NĚMECKO ZASTAVILO OČKOVÁNÍ VAKCÍNOU ASTRAZENECA I KVŮLI PODEZŘENÍ VYVOLÁVÁNÍ KREVNÍCH SRAŽENIN

foto:piqsels.com

Plánované jednání spolkové vlády a zemských vlád týkající se očkování bude nyní odloženo, pravidelně se uskutečňuje každou středu. Čeká se totiž na rozhodnutí EMA týkající se očkovacích vakcín. Poté, co byla pozastavena vakcína AstraZeneca, spolková vláda a zemské vlády odložily jednání o očkování plánované na středeční večer. Mluvčí vlády v úterý uvedl, že je třeba čekat na rozhodnutí Evropské lékové agentury (EMA). Kancléřka Angela Merkelová a předsedové vlád chtěli ve skutečnosti diskutovat o začlenění praktických lékařů do očkovací kampaně, aby tak mohlo očkování postupovat rychleji. Zprávy o krevních sraženinách jako možné důsledky očkování přípravkem Astra Zeneca vyvolaly diskusi o její bezpečnosti. Mnoho zemí přestalo očkovat vakcínou AstraZeneca, včetně Itálie a Francie. EMA o tom chce diskutovat již zítra, tedy ve čtvrtek.

Několik lékařů již dříve vyjádřilo pochybnosti o rozhodnutí prozatím pozastavit očkování vakcínou od britsko-švédského výrobce AstraZeneca. „Skutečnost, že lidé dostávají trombózy a plicní embolie, nemusí nutně souviset s očkováním,“ řekl prezident organizace světových lékařů Frank Ulrich Montgomery redakční německé síti. Podle mezinárodních studií byla frekvence trombózy přibližně stejná ve skupině s placebem i ve skupině s vakcínami. Již před několika měsíci, kdy se vakcína AstraZeneca začala podávat, se na sociálních sítích a v médiích objevovaly zprávy popisující případy ochrnutí pacientů, kteří byli touto vakcínou naočkováni.

Montgomery však vyjádřil pochopení pro zkoumání závažných případů nežádoucích účinků v jednotlivých zemích. „Přesto je správné, aby vnitrostátní orgány kontrolovaly podezřelé případy z hlediska závažných nežádoucích účinků.“ Může pochopit, že pokud dojde k incidentu v zemi jako v Dánsku, mělo by se nejprve vše prověřit, než budete pokračovat v očkování. Evropský úřad EMA opět potvrdil, že přípravek AstraZeneca je bezpečná a účinná vakcína proti koronaviru.


ČTĚTE TAKÉ:


Několik evropských zemí se rozhodlo očkování zastavit po zprávách o závažných nežádoucích účincích po očkování vakcínou AstraZeneca. Německé spolkové ministerstvo zdravotnictví v pondělí oznámilo, že preventivně bude pozastaveno očkování proti koronaviru vakcínou AstraZeneca. Po nových zprávách o trombóze mozkových žil v souvislosti s očkováním se institut Paula Ehrlicha domnívá, že je nutné další vyšetřování. Spolkový ministr zdravotnictví Jens Spahn (CDU) hovořil o „čistém preventivním opatření“.

EMA rovněž tvrdí, že očkování může pokračovat. Vyšetřování případů bude pokračovat, uvedla v pondělí večer v Amsterdamu, její bezpečnostní výbor rozhodne ve čtvrtek.

„Výhody očkování převažují“ tvrdí němečtí experti i přes to, že prověřování účinků vakcíny není uzavřeno.

Pandemický pracovník na klinice Technické univerzity v Mnichově, Christoph Spinner, považuje pozastavení očkování přípravkem AstraZeneca také za kritické. Bezpečnost je sice pro něj nejvyšší prioritou, ale v současné době neexistuje žádný předpoklad pro specifický mechanismus, který by měl vést v souvislosti s podáním vakcíny AstraZeneca k trombóze mozkových žil. „Podle všeho, co dnes víme, je vakcína bezpečná,“ řekl Spinner.

Počet sedmi případů speciální trombózy mozkových žil s 1,6 milionem očkování v Německu, zmíněný spolkovým ministrem zdravotnictví Jensem Spahnem (CDU), je velmi nízký. „Události jsou velmi vzácné,“ říká Spinner. A: „V současné době prioritně očkujeme lidi s dalšími nemocemi.“ Někteří z těchto pacientů mají od počátku zvýšené riziko tromboembolismu. „Výhody očkování převažují“, je ale lékař přesvědčen. „Mimochodem, závažné onemocnění Covid 19 také pravidelně způsobuje tromboembolické příhody – pouze z tohoto důvodu je očkování naprosto rozumné.“


Zprávy Studia Berlín na Svobodném Rádiu každou středu od 18:00 hodin.


Spinner zdůraznil, že možné vedlejší účinky jsou průběžně zkoumány po schválení vakcín a léků. „Vakcína nebyla odvolána, byla pozastavena – ani by neměla být zničena,“ řekl Spinner.

S ohledem na nejnovější zprávy však Spinner předpokládá, že počet hlášení pro takové případy nyní poroste – což dále sníží důvěru v tuto podle něj důležitou vakcínu. „AstraZeneca je pro nás druhou nejdůležitější vakcínou.“, říka Spinner. Rozhodnutí o pozastavení očkování způsobuje velké poškození důvěryhodnosti vakcíny. To je později těžké napravit.“

Několik zdravotnických politiků, včetně zdravotního experta SPD Karla Lauterbacha, kritizuje dočasný zákaz očkování touto vakcínou. Expert na zdraví ze strany Zelených – Die Grüne – Janosch Dahmen dokonce označil dočasné zastavení za nedbalost. Člen Spolkového sněmu to považuje za „další vlnu šoku“ pro důvěru v koronavirovou politiku spolkové vlády, jak řekl agentuře DPA. „Alternativou by bylo poskytnout podrobné informace o zvládnutelném riziku a pokračovat v očkování lidí, kteří chtějí být očkováni přípravkem AstraZeneca.“


(Visited 202 times, 1 visits today)

Redaktor webu realitadne.cz, občanský aktivista žijící v Berlíně autor a překladatel ze zahraničních, zejména Německých médií zakladatel facebookové skupiny  STOP ilegální migraci Místopředseda spolku Tradiční rodina z.s. Email: zdenek.chytra@realitadne.eu  Profil na facebooku

more recommended stories