fbpx

Orkán Sabine : ČHMÚ v neděli zvýšil stupeň výstrahy na stupeň extrémní. Letadlo z New Yorku díky bouři překonalo rekord

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) zvýšil stupeň nebezpečí výstrahy před větrem, který má dnes zasáhnout Českou republiku. V noci má být podle jejich předpokladu vítr na většině území republiky velmi silný, postupně ale zesílí a v pondělní ráno a dopoledne bude platit extrémní stupeň nebezpečí. British Airways dnes díky silnému větru zřejmě překonaly rekord v nejkratším letu komerčního podzvukového letadla na trase New York – Londýn.

V Čechách a na severu Moravy a Slezska meteorologové v noci očekávají vítr s nárazy nad 90 km/h, na horách na severu země může dosáhnout až síly orkánu, tedy nad 118 km/h. Na jihu Moravy má vítr výrazněji zesilovat v pondělí dopoledne, kdy bude přes Česko směrem k východu postupovat výrazná studená fronta.  Za ní se vítr změní na západní a především v Čechách dosáhne ojediněle v nárazech kolem 110 kilometrů v hodině, na Moravě kolem 90 kilometrů v hodině. (předpověď ČHMÚ) V této souvislosti upozorňuje, že vítr může lámat stromy a způsobovat problémy zejména v dopravě a dodávkách elektřiny.

 

Ministerstvo průmyslu, obchodu a dopravy se k dané situaci vyjádřilo takto:

“V souvislosti se silným větrem, který by podle meteorologů mohl dosáhnout hranice orkánu a od neděle zasáhnout Českou republiku, situaci od soboty detailně monitorujeme. Jsme v trvalém kontaktu s drážními hasiči, silničáři, letovým provozem, provozovateli přenosové soustavy i energetiky. Jsou v pohotovosti a upozorňují veřejnost, aby lidé při cestování byli opatrní. A pokud to jde, zajistili si například svoje mrazáky, ledničky, nabili si počítače, telefony aj. To samozřejmě preventivně, kdyby vítr pokácel stromy nebo poškodil rozvody a došlo k výpadku proudu. O situaci mě bude vedení SŽ, ŘSD, ŘLP, ČEZ a ČEPS, s nímž jsme v sobotu operativně vytvořili koordinační skupinu, hned informovat. Potenciálni problémy budeme řešit spolu s premiérem. Nic nepodceňujeme a budeme průběžně informovat veřejnost.”

Z New Yorku v Londýně za 4 hodiny a 56 minut

V souvislosti s počasím a orkánem Sabine, padl také rekord v letecké dopravě. Jak informoval server Flightradar24, bristkým aerolinkám British Airways dnes díky silnému větru patrně podařilo překonat rekord v nejkratším letu komerčního podzvukového letadla mezi New Yorkem a Londýnem. Boeing 747-436 letěl místy rychlostí přes 1300 kilometrů za hodinu a cestující na letiště Heathrow dopravil za čtyři hodiny a 56 minut. Podle údajů Flightradar24 je průměrný čas letu mezi New Yorkem a Londýnem více než šest hodin.

(Visited 57 times, 1 visits today)

Fotograf, autor, administrátor a vlastník domény realitadne.cz Spolupracovník Raptor-TV.cz a Hej, Občané z.s. Profil na Facebooku www.michalhurby.eu Fotogalerie na Flickr | email:webmaster@michalhruby.eu