PO JEDNÁNÍ SPOLKOVÉ VLÁDY S PŘEDSEDY ZEMSKÝCH VLÁD POKRAČUJE V NĚMECKU LOCKDOWN-CIRKUS – SAMI NEVĚDÍ, NA ČEM SE DOHODLI

Foto: https://pixy.org/5719022/

Konference předsedů vlády s kancléřkou Merkelovou nyní prokázala jednu věc: je de facto neschopná rozhodovat a již není vhodná jako orgán pro národní krizové řízení. To v úterý zveřejnil německý Focus. Co to znamená pro boj proti pandemii v zemi? A pro budoucnost spolkového systému?

Po pondělní videokofenrenci Merkelové se zástupci spolkových zemí je jedna věc jasná: supermarkety budou na Zelený čtvrtek uzavřeny. Opět se otevřou o velikonoční sobotě. Takže to je výsledek, kdy 17 předsedů zemských vlád tráví půl dne přemýšlením o pandemii, která dosud Německo stála 75 000 životů a stovky miliard eur.

Plán spojený s počtem infikovaných osob ze 3. března zůstává v platnosti, stejně jako limit dopadu na takzvanou „záchrannou brzdu“. S heslem #WirbleibenzuHause kancléřka a vedoucí zemí požadují po občanech solidaritu a umírněnost. To je vše, co z pondělní schůzky vyplynulo.

Konference předsedů vlády s kancléřkou Merkelovou nyní prokázala take fakt, že je de facto neschopná rozhodovat a již není vhodná jako orgán pro národní krizové řízení.

Gustave Le Bon, který je považován za zakladatele sociální psychologie, ve své hlavní práci uvádí cynický příklad klesající inteligence: Pokud jedna osoba vyřeší problém s pravděpodobností 0,9, pak pravděpodobnost, že problém vyřeší deset lidí, směřuje k nule: 0,910. To zrovna nehovoří ve prospěch skupinové práce a vrcholných schůzek.

Po roce lockdownů se spolkové země emancipovaly

Pět spolkových zemí Šlesvicko-Holštýnsko, Dolní Sasko, Meklenbursko-Přední Pomořansko, Sasko-Anhaltsko a Porýní-Falc chtělo umožnit svým občanům dovolenou v prázdninových bytech, chatách, chalupách a mobilních domech. Kancléřka Angela Merkelová se chtěla vyhnout návštěvě prázdninového domu na pobřeží v Harzu nebo Hunsrücku. Kancléřka včera večer vzdorně nařídila několika hodinovou přestávku videokonference, aby se přes individuální jednání dosáhla svých požadavků. To se jí ale nepodařilo. Spolkové země mohou nyní svá nařízení o svátcích implementovat samy.

Mateřské školky a školy? Podle základního zákona spadají pod „kulturní suverenitu“ spolkových zemí. Po summitu došlo k jasnému rozdělení: Spolková vláda reguluje boj proti pandemii zákonem o ochraně infekcí, vakcínami a zadáváním rychlých testů. Spolkové země požadují rychlé testy, distribuují vakcíny a rozhodují a provádějí – podle spolkových zákonů – své koronavirové vyhlášky tak, jak uznají za vhodné.

Spolkové země se po roce lockdownů nyní emancipovaly a při překonávání krize jdou vlastní cestou. Na jedné straně to dává smysl, protože v zemích existuje příliš mnoho regionálních rozdílů a potřeb, než aby mohly být centrálně regulovány z Berlína. Na druhou stranu nyní v době pandemie hrozí, že jedna země by mohla upadnout do „otevíracího šílenství“, zatímco sousední země preventivně zavedla přísný lockdown.

Ve skutečnosti by to nevadilo, protože limit výskytu pro každého je 100. Ale co když Dolní Sasko nebo Porýní-Falcko zjistí, že turistická dovolená nebo návštěvy muzeí ve skutečnosti nezvyšují počet infekcí? A sledovací aplikace Luca, kterou provozuje firma Smudo funguje správně? Pak by to byl model pro všechny ostatní zemské státy. A „modelové projekty“ byly původně zahrnuty do návrhu řešení summitu. A byl by to důkaz, že individuální jednání a jednání funguje lépe než kolektivní prokrastinace.


ČTĚTE TAKÉ:


Ano, federalismus v Německu je naléhavě nutné reformovat, ale ne kvůli nedávnému krizovému summitu.

Spojenci a autoři základního zákona nechtěli po válce vytvořit Spolkovou republiku jako všemocný centrální stát. Spolkové – nebo federální – státy by měly působit jako protiváha spolkové vládě. Spolková rada jako komora států by měla mít právo vznést námitku, pokud se na státy vztahují spolkové zákony. Kulturní suverenita zemí je pod zvláštní ochranou.

Spolkový princip po více než 70 letech ve Spolkové republice zastaral. Juxtapozice 16 různých školských systémů, policie a správních struktur extrémně brání rozvoji moderního státu v době digitalizace. A vzhledem k tomu, že státy mohou (bohužel) vypouštět páru, pokud jde o legislativní politiku, 16 státních parlamentů je ekvivalentem legislativního luxusu, který si nedopřává žádná jiná země na světě. Nadměrná byrokracie, která neprospěje demokracii.


(Visited 105 times, 1 visits today)

Redaktor webu realitadne.cz, občanský aktivista žijící v Berlíně autor a překladatel ze zahraničních, zejména Německých médií zakladatel facebookové skupiny  STOP ilegální migraci Místopředseda spolku Tradiční rodina z.s. Email: zdenek.chytra@realitadne.eu  Profil na facebooku