NĚMECKÝ FOTBAL MÁ BÝT POUŽIT JAKO POLITICKÁ ZBRAŇ PROTI ORBÁNOVI

Zdroj obr.: Pixabay

Maďarsko podle kritiků zákonem zakázalo učitelům poukazovat na to, že homosexualita je variantou běžného sexuálního chování. Mnichovští politici nyní chtějí použít německý fotbal jako politickou zbraň proti Orbánovi. Mnichovská Allianz Arena by se měla při středečním utkání fotbalového Eura 2020 při zápase Německo–Maďarsko “rozzářit” v duhových barvách na protest proti politice maďarského premiéra Viktora Orbána.

Německo – 22. 6. 2021

Maďarští zákonodárci schválili 15. června drtivou většinou 157 ku 1 hlasu nový zákon, který staví mimo zákon sdílení veškerých informací, které budou vyhodnoceny jako propagace homosexuality či nebinárních genderových identit mezi lidmi mladšími 18 let.

Městská rada v Mnichově vyzvala k osvětlení duhovou barvou EM-arénu, a to při dnešním utkání Německa proti Maďarsku.  „Hlavní město Bavorska se hlásí k rozmanitosti, toleranci a skutečné rovnosti ve sportu i ve společnosti jako celku,“ uvádí se v návrhu napříč stranami. Podle mnichovské radnice, je také nový maďarský zákon také v rozporu s Chartou EU o základních právech, úmluvou OSN o právech dítěte, jurisdikcí Evropského soudu pro lidská práva i cíli stanovenými Evropskou komisí v její strategii v souvislosti s právy LGBT komunity.

Mnichovský primátor Dieter Reiter (SPD) chce požádat o svolení  na duhovou arénu UEFA a DFB (německý fotbalový svaz). Městská rada by měla o žádosti oficiálně rozhodnout až ve středu, v den zápasu, ale Reiter nechce tak dlouho čekat. „Poté, co žádost podají všechny parlamentní skupiny, začátkem týdne kontaktuji organizátora UEFA / DFB,“ řekl v sobotu německé tiskové agentuře. „Je to důležitý znak tolerance a rovnosti.“

Maďarský parlament v úterý schválil zákon, který údajně omezuje právo mladých lidí na informace o homosexualitě a transsexualitě. Zákon je předmětem zvláštního zájmu předsedy vlády Viktora Orbána. Odpovídajícím způsobem vzrostla poptávka po jasném protestním signálu na mistrovství Evropy ve fotbale v Německu.

Manuel Neuer s duhovou kapitánskou páskou

Sdružení lesbiček a gayů v Německu uvítalo nápad, aby při středečním utkání německého týmu proti Maďarsku, byla aréna evropského mistrovství v Mnichově osvícena v duhových barvách. “Zvláště proto, že jsme v Pride Month. To by bylo jasným signálem“ uvedl německé tiskové agentuře spolkový výkonný ředitel LSVD Christian Rudolph, který je také prvním kontaktní osobou pro genderovou a sexuální rozmanitost v DFB. Evropská fotbalová unie UEFA, byla vyzvána k „podpoře projektu“.

Sdružení je „v úzkém kontaktu s DFB“. Rudolph také zmínil kapitánskou pásku v duhových barvách, kterou národní brankář Manuel Neuer již měl v prvním zapase německé reprezentace v Mnichově proti Francii. “Nejde jen o jednorázovou akci, o to důležitější je, aby trvala po celou dobu konání šampionátu.” Vím, že za tím tým stojí,“ řekl Rudolph.

Duhově osvětlená má být také radnice.

„S takovými hrami to dává ještě větší smysl – je důležité, aby takové akce již nebyly zakázány,“ zdůraznil. Sport se nesmí skrývat a musí si stát za svými hodnotami.

  1. června LSVD pořádá digitální demonstraci „SportPride 2021“ za zviditelnění a podporu všech lesbiček, gayů, bisexuálů, transsexuálů a intersexuálních lidí ve sportu.

Podle vůle městských rad má být mnichovská radnice označena také duhovými vlajkami. „U příležitosti zápasu mistrovství Evropy mezi Německem a Maďarskem je důležité, aby hlavní město Mnichova projevilo solidaritu s LGBT komunitou v Maďarsku, která trpí aktuálně zpřísněnou homofobní a transfobní legislativou maďarské vlády,“ uvedlo se v žádosti. Hra proti Maďarsku je příležitostí „vyslat jasnou zprávu, že Mnichov znamená barevnou, rozmanitou a tolerantní společnost“.

Takový postup se ale setkává i s notnou kritikou. Fanoušci fotbalu chtějí vidět fotbal, ne politický aktivismus politické strany, kterou UEFA rozhodně není. Jak se k k nápadu mnichovské radnice postaví UEFA, nelze předvídat. Ale “duhová kapitánská páska” na paži  Manuela Neuera evropskému fotbalovému orgánu radost zjevně neudělala a nyní za toto zvažuje potrestat pokutou německou fotbalovou asociaci. UEFA v tom totiž, na rozdíl od poklekávání na podporu BLM, vidí typ politického gesta, které  jsou na trávníku zakázané.

Zdroj: Die WELT, CNN Prima News


Aktualizace:

UEFA nepovolila, aby se plášť mnichovské Allianz Areny během středečního utkání Eura 2021 Německo–Maďarsko obarvil do duhové barvy. Podle zástupců UEFA jde o politické gesto, a ta jsou ve fotbale nepřípustná.


(Visited 136 times, 1 visits today)
Please follow and like us:

Redaktor webu realitadne.cz, občanský aktivista žijící v Berlíně autor a překladatel ze zahraničních, zejména Německých médií zakladatel facebookové skupiny  STOP ilegální migraci Místopředseda spolku Tradiční rodina z.s. Email: zdenek.chytra@realitadne.eu  Profil na facebooku

How to whitelist website on AdBlocker?

RSS
Follow by Email