NEPODMÍNĚNÝ ZÁKLADNÍ PŘÍJEM: V NĚMECKU SE ROZJEL NOVÝ PROJEKT

Fotka od Photo Mix z Pixabay

Od této chvíle bude 122 lidí v Německu dostávat v pilotním programu měsíční převod 1200 EUR. Nemusí pro to vůbec nic udělat. Projekt se nazývá „Pilotní projekt základního příjmu“. Zní to jako charta pro vstup do země povalečů, do které Pinocchio šel jako dřevěná figurka a ze které vyšel jako osel. 1 200 EUR měsíčně za nic; dohromady 43 000 eur za tři roky. Zdarma. A bez jakékoliv daňové zátěže.

Cíl projektu: Zjistit údaje o bezpodmínečném základním příjmu UBI v dlouhodobé studii. Za projektem stojí levicový Německý institut pro ekonomický výzkum, DIW a neziskové sdružení ›Mein Grundeinkommen‹. Účelem plateb je dlouhodobě prospívat všem občanům a nahradit dosavadní systém sociálních dávek.

Spěch po startu loňského roku byl velký: o účast v pilotním projektu se ucházely více než dva miliony lidí. Jaký div, koneckonců, každý den nedostanete 43 000 EUR zdarma. Nakonec bylo vybráno 122 uchazečů. 1380 lidí tvoří srovnávací skupinu. Ne, nemusí platit za ostatní – dělají to dárci; ti jsou k dispozici pro zodpovězení otázek od vědců.

Výběr účastníků je zajímavý: Lidé ve věku 21 až 40 let, vydělávající 1 200 až 2 600 EUR v čistého a – žijí sami. Mezi vybrané patří například administrativní úředník, elektrikář a – slyšíte a žasnete – realitní agent. Podle výzkumníků jsou tito lidé reprezentativní, protože v tomto věku se přijímají důležitá rozhodnutí pro život. Vědci ale nezveřejnili, co je na těchto kritériích reprezentativní.

Odborníci pochybují o hodnotě studie, protože příjemci Hartz IV se nemohli zúčastnit. Vzhledem k tomu, že úřad práce vyrovnal další příjem, další peníze by prosákly do pokladny kanceláře. Uvidíme, proč úřad práce nebyl výjimkou – možná z obavy, že se stane nadbytečným?

Výzkumníci DIW mají nejrůznější představy o účelu studie. „Dokázal jsem si představit,“ říká jeden z nich, „že kvůli novému finančnímu modelu se někteří z nich pravděpodobně odváží změnit kariéru.“ Očekává se také, že účastníci použijí dodatečné peníze k vytvoření prostoru pro další školení. Jiní mohou jen jet na dovolenou. Není známo, zda jsou pro ně pozastavena koronavirová opatření. Sotva však někdo očekává, že testované subjekty přestanou pracovat. – Pochopitelné. – Kdo chce a může žít z 1200 eur měsíčně?

V každém případě podle výzkumníků poskytne skupina příjemců nepodmíněného příjmu srovnání se srovnávací skupinou, která nedostala dar 1 200 EUR, mnoho informací. Proč je k tomu zapotřebí speciálně vytvořená skupina, je zůstává taktéž otevřené – většina občanů nedostává od DIW 1 200 EUR a jsou rozhodně reprezentativní.

Co je to za pseudovědce je každému jasné, když vysvětlí, proč by experiment měl smysl všude. „Náš sociální systém je financovaný převážně z příspěvků“, jak říkají, „z dlouhodobého hlediska již nebude fungovat tak dobře jako dříve.“ Proto musíte zvážit, »jak jej lze dále rozvíjet. Možností je model základního příjmu financovaný z daní.“ Připomínáme: Úřady práce jsou rovněž financovány v podstatě z daní a přispěvatelů.

expedition-grundeinkommen.de

Vědci z DIW nejsou jediní, kdo se věnují tématu nepodmíněného základního příjmu: Sdružení Expedition Basic Income již propaguje referenda pod názvem „Přineste základní příjem do místa bydliště“.

Kampaň byla úspěšná, jak by to mohlo být jinak, v Berlíně. Celé město tam již žije ze základního příjmu, který musí poskytovat ostatní spolkové státy – tak proč nevynaložit další peníze na referendum o základním příjmu Sdružení Expedition Basic Income. Další populární iniciativy jsou plánovány v Lüneburgu – a ve Witzenhausenu v Hesensku. A kdo ví: pokud se Pinocchia znovu někdo zeptá, zda chce přijít do země budižničemů, mohl by v určitém okamžiku říci: „Uvidíme se brzy ve Witzenhausenu.“


(Visited 719 times, 1 visits today)
Please follow and like us:

Redaktor webu realitadne.cz, občanský aktivista žijící v Berlíně autor a překladatel ze zahraničních, zejména Německých médií zakladatel facebookové skupiny  STOP ilegální migraci Místopředseda spolku Tradiční rodina z.s. Email: zdenek.chytra@realitadne.eu  Profil na facebooku

How to whitelist website on AdBlocker?

RSS
Follow by Email