výrobců mají tato zařízení zabránit zpomalení výroby. Podle Telecomu je SafeTag vyvinutý společností Kinexon již používán u 300 společností. Mezi zákazníky patří v Německu společnosti Continental a Henkel. Fotbalová a baseballová liga NFL a NBA v USA také pro své hráče a zaměstnance tento tracker používají. Telekom přispěl do spolupráce know-how, které získal při vývoji varovné aplikace Corona, která byla vyvinuta společně se společností SAP.

Takové „sledovače mohou“ být pro společnosti a firmy způsobem, jak se vyhnout riziku prostojů výroby. Na takových řešeních pracují také další korporace.

Například v některých svých logistických centrech v USA Amazon přinesl kamerový systém s umělou inteligencí pro sledování vzdálenosti mezi zaměstnanci. ICS Group a Compike nabízejí svým zákazníkům v Německu podobné sledovače, které fungují nezávisle na smartphonech.

Již v lednu se objevily zprávy z Francie, kdy švédská firma chtěla své zaměstnance ve svých francouzských a evropských pobočkách vybavit takzvanými distančními obojky. Jedná s v podstatě o stejná zařízení, která nyní vylepšil Deutsche Telekom a firma Kinexon.


PSALI JSME ZDE:


Tisková agentura AFP informovala 13. ledna o plánech společnosti pořídit tyto pásky pro přibližně 2 500 francouzských zaměstnanců. Odborový svaz CFDT byl ​​tímto nápadem pobouřen. Obojek je srovnatelný s obojkem, který „má zabránit štěkání psů,“ uvedl odborový svaz ve svém prohlášení. Vedení společnosti konkrétně navrhlo použít pásky, které by spustily poplach, pokud by byl zaměstnanec příliš blízko jiného zaměstnance. Tento pásek lze nosit kolem krku nebo kolem pasu, jak uvádí francouzský deník Le Monde.

Podle CFDT by obojky vydávaly zvuk 85 decibelů, jakmile by byl porušen sociální odstup. „Jde o nucení zaměstnanců k disciplíně a pořádku,“ odsoudila delegátka CFDT odborového svazu Christine Duguetová, která rovněž zdůraznila, že mezi zaměstnanci Essity nedošlo k žádným nákazám.

Odborový svaz také hovoří o „útoku na svobody jednotlivce“, který by zaměstnanci nepřijali. „[Tyto pásky] skončí v popelnicích nebo ve skříňkách, je to nesmysl,“ varovala Duguetová. Vedení projekt obhajuje tím, že chce „posílit bezpečnost zaměstnanců“.

„Toto zařízení neobsahuje geolokační systém a není spojeno s žádnými osobními údaji,“ uvedla tehdy firma Essity. Je také neaktivní na sociálních zařízeních, ve firemní restauraci nebo na nemocničním oddělení. Firma plánuje tyto pásky postupně zavést ve všech svých pobočkách po celé Evropě. Příští týden se sejde sociální a ekonomický výbor (CSE), kde vedení musí specifikovat svůj projekt, vysvětlil CFDT.


(Visited 2 159 times, 1 visits today)

Fotograf, autor, administrátor a vlastník domény realitadne.cz Spolupracovník Raptor-TV.cz a Hej, Občané z.s. Profil na Facebooku www.michalhurby.eu Fotogalerie na Flickr | email:webmaster@michalhruby.eu