NĚMECKÝ MINISTR ZDRAVOTNICTVÍ ČELÍ DALŠÍMU ROUŠKOVÉMU SKANDÁLU

Foto: wikimedia By Stephan BaumannCC BY-SA 3.0, 

Německý ministr zdravotnictví Spahn chtěl distribuovat nepoužitelné masky bezdomovcům a postiženým. Na jaře 2020 si spolkový ministr zdravotnictví Jens Spahn objednal z Číny stovky milionů většinou zbytečných roušek. Interní dokumenty ukazují, že ministerstvo zdravotnictví je plánovalo distribuovat bezdomovcům, zdravotně postiženým a příjemcům sociálních dávek Hartz IV.

Na začátku koronavirové krize se tvrdilo, že ochrana úst a nosu proti patogenu SARS-CoV-2 je k ničemu. Jak je známo, spolkové ministerstvo zdravotnictví později změnilo své hodnocení. Ale již zpočátku byl problém v tom, že Německo mělo na skladě příliš málo roušek a respirátorů. Proto byly ochranné roušky na jaře loňského roku většinou objednány z Číny, kdy v některých případech byly naprosto nepoužitelné. Kromě toho nebyly schváleny pro použití v EU a měly být nejprve zkontrolovány.

Tyto roušky nebyly ani během koronavirové krize zkontrolovány zrychleným postupem zavedeným úřady. Spolkové ministerstvo zdravotnictví se společně s TÜV Nord rozhodlo zkušební postup ještě zkrátit. Například byl uložen teplotní test, při kterém je rouška ​​vystavena teplotě 70 stupňů Celsia po dobu 24 hodin, a simuluje použití, při které je rouška ​​nošena po dobu 20 minut. Podle zprávy německého mainstremového deníku Spiegel, která se odvolává na interní dokumenty a e-maily, to údajně vedlo k tvrdému sporu mezi spolkovým ministerstvem zdravotnictví pod vedením Jensa Spahna (CDU) a ministerstvem práce vedeného německým SPD, týkajícího se nedostatečně testované ochranné roušky.

Podle informací Spiegelu prý do země přišlo mnoho roušek pouze na základě „přezkoumání dokumentu“ prostřednictvím zvláštního povolení. Ty by pak měly být „zaškrtnuty“. Kolik roušek bylo skutečně testováno v laboratoři a kolik jich už bylo v oběhu, je však obtížné dohledat. Ministerstvo práce proto zablokovalo „”quick-and-dirty” – rychlou a špinavou“ verzi testu a distribuci odpovídajících ochranných roušek.

Během posledních několika měsíců to opakovaně vedlo ke sporům mezi ministerstvem zdravotnictví a ministerstvem práce, protože Spahn a jeho kolegové skutečně chtěli dostat roušky mezi lidi. Spolkové ministerstvo zdravotnictví mezitím opakovaně plánovalo distribuci roušek bezdomovcům, zdravotně postiženým nebo příjemcům sociálních dávek Hartz IV. Ministerstvo práce, které je odpovědné za bezpečnost ochranných roušek, však povolení odmítlo.

Spolková vláda dodnes sedí na stovkách milionů nepoužitelných roušek v odhadované hodnotě jedné miliardy eur. Jako kompromis má být v příštích několika týdnech přijata novela zákona o ochraně infekcí – Infektionsschutzgesetz, podle které by měli být roušky uloženy v národní zdravotní rezervě, dokud nedosáhnou data exspirace. Ty mohou být vydány z rezervy pouze v případě katastrofy. Tímto způsobem lze zabránit milionům lidí, aby se spoléhali na účinnost škodlivých roušek, zatímco Spahn si tak může zachránit pověst, uvádí Spiegel ve zprávě ministerstva práce.

Poznámka k souboru také uvádí, že roušky, které nebyly znovu testovány, by měly být zničeny po dosažení data expirace:

„Poskytnutí této roušky pro občana je možné pouze ve výjimečných případech.“

A i v tomto případě je nutný výslovný souhlas ministerstva práce. Sociální demokraté SPD a Die Linke požadují nyní v této souvislosti odstoupení Jense Spahna z pozice ministra zdravotnictví.


(Visited 133 times, 1 visits today)
Please follow and like us:

Redaktor webu realitadne.cz, občanský aktivista žijící v Berlíně autor a překladatel ze zahraničních, zejména Německých médií zakladatel facebookové skupiny  STOP ilegální migraci Místopředseda spolku Tradiční rodina z.s. Email: zdenek.chytra@realitadne.eu  Profil na facebooku

How to whitelist website on AdBlocker?

RSS
Follow by Email