FOTOGALERIE: Pochod ukrajinských nacionalistů v Oděse

Dne 2.5.2021 se od 12:00 v Oděse konal pochod ukrajinských nacionalistů. Pochod začínal v Cathedral Square a pokračoval přes celé město do Ševčenkova parku. Účastnilo se ho několik tisíc ukrajinských nacionalistů. Byli mezi nimi také nacionalisté z paramilitární organizace Pravý sektor, příznivci hnutí Nacionální Korpus a strany Svoboda. Někteří z nich měli na těle tetování s rasistickými a nacistickými symboly. V úvodu pochodu vlál prapor s obrovskou runou Wolfsangel. (Ukrajinský pluk Batalion Azov má svůj emblém odvozen od staré nacistické symboliky. Nacisté, zejména formace SS (Schutzstaffeln – původně ochranné oddíly Hitlera, později samostatná organizace Waffen SS, dělící se na tři složky a mající své vlastní vojsko později začleněné do Wehrmachtu), pod vedením velitele SS Himlera pro své oddíly používali tyto runy.

Cílem pochodu nacionalistů, kteří se do Oděsy sjeli z celé Ukrajiny bylo ukázat, že stále mají v Oděse moc. Dav skandoval hesla: “Svobodná Ukrajina!”, “Sláva!, Sláva!, Sláva!”, “Sláva hrdinům!” a heslo “Putin Khuylo!” (“Putin = Čů*ák”) Ne náhodou se pochod ukrajinských nacionalistů konal přesně v den 7. výročí tragické události při které 2.května 2014 došlo v Oděse ke střetu proruských a proukrajinských příznivců. Konflikt si nejprve vyžádal životy 4 proukrajinských aktivistů. Početnější dav proukrajinských aktivistů při následné odvetě zapálil stany proruských aktivistů a zahnal je do domu Odborů. Proukrajinští aktivisté následně do domu Odborů házeli zápalné láhve, založili v něm několik požárů a proruským aktivistům znemožnili se z hořící budovy dostat ven. Tragický incident si vyžádal 42 mrtvých a přes 130 zraněných proruských aktivistů, kteří zaživa uhořeli přímo v budově domu Odborů, nebo zemřeli na základě zranění po skoku z oken hořící budovy.


 


2.května 2021 se před domem Odborů konal pietní akt za zemřelé lidi při této sedm let staré tragédii. Stovky lidí všech věkových kategorií od rána přinášely květiny a svíčky na pietní místo s fotografiemi tragicky zemřelých lidí, které bylo vytvořeno před domem Odborů. V některých z nich vzpomínka na tragédii vyvolávala velmi silné, emotivní reakce. Řada zejména starších lidí zde plakala. Jelikož se ve stejný čas v Oděse konal pochod Ukrajinských nacionalistů, kteří jsou známí svou silnou averzí vůči Rusům a rusky mluvícím Ukrajincům, tak celou událost provázela silná bezpečnostní opatření ze strany policie a na bezpečnost účastníků pietního shromáždění dohlížely stovky policistů.


(Visited 67 times, 1 visits today)
Please follow and like us:

Administrátorský profil, k publikování příspěvků autorů, kteří nemají profil na stránce

How to whitelist website on AdBlocker?

RSS
Follow by Email